Prikaz rezultata 1 do 6 od 6

Tema: Lygodactylus williamsi - briga u zatocenistvu

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Lygodactylus williamsi - briga u zatocenistvu



    Prvo bih naglasio da je Lygodactylus williamsi poreklom iz Tanzanije,
    vezan je samo za jedan region tj. sumu i jako je ugrozena vrsta - nalazi se na apendix I listi CITESa.
    Poslednjih par godina je uzelo maha CB razmnozavanje, tako da se stanje polako popravlja.



    Sto se tice uslova:
    Arborealni su gekoni, tako da je bitnije da terarijum bude visok sa mnogo zelenila i vegetacijom za skrivanje.

    Tehnicki uslovi - potrebna im je UV lampa, kao i neko mesto za suncanje sa spot lampom.

    Vlaga mora biti oko 60-70 %

    Temperatura je nocu-24-26C, preko dana 26-29C (ovu oscilaciju u temperaturi postizem jednostavnim iskljucivanjem UV lampe preko noci. Na mestu za suncanje trebalo bi da bude oko 30C.

    Ishrana - sitni insekti (lateralisi, pinheadovi, cak i fobasi skroz mali) i vocni nektar, med i polen (koristim hranu za bebe-mix i obozavaju je). Na obroke se dodaju minerali i vitamini, posebno mladim zivotinjama (ja koristim Sera reptimineral C).

    Lygodactylusi sazrevaju posle 7 meseci zivota i tada pocinju sa ispoljavanjem teritorijalnog ponasanja.
    Moze se drzati vise jedinki zajedno, ali idealno bi bilo jedan muzjak sa 2-3 zenke.



    Razlika u polovima je vidljiva, muzjaci su azurno-plave boje, dok zenke i potisnuti muzjaci imaju bledo zelenu do zlatno zute boje.Takodje, muzjaci se mogu prepoznati po hemipenalnim kvrzicama i tamno obojenim vratnim delom.

  2. #2
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Lygodactylus williamsi - briga u zatocenistvu

    bash sam gledao ove gushtere u galeriji i cekao sam da napishesh neshto vishe o njima ... stvarno su super
    koliko narastu

  3. #3
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: Lygodactylus williamsi - briga u zatocenistvu

    jako mi se svidja ovaj guster, vec neko vreme...
    voleo bi da ga imam, ako budem imamo uslova uzecu ga sigurno...
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Lygodactylus williamsi - briga u zatocenistvu

    Narastu od 6-10cm.
    Imala je vec tema Lygodactylus, ali, obzirom da se nije puno pisalo o uslovima, hteo sam da rezimiram i stavim sve na jedno mesto. Kao caresheet...

  5. #5
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Lygodactylus williamsi - briga u zatocenistvu

    ja glasam da se doradi malo ova tema i stavi kao sticky

  6. #6
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Lygodactylus williamsi - briga u zatocenistvu

    Šteta je što zasad preovladavaju WC primerci, ali s' obzirom da su laki za parenje u sledećoj godini će ih u Evropi biti dosta iz uzgoja(već se pojavljuju) i cena im je opala, tako da su sad iz uzgoja oko 80 eur mladi što i nije toliko skupo za tako lepo i zanimljivog guštera. Jako su slični manji vrstama iz porodice Phelsuma i isto tako se i čuvaju, pa ako nekoga zanima više neka pogleda za Phelsume "care sheet"-ove jer ih ima dosta.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •