Strana 2 od 9 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 40 od 172

Tema: novi user, novi gušter - oduševljenje

  1. #21
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Ne, zadrzi taj terarijum, neko vreme nista gusteru nece faliti. Nije to bas hitno. Mnogo ti je hitnije da pocnes da ga lecis. Druga stvar, uzorak izmeta
    ne bi trebalo da se uzima u prvih par dana. Prvih par dana, kako guster pretrpi stres od transporta i novog prostora i vlasnika, cesto ima dijareju,
    tako da se prvih 2-3 izmeta nikad ne uzimaju za analizu. Zarko, cini mi se da je tako, je li?

  2. #22

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    pa gušter je recimo 32cm dugačak. ne znam ni koliko agame rastu... ni koliko brzo rastu, uz to... neki odgovor?

    koliki mi terarijum treba? ne bih da se razbacujem baš, ali bi voleo da pristojno živi. kolko bi to koštalo kod tebe, kimo?

    pretpostavljam da je moguće da se, u teoriji, napravi ugrađen terarijum u šank, onako celom dužinom, jedno 2m. to mi deluje baš seksi... koliki je to problem u praksi, ima li ko iskustva? to bi možda uradio nekad, kad preuredim gajbu....

    edit: hvala nenade, tako ću verovatno i da uradim. zanima me ipak ovo za šank...

  3. #23
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Nece biti puno veci od toga. Ne treba ti preveliki terarijum. Racunaj da najverovatnije nece biti veci od 35cm. To od 2m je super, ali skroz
    nepotrebno. Bice on ok u terarijumu od 100 l recimo.

  4. #24

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    pa kul, ali nije ta ideja eksplicitno zbog njega, nego više kao moja zamisao za stan... da imam ogroman seksi terarijum, ugrađen u šank. Praktično mi treba samo jedan stakleni panel za to. Ostalo se svodi na dobru izvedbu grejanja/osvetljenja/vlaženja i svega toga... zanima me da li neko ima realan razlog zašto tako nešto NE TREBA raditi..

    takođe, kakva su pravila za stavljanje više guštera zajedno? da li, u slučaju da je terarijum recimo 200x40x40 mogu da Gliši obezbedim društvo još neke jedinke? da li samo ista vrsta dolazi u obzir? ne razmišljam o parenju, btw.

    35 cm?! sa svih strana? pa to i nije tako loše.

  5. #25
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Takav terarijum je verovatno dobra ideja. Sto se tice spajanja gustera, moze ista vrsta, ako imas vise zenki, ti imas muzjaka, tako da zaboravi na
    to. Mozes da stavis zenku, ali samo ako hoces da ih paris. Svo ostalo vreme se muzjak i zenka drze odvojeno.

  6. #26

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    sto se tice diareje meni ne smeta paraziti ce biti tu ...
    bitno je da se stavi odmah u firzider do slanja .dobro bi bilo da se stavi led pa sve uteglu i tako da se posalje...

    sot se tice ter nemoj zuriti ,pocni da ga lecis

  7. #27

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    ok žarko, hoću odmah. sutra se viđam sa nenadom i uzimam fobasa, da malo njupne. Pa će valjda imati i šta da iskaki...

    dakle, u bočicu za urin, pa to u teglu s ledom, i onda tebi. samo još da vidim dal je dijareja ili nije, i kako da je sakupim... kapiram da hirurške rukavice vrše posao. bilo bi super ako bi hteo da mi na pm baciš adresu, i eventualno detalje o onom leku... ne mora danas, vidim da je već 1...

    usput, samo da proverim pre spavanja: vlažnost 50%, temp oko 26C, UVA isključena, toplotni kamen uključen. Pored mi gori neka lampa, koju mogu i da isključim ili ostavim. Jel može ovako da ostane do ujutro?

  8. #28

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    da moze. uslovi su ok...kamen grejac-ne valja.

  9. #29

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    šta znači ne valja? molim te budi opširniji... sad opet ne mogu da odem da spavam dok ne vidim zašto ne valja.... mwaaaaaa

    EDIT: beskrajno hvala svima koji su postovali noćas

  10. #30
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Kamen grejac moze da pregreje gustera. Kod dnevnih gustera moze da se desi da ne osete da im se stomak pregrejao, jel su navikli da primaju
    toplotu odozgo (suncanjem), pa ako odozgo ne dobijaju toplotu, moze da se desi da ne osete da su se odozdo pregrejali. Tako sam bar ja to
    shvatio. Desavalo se dosta puta ljudima. Medjutim, sad prave kamen grejace sa termostatom, koji ne mogu da pregreju gustera. Ne znam kakav
    tacno ti imas.

  11. #31
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Da kimo drzim ih zajedno u ter.

    :Aerodactyl:

  12. #32

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    pa eto, marko drži agame zajedno, a kolko sam video, nije mu terarijum dugačak 2m... ili sam ja pogrešno shvatio?

    enivej, hvala svima zaista, ovo je tako fantastična zajednica! Nadam se da ću moći i ja nekom u budućnosti da pomognem, kao što ste svi vi meni sinoć.

    novi dan, nova pitanja... jutros, kada sam ustao, video sam da je temperatura u terarijumu nekih 22-23C. iako je kamen ostao upaljen... Odmah sam prestravljen popalio sve živo, tj UVA i klimu i neku lampu pored, i temp se digla na pristojnih 25-26 za par minuta... da li Gliša, koji se uzgred budirečeno, nije ni mrdnuo od sinoć (stoji zakačen na veštačku stenu, u samom gornjem ćošku terarijuma i ne mrda, samo trepće), ima nekih problema sa tim? Da li moram da kupim nekakav grejač pride, za noć? Ako da, koristilo bi me da me uputite barem na neki topic ovde o grejačima (naravno i sam ću potražiti), jer se apsolutno ne razumem. Samo kapiram da ono što se prodaje gotovo u pet šopovima i nije najbolja opcija, sudeći po vašim reakcijama na kamen. Napisaću ko je proizvođač, čim dođem kući i vidim (jer nisam sam nameštao ništa - keva je... heh).

    Druga stvar, bihejvioristička - jel normalno što se gliša ne pomera baš toliko dugo? Znam ponešto o gmizavcima, u smislu toplote i neophodnosti iste za njihovu aktivnost... jel to zbog toga, ili zbog stresa, ili šta?

    Treća stvar, menjanje boja. On je, kada je došao, u prvih par sati krenuo da biva sav šaren, ali je onda odustao i vratio se na neku zagasitu varijantu, u kojoj je sve vreme od tada. Šta to govori? Postoji li neki resurs za čitanje o tome?

    Hvala svima. Nenade, ako ovo pročitaš, čujemo se rano popodne...

  13. #33
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Citat Prvobitno napisao markozmaj
    Da kimo drzim ih zajedno u ter.
    To ti nikako nije pametno...pogotovo što su dve različite vrste, koliko sam ja shvatio, a jel znaš polove? Trebao bi ih držati odvojeno iz 100 razoga, makar u početku. Jel su i one iz Pet-centra? Ako jesu onda skoro sigurno imaju parazite...pa će tako jedna drugoj preneti, tj. već jesu. A garant su i ranije bile zajedno kod njih...

  14. #34
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Ta dva primerka koje Marko ima mesecima stoje zajedno, nije ih on spojio. Koliko ja znam, zenka je Agama agama, a muzjak Agama mwanze. Ne
    znam, ako vec tako dugo zive zajedno, mozda ih ne treba razdvajati. Nece se pariti sigurno, bar ne bi trebalo.
    Inace, Shore, mozes da je gresjes obicnom sijalicom. Uzmes obicnu sijalicu, ili spot sijalicu i stavis je uz terarijum, Bice to dovoljno da je zagreje.
    Za agame ti ne treba podno grejanje, treba joj lampa za suncanje.

  15. #35
    Ljubitelj egzotičnih životinja npetrovic'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    114

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Evo da se ukljuci i ja malo u diskusiju
    Sto se tice tice tih izrastaja na kozi, to trenutno nije nista urgentno tj trenutno ne ugrozava zivot ali prati da se slucajno ne siri jer ti izrastaji etioloski mogu biti povezani sa vise stvari od kojih su paraziti samo jedan moguci cinilac.
    Drugo: sto se tice komentara davanja anti endo parazitika u formi mebendazola ne verujem da ces postici bilo sta jer i ako su ovde paraziti u pitanju ovaj preparat nece na njih delovati jer se daje peroralno i deluje na parazite digestivnog trakta dok je kod tvoje agame koza u putanju pa ce lecenje zahtevati primenu lekovitih masti ako je uopste potrebno
    Najbitnije je sada zivotinji obezbediti adekvatnu ishranu i temperaturu kao i monitoring odnosno pracenje njenog ponasanja jer ko zna kako su drzane i koliko ih je bilo u grupi pa te promene mogu biti posledica tuce sa drugim jedinkama tj. inficirane ranice i oziljci. Ako ti agama nije mrsava, apaticna i ako ne odbija hranu tj. ako je stabilna mozes joj sam ocistiti ako su ranice u pitanju i sacekati da se presvuce pa ces videti dali ce te promene biti odbacene sa starom kozom, medjutim ako to nije slucaj najbolje da je odvedes da je pogledaju odmah jer jedno je kad se vidi uzivo onda je i postavljanje dijagnoze olaksano dok ovde samo mozemo da nagadjamo o cemu se radi
    Primarno je ti isprati dali ona klopa i koliko dali je zivahna pa onda resavas sta i kako dalje.

  16. #36

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    hvala najlepše na savetu. Odlučio sam da pošaljem izmet Žarku na analizu, kao prvi korak. Što se tiče mršavosti, nenad kaže da jeste mršava - ja ne bih znao, a slike u mom postu su lošeg kvaliteta - biće boljih večeras. sa makroom na te izraštaje/ranice, nadam se.

    Inače, kod koga u Beogradu bih mogao da ga odvedem? U svakom slučaju ću mu dati par dana da se aklimatizuje, večeras će dobiti prvu hranu, i videćemo kako će to proći.

    što se tiče ponašanja i tako toga, već sam pisao o tome... biće novih updateova od 6 večeras.

  17. #37
    Ljubitelj egzotičnih životinja npetrovic'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    114

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Mozes poslati izmet ali imas i ovde gde da uradis koproloski pregled- veterinarski fakultet- katedra za parazitske bolesti, mada i vreme je hladnije pa mozes poslati i za Nis ali ne vidim razlog da se izmet transportuje 250 km zbog najobicnije analize, kako god obavesti nas o rezultatima testa i o eventualnim prisutnim parazitima jer tek ako su u izmetu prisutni crevni paraziti u obzir dolazi mebendazol

  18. #38

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    da, bokte, u pravu si! Nikad se ne bih setio fakulteta... a kako se to radi, u smislu, da li ja samo odem tamo sa izmetom (hah) u teglici ili vodim i Glišu? Jel se zakazuje, kao kod doktora? stvarno ništa ne znam o tome...

    hvala puno, još jedared

  19. #39

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    ja sam hteo za dz da mu pomognem ,naravno je bolje da ode na inst...

  20. #40
    Član
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    85

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    ja bih ti preporucio da i izmet i zivotinjucu lepo odvedes na Vet. fakultet...Ali pre toga lepo zovi telefonom i raspitaj se jer sam cuo da ima neki profesor koji zna dosta o egzoticnim zivotinjama i najbolje bi bilo da je on pogleda.Znaci zovi vidi kad je on tamo pa se dogovori da je pogleda pa nam prenesi sta je rekao.Sto vise misljenja to bolje..Zarko se ponudio da pomogne i to je lepo od njega ali i ja mislim da je bez veze slati za Nis kad ima i ovde ljudi koji to znaju da odrade...nadam se da nije nesto ozbiljno

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •