Strana 1 od 9 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 172

Tema: novi user, novi gušter - oduševljenje

  1. #1

    Uobičajeno novi user, novi gušter - oduševljenje

    veliki pozdrav svima! već neko vreme sam nameravao da kupim guštera, skupljao pare i planirao da se obrazujem... na moje zaprepašćenje, kada sam došao danas sa posla, sačekao me je terarijum sa agama agama-om, cortesy moje porodice!

    I dalje sam u šoku, prosto ne verujem da eto, iz vedra neba - sada imam guštera! dečački san je ispunjen!

    samo, postoji problem - potpuno sam ne pripremljen. Dobio sam opremljen terarijum - 30x30x30, podloga je tu, termometar, humidometar, ima par veštačkih biljčica, toplotni kamen, nekakva UV lampa (moram proveriti koja) i naravno - Gliša!

    Koliko sam uspeo da shvatim, sa wikipedie, u pitanju je redhead ili rainbow varijanta. Gledao sam po forumu do malopre, i zaključio da vi uglavnom imate "bradonje" iliti neki varijetet agame, koji je jednobojan. Moj Gliša menja boju, od zagasito bordo, pa do svih duginih nijansi. prelep je, i upravo je zaspao. slikaću ga uskoro.

    enivej, nemam hranu - majka i sestra, koje su ga kupile, se apsolutno ne razumeju, a ovi u Pet Centru nisu hteli da im prodaju hranu....

    Nadam se da neko može da mi odgovori na par pitanja u što kraćem roku, a ja ću se već snaći za ostalo, čitati po forumu i to....

    dakle, šta mogu da koristim kao prvu pomoć u ishrani, noćas, sutra?
    koliko često jede?
    da li je isključivo mesožder?
    Da li lampa treba da je nonstop upaljena?
    još neki osnovni savet za potpunog newb-a?

    hvala vam najlepše, kačim slikice uskoro!

  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Uh. Uzeo si zivotinju u Pet-centru, to vec ne zvuci dobro, jer su im zivotinje u katastrofalnom stanju. Terarijum 30x30 ti nije dovoljno velik, nikako,
    treba ti dosta veci, kao i UV lampa. Hranis ga svaki dan, s tim sto par dana u nedelji treba da preskocis. Za hranu mozes da se javis meni ili nekom
    drugom sa foruma, ima nas par koji je prodajemo.

  3. #3

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    znam znam, već počinjem da se frksam - ali kažem vam, nisam ja hteo ovako grlom u jagode! jednostavno se desilo, poklonili su mi je na bum, pre 2 sata!
    shvatiosam da je premali terarijum malopre, čitam po forumu. skupiću pare za drugi, ###, nek se skupi malo koji mesec.

    jel smem da je diram rukama?
    jel u redu što ima neke izraštajčiće male (mislim da vi to zovete morf-nešto) na bokovima?

    hoću da se potrudim da joj bude divno. obožavam reptile, hvatam zmije i guštere od kad umem da hodam, i zaljubljen sam u ovog malog. molim vas odgovorite mi na pitanja iz prethodnog posta, a ja ću da nastavim da čitam!


    Hvala!

  4. #4
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Kako znate da tetrarijum nije dovoljan kad nije napisao koliki je gugi..? cak nije ni suguran sta je.. Mislim ja pitam zaista

    Svaka cast tvojim na iznenadjenju sto mene moji tako ne iznenade sa atrax robustusom Ja bih voleo da vidim sliku
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  5. #5
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Bife, sta se ti ovde mesas? Znam kog je tacno gustera uzeo. Video sam danas u Petcentru da tacno tog nema.

  6. #6
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Treba mu posuda sa vodom, podloga u prvo vreme moze da bude papir, posle uzmi treset u petcentru, ili shljunak, ali ces treset mnogo lakse
    da cistis. Treba ti svetlo za grejanje, koje radi samo preko dana, i UVB lampa koja takodje radi samo preko dana. Treba ti vitaminski/mineralni
    prasak za reptile (sve to mozes da kupis u Petcentru). Time ces jednom-dva puta nedeljno da mu posipas hranu.
    Nemoj prvih par dana da ga uzimas u ruke. Posle mozes. Mada, ti izrastaji na bokovima me malo brinu. Hajde, ako mozes, postavi sto pre neku
    dobru sliku gustera da mi to vidimo. Ili mi posalji mejl da vidimo (mogu da ti posaljem mejl u privatnoj poruci).
    Inace, to nije Agama agama, kako to tamo pise, nego vrlo slicna vrsta Agama mwanzae.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Nenade jel isto kao onaj sto smo videli danas?
    Ako jeste

    Terarijum bar 80x50x50 i nema problema veoma su zivahni sto mogu da potvrdim

    :Aerodactyl:

  8. #8

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    hvala svima na interesovanju.

    detaljnije o izraštajima, pošto su slike govno - imam samo mob pri ruci. nalaze se simetrično u odnosu na kičmu, sa leve i desne strane abdomena, praktično u visini kolena, kada bi ih stavio uz telo. Sa leve strane, izraštaj je malo manji, ali je primetno da je krljušt malo odignuta, neposredno pored - to ne može da bude dobro... ubiću se ako crkne za nedelju dana... već planiram kolonije bubašvaba...

    sa desne strane tela, sam izraštaj je malo veći od levog (recimo da je oblika "grbice" sa prečnikom 0.5 cm, odignut od površine kože, i na njemu nema krljušti). po izgledu, rekao bih da je to nekakva mrtva koža od infekcije, i verovatno neki vid podivljalog mesa. nije strašno, samo se nadam da ga ne boli i da se ne širi/izaziva teže posledice.

    takođe, primećujem malecki "patch" krljušti, recimo 7-8 komada, na samom korenu repa, koji je odignut, kao da je pored izraštaja. Pretpostavljam da je to najava.

    Šta ću sa svim tim?

    što se tiče podloge, već imam onu kao sitnu drvenu koru, šta li je. ima i vodice, ali pročitah negde da više voli da liže sa zida... naći ću fajtalicu sutra negde.

    evo i slika. I da, jeste agama mwanza. Hvala još jednom svima.

    evo i glupih slika. izvinite na nekvalitetu.






  9. #9
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    u lepo iznenadjenje .. ali . . .shto iz pet centra
    mada shta je tu je idemo dalje .. sad jednio da probash da mu priushtish maxumim i da se nadash da ce da bude sve ok
    za ubuduce ..
    marko ti je rekao dimenzije .. samo sumljam da ce gushter biti sad neshto preterano aktivan (hibernacija)
    ### hrana ce ti trebati shto pre .. nemoj da pomishljash na crvice za pecanje . kontaktiraj nenada .
    on ti je iz bg pa mozesh uzeti hranu najbrze od njega .

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    moze ako nije guzva u saobracaju jel tako nenade xexeexex
    Joj poceo sam da tupim necu vise

    :Aerodactyl:

  11. #11
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Javno ti se izvinjavam Marko Ne vidim sad slike, kad dodjem kuci pogledacu. Inace, nece on padati u hibernaciju, Proko, nemoj jos dodatno da bedacis coveka ima i veterinara na forumu, pa nek prokomentarisu ove probleme sa agamom.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Ma daj covece opusti se nisi ti kriv nemoj da se osetis prozvanim ja sam to iz #####ancije napisao
    sao opusteno

    :Aerodactyl:

  13. #13

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    uf uf... pa nije valjda da je baš toliko ozbiljno to.... apsolutno se ne razumem u reptile, samo ih volim, ali to će se vrlo brzo promeniti.... nemojte pogrešno da me razumete (zeah, right, naravno da hoćete) ali, iz iskustva sa rođenim mojim stopalima, pretpostavljam da je ovo neki vid gljivične infekcije. ili nešto slično. Nadam se samo da može da se tretira... bem ti pet centar... al šta ćeš, kad je za džabe, i so je slatka... lakše ću skupim keš za ozbiljan terarijum.

  14. #14

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    moj savet ti je da uradis sledece,
    ako te ne mrzi 064 208 7941 (moj tel ) ili trazi kimu ,nenadu tel pa pozoves i lepo se ispricas ..neces dovoljno brzo dobiti odgovore ako imas zivotinju a pocinjes od 0
    ja sam volajn da ti pomognem ali ne mogu kucati mnogo....

    znaci pozovi ljude ko sto su nenad(izvini sto ti nabacujem da te ljdui zivkaju ) pa poricaj sa njim ,ili markozmaj ako vec ima agamu ,,,,

    to je samo moje misljenje

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Marko je juce kupio agame i zna ono sto je procitao po netu
    Ali kontam da nisu mnogo teze za cuvanje od leopard gekona

    :Aerodactyl:

  16. #16

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    aha , pa dovoljno je
    ja bi ih tretirao protiv paraita sot posto
    ak ozelite besplatan vet pregled kazite...

    mogu da odradim bris..
    znaci ceo svez izmet spakujete u sterilnu cinijicu za mokracu zapakujete i posaljete postekspresom ujutu ono pre 10h da stigne istog dana...u medju vrmeenu cuvati u frizideru.
    a ja cu vma odraditi bris i floataciju....

    dao bih bez razmisljanja panacurfenbendazol mislim da je genricko ime...ako imate frku sa dozom javite se

    Wc su jako #####ane zivotinje

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Evo jedna slika na kojoj se vidi boja
    Gugi je miran ko buba danas ne boji se uopste!


    :Aerodactyl:

  18. #18

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Žarko, to zvuči super... samo što ja ne znam ni kako Gliša kenja još uvek... heh imam ga nepunih 5 sati. Btw, na šta si mislio kada si rekao "dovoljno je". Lek koji pominješ se daje kako (sad ću da izguglam i ja, pa ako ima info na netu, shvatiću)?

    kako da mu nađem/vidim/izolujem izmet? savet, slike (bez makrofotografije, pls) dobrodošli.

    @markozmaj: prelep je! Gliša za sada preferira neku neutralnu varijantu, ali kad je tek stigao, menjao je boje. od čega zavisi boja? dajte link na neki topic u kojem se diskutuje o tome, ako nije problem...

    u vezi terarijuma... razmišljam šta mi je činiti. Jedna opcija je da npr sutra-prekosutra probam da vratim ovaj mali i odma pljunem pare za veći - ogroman stres i za novčanik i za glišu, ili opcija 2, a to je da se skvrči malo za prvo vreme, pa da probam da uvalim ovaj potpuno nov terarijum nekom od vas, kada budem spreman da se prešaltam na veći... jel može da se vrati terarijum u pet centar uopšte? još ima i nalepnicu njihovu...

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Tesko da ce to moci da se vrati jer je vec proslo kroz kasu i racun i sve ostalo.
    Ma najbolje je da ti neko sa foruma ko se time bavi napravi terarijum izacice te duplo jeftinije! Ja mislim da je kimo valjda pravio terarijume

    Evo link kakos e pravi terarijum http://www.teraristika.org/forum/ind...ic,2702.0.html
    A ovde ti je slika mog ter od iverice za agamice
    http://www.teraristika.org/forum/ind...ic,4036.0.html

    :Aerodactyl:

  20. #20
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: novi user, novi gušter - oduševljenje

    Pravim ja terarijume, predlažem mu terarijum od OSB-a ili iverice, jer bi trebao da bude poveći malo. Koliki je gušter uopšte?

    Jel ti marko držiš obe u istom terarijumu?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •