Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 118

Tema: Presvlačenje zmija

  1. #1
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Presvlačenje zmija

    U ovoj temi će biti ukratko opisano presvlačenje zmija, da ljudi koji su tek počeli sa čuvanjem zmija ne bi morali da pretražuju forum i postavljaju pitanja koja su mnogi ranije postavljali.


    Uopšteno o presvlačenju

    Dakle, zmije se redovno presvlače. Dok rastu to se obično dešava na mesec i po dana, mada može da bude i češće i ređe. Primetićete da se zmija odjednom umiri, krije se obično, može da se desi da odbija hranu, mada mnoge jedu i u tom periodu. Tada boja počne da im se menja. Boja postaje zagasita, zato što zmije između dva sloja kože ispuštaju beličastu tečnost koja će im pomoći pri presvlačenju. Kako dani prolaze, zmija postaje sve bleđa, a to ćete najlakše primetiti po zamagljenim očima, belim ili plavičastim. To je zato što se i pločica koja se nalazi preko oka, menja.

    Zmija će progresivno postajati belja, i to je normalan proces. To može trajati oko nedelju dana, a nekad, kod nekih primeraka, i dosta duže. Posle toga zmija će se vratiti skoro u svoju uobičajenu boju. Presvlačenje obično nastupa dan kasnije, a nekad i nekoliko dana kasnije. Mnogi ljudi se zbune kad vide skroz bledunjavu zmiju, a posle par dana vide da joj je boja skoro normalna, iako nema košuljice nigde. To ne znači da ju je zmija pojela, nego da tek treba da se presvuče, iako je boja iz blede prešla u skoro skroz normalnu.

    Presvlačenje započinje tako što zmija počne da trlja njušku o neki pogodan predmet, da bi pocepala spoljni sloj kože, koji se menja. Zatim se izvlači iz stare kože. To obično ne traje dugo, a brzina procesa zavisi od količine vlažnosti u terarijumu.


    Šta raditi kad zmija treba da se presvuče

    Kada primetite simptome o kojima sam pisao u prethodnim pasusima, bitno je da ne uznemiravate zmiju. Da je ne uzimate u ruke bez preke potrebe, a takođe nema ni potrebe za hranjenjem zmije u tom periodu. Kad skroz pobeli počnite sa povećavanjem vlage u terarijumu. To se postiže fajtanjem supstrata. Poželjno je da zmija ima i posudu sa vodom, u koju može cela da stane. Ako vam je posuda za vodu premala za zmiju, onda možete da joj stavite privremenu veću posudu, i da je izvadite posle presvlačenja. Ja to nekad radim, kod nekih zmija. Ne treba preterivati sa fajtanjem, naravno.

    Bitno je da u terarijumu imate neki, bar malo hrapav, predmet koji će zmiji olakšati presvlačenje. To može da bude komad drveta, kamen, keramička posuda za vodu, mesto za skrivanje i slično.

    Ako se zmija presvuče bez problema, ne uznemiravajte je jedan dan posle, jer je tad osetljiva. Mada, tad već možete da joj ponudite hranu. Ako se nije lepo presvukla, potopite je u mlaku vodu, i pažljivo joj prstima svucite preostale delove kože. Ako fajtate supstrat pred presvlačenje zmije, zmija neće imati problema sa zaostalom kožom.

    Košuljica, odnosno svlak je uvek duži nego sama zmija. Nekad i do 20% duži, tako da nije pravo merilo dužine.

    To bi bilo to, za početak. Ova tema je, naravno, otvorena za diskusije, komentare, opise presvlačenja zmija, zapažanja, slike i slično.
    Poslednji izmenio nenad; 08.02.10. u 15:27.

  2. #2
    Član Spana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno Odg: Presvlacenje kukuruznog smuka

    koliko puta da prskam ter. dok mi se zmija presvlaci da bih povecao dovoljno vlaznost?jer mi je oko 30-32 stepena u ter. i cini mi se da nikada nije dovoljno vlazno tjs. da se jako brzo osusi to sto sam prskao!

  3. #3
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Ne previše. I ne moraš ceo terarijum, nego odaberi neko mesto, prskaj treset samo na tom mestu, i kad se osuši, opet isprskaj. Nema tu nekog pretaranog pravila, odokativno.

  4. #4
    Član Spana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Meni to pomaganje zmiji oko ostatka kosuljice deluje malo komplikovano,mislim da ja to ne bih sme da uradim,da je ne bih povredio,ne znam.pogotovo ako bi joj ostalo na ocima,to definitivno ne bi smeo!

  5. #5
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Pa, ne možeš tako da je povrediš. To je mrtva koža. Kad se zmija pokvasi mlakom vodom, vrlo se lako skida. Samo povlačiš lagano ka repu. Što se tiče presvlačenja očiju, mojim zmijama se to možda jednom, dva puta desilo. U oba slučaja je samo spalo, par dana kasnije. Nemoj da te to toliko brine. Nije baš tako često, ako održavaš životinje kako treba.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Ja imam dobra iskustva sto se tice presvlacenja,uvek su mi se zmije savrseno presvukle
    Nikad nisam prskao terarijum,ali sam zato uvek imao veliku posudu sa vodom Kad odprilike ispari pola vode iz posude, onda opet dospem do vrha. Ako se zmija dobro nepresvuce,dovoljno je da se okupa u toploj vodi,i da joj se nezno skine stara koza..Mada neke vrste su zahtevnije sto se tice vlage..Moja iskustva su vezana za burmanskog pitona i bou

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Morelia Viridis,
    moju manju zivuljku redovno presvlacim iz ruke, razlog sto dodje do pola pa nece dalje ....vidim tanco kad odustane i smiri se prodje oko 6 sati ona kulira smotana ali je nervozna. uzmem je i pomognem malo...i oseca se bolje onda...

  8. #8
    Član Spana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    trudicu se maksimalno da nemoram da joj pomaze ali ako dodje do toga prezivecemo oboje,samo mi se cini da je komplikovano ali verujem da bih se snasao kad bih imao problem i morao da joj pomognem.

  9. #9

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    stavis zmiju 2-3 sata (bar je tkao za morelie) u toplu vodu i puno ubrusa ,onda je izvadis i polako pocnes da skidas...

  10. #10
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Opet ti preteruješ? Nema potrebe za tim. Zmije se u najvećem broju slučajeva ok presvlače. Ako zaškripi, dovoljno je i par minuta u mlakoj vodi, ne treba ti ništa više.

  11. #11

    Uobičajeno

    -odi na morelia viridis forum i vidi sta ljudi koji imaju decenijsko iskutvo savetuju za konkretno ove zmije...
    citao sma tonu tekstova i apsolutno svi koji su drzali 30 min u vodi ,receno im je od iskusnijih da drze 2-3 pa cak i 6 sati...
    morada je do njihove koze.jer ej vlaga moreliama 80+% i koza im je znatno osetljivija od drugih pitona...
    npr sondiranje se ne radi pre 12-18meseci...mada itu je vleika polemika..

    nadma seda ce mi skro stici knjiga o chondorima pa senadma da ce biti nesto i o ovoj temi ...

    primer . hteo sam da pokazem kako su osetljive..
    Poslednji izmenio nenad; 11.01.09. u 21:05.

  12. #12
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Ok, to može da važi za viridise, koje u zemlji, verovatno, samo ti imaš (lucky bastard ). Za ostale zmije se to ne radi. Meni se jednom Python molurus zaglavio, i to je jedini teži slučaj bio kod mojih zmija. Samo par minuta u vodi je bilo dovoljno za skidanje.

  13. #13
    Član Spana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    evo sinoc mi se presvukao (kukuruzni) smuk.ritual je trajao dosta dugo,zadnjih 5 dana nije maltene mrdao iz steka gde se sklonio,ali bukvalno nije mrdao,vec sam bio zabrinut cak ni u vodu nije isao.zato sam mu ja prskao dosta ter. i sve je proslo ok.sad je na redu hranjenje i ciscenje ter.

  14. #14
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Ne moras da prskas smukove pred presvlacenje. Njima je posuda sa vodom sasvim dovoljna. Zmije iz tropskih krajeva (boe, pitoni.. ) zahtevaju vecu vlaznost vazduha i njhove terarijume treba povremeno prskati

  15. #15
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Ja bih to ipak radio. I getula i triangulum su iz suvih krajeva, i to često, dosta suvih, pa mi se dešavalo da se ne presvuku kako treba, ako ne prskam supstrat u terarijumu.

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    pa da bas sam to hteo i da kazem da za viridse kazu da treba jako dugo...naravno tkao su mi drugi rekli jer o njima jos uvek samo ucim!

  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Pa dobro. Ja moje smukove nikada nisam prskao i uvek su se lepo presvlacili. Zato kazem da ne mora, ali ako hoce slobodno
    I ovo sto sam napisao vazi samo sa kukuruzne smukove... getule i triangulume ne drzim, pa i ne znam da li ih treba kvasiti ili ne

  18. #18
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    Ja svim svojim zmijama podižem vlažnost pred presvlačenje, tako da ne znam za neke druge, osim mojih Lampropeltisa i pitona, da li im smeta ako je suv terarijum.

  19. #19
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja spiderboy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    bečej
    Postova
    833

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    nedeljno orošavanje terarijuma ne može nikako da šteti samo može da popravi mikroklimu u u terariumu,a vidi se i na zmijama da im godi,posle orošavanja odmah izlaze iz svojih skrovišta pa idu u istraženje okoline i piju kapi vode mada im stoji voda u posudi na raspolaganju

  20. #20

    Uobičajeno Odg: Presvlačenje zmija

    miislim i jada je dobro orosavanje..lampropeltis californiae jako voli

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •