Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 118

Tema: Zmija za početnika

  1. #1
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Zmija za početnika

    Često postavljano pitanje - koja je zmija za početnika? Da ne bi bile ponovo otvarane iste teme, napravio sam ovu sticky temu u kojoj će moći da se raspravlja o tome. Pomenuću samo vrste koje mogu da se nabave kod nas.

    Moj predlog su zmije umerenih dimenzija, najpre smukovi i kraljevske i mlečne zmije. Postoji dosta vrsta smukova širom sveta, kod nas je, nažalost, u opticaju samo par vrsta, od kojih je najčešći kukuruzni smuk - Pantherophis guttatus (Elaphe guttata - stari naziv). Lak je za čuvanje, i retko prelazi 1,5 m, obično je manji.

    Tu su i druge vrste smukova, od kojih neke jedva dostižu metar, dok su neke druge duplo, pa i više duže. Smukovi koji trenutno postoje i mogu da se nabave kod nas (bar koliko ja znam) su: Pantherophis guttatus, P. obsoletus, Orthriophis taeniurus, Elaphe dione, E. climacophora, E. helena, E. radiata.

    Pored smukova, tu su i pripadnici roda Lampropeltis - kraljevske i mlečne, odnosno lažne koralne zmije. Obično su manje od smukova, ali su uglavnom rijuće (što ne znači da u terarijumu žive rijućim načinom života, nego uglavnom u prirodi), pa se prepoznaju po cilindričnom poprečnom preseku, za razliku od smukova, kao i manjoj glavi. Izuzetno su lake za čuvanje, a od vrsta su kod nas prisutne Lampropeltis getula, L. triangulum, L. pyromelana i L. mexicana. Ne znam da li neko još ima neku vrstu Lampropeltisa. Ove prve dve se dosta lakše nabavljaju.

    Ovo su najbolje zmije za početnike, jer ne traže velike terarijume (osim krupnijih vrsta smukova), ni neke posebne uslove. Za odraslog smuka, ili Lampropeltisa, potrebno je izdvojiti oko 400 din mesečno za hranu, što i nije neka cifra (ako živite u Beogradu, u drugim mestima su drugačije cene, negde jeftinije, negde skuplje).

    Što se tiče krupnijih zmija za početnike, tu su Boa constrictor i dugina boa - Epicrates cenchria, od boa, i loptasti piton - Python regius, od pitona. Dugina boa i loptasti piton ne rastu više od 1,5 m, dok boa constrictor u retkim slučajevima može da dostigne i 4m (ženka), mada su obično dosta kraće.

    Python molurus, indijski piton, odnosno podvrsta bivittatus - burmanski piton, nije životinja za početnika, jer ljudi koji je kupe, uglavnom zanemare njenu dužinu. Mnogi ljudi smatraju da ove životinje u terarijumu, odnosno u kućnim uslovima, ne mogu da porastu velike kao u prirodi, što nije tačno. U terarijumu mnogo lakše mogu da dostignu 5-6 m, nego u prirodi. Dok su mali, izuzetno su laki za čuvanje, ali kad porastu, sve predstavlja problem. Ovo su životinje za iskusne ljude, koji su spremni da im se posvete, i da im pruže adekvatne uslove, pa ih ne proporučujem početnicima, koji nisu dovoljno upućeni.

  2. #2
    Član Spana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno

    imam jednu primedbu na smuka,sto se tice kao zmije za pocetnike,a to je:jako je plasljiv i strahovito brz,sto moze prestavljati problem pocetniku prilikom uzimanja u ruke,i nije staticna zmija,znaci nikada nece kao npr boa samo lezati mirna u rukama dok ti gledas film ili ne znam sta.Mislim da su getule bar po tom pitanju pitomije i mirnije,naravno i boe ali boe su vec malo ozbiljnije i koliko se secam ranije je bilo rasprave da li je boa za pocetnika

    Naravno smuk je jako lepa i zahvalna zmija ali samo mi se to ako mogu reci nesvidja ali svejedno ja bez ovog mog zvrka ne znam sta bih radio.Zato je najbolje uzeti dve zmije i kad hoces da se igras uzmes smuka a kad hoces da gledas film ili tv uzmes bou u ruke,tako bar ja radim
    Poslednji izmenio nenad; 11.01.09. u 13:49.

  3. #3
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Ovo što ti pričaš se odnosi na kukuruznog smuka. Postoji veliki broj vrsta smukova, pa je najbolje da se navede uvek da je reč o kukuruznom, ako se na njega misli, da ne bi ispalo da se to odnosi na sve smukove. Ima vrsta koje su dosta mirnije. Mada, bebe zmija uglavnom budu nemirne dosta. Moja Elaphe helena, takođe smuk, mada kod nas nema narodni naziv, je mirna u rukama, najčešće, iako je beba. Isto važi i za neke druge vrste. To kakav će zmija imati temperament zavisi od vrste, od jedinke, i naravno, od uslova čuvanja.

  4. #4
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Uglavnom su svi ovi dostupniji smukovi sasvim ok za početnika, pogotovo kukuruzni smuk. Ima jedna greška koju ljudi stalno prave, a to je da ubacuju u sve ovo o početnicima taj deo o uzimanju zmije u ruke. Ima ljudi koji ne uzimaju zmije stalno u ruke i te zmije će biti nemirnije najverovatnije, čak i kada odrastu. Kada se misli o bilo kojoj vrsti životinje za početnika onda se tu prvenstveno naglašavaju njegove potrebe, tj. osnovni životini uslovi...tako da kukuruzni smuk jeste idealan za početnika.

  5. #5
    Član refineddemon'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Temisvar, Pancevo, Delib.Pescara...
    Postova
    30

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Ja se vec duze vreme pripremam da nabavim svoju prvu zmiju, tako da je ova tema taman dobro dosla.

    Moram priznati da ono sto se meni najvise svidja (ne smem sad ni da pominjem ) su me na jednom rumunskom forumu ubedili da i ne razmisljam, jer nikako nije zmija za pocetnike, a ne treba da bude ni prva otrovnica, onda kad se covek odluci da pocne da cuva otrovnice....

    Dakle, za sada cu sticati iskustvo da necim za pocetnike. Nikako ne zelim da to bude velika zmija, najvise do 2m kao odrasla i zelim da bude "dnevna zmija", a ne da se po ceo dan zavlaci negde da spava, pa da je ne vidim. Takodje zelim da bude bar malo zivahna, da je ponekad vidim i kako se krece.

    Preporucili su mi "kukuruznu zmiju" (to je valjda taj kukuruzni smuk koji se i ovde pominje) ili "mlecnu zmiju". Meni se ova "mlecna" nekako vise dopada zbog boje... bila je crveno-crno-bela, na fotografijama koje sam videla.

    Zanima me da li su sve "mlecne zmije" ove boje ili ih ima i u drugim bojama i koji je njen latinski naziv.
    Kolika je cena kod nas i cime u kom uzrastu treba da je hranim... i koliko?

    U Temisvaru sam pred novu godunu u jednom pet-sopu videla kukuruznu zmiju, bebu (mozda oko 35-40cm). Cena je bila svega 15-20 EUR, pa mi se to ucinilo sumnjivo, jer sam po specijalizovanim prodavnicama za reprile vidjala takve zmijice po ceni od 30-40 eur.
    Ovo pisem, zato jer nisam sigurna da li su i za ove neotrovne zmije potrebni nekakvi papiri prilikom uvoza. Na tom forumu su me posebno savetovali da uzmem od nekog odredjenog momka, bas zbog toga sto ima svu "papirologiju" i sto tako necu imati nikakvih problema.
    Kako je kod nas sa tiim?

    Takodje me zanima da li u Beogradu ima specijalizovana radnaj za reptile ili se odgajivaci sami snalaze sa svime sto je potrebno?

  6. #6
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Mlečna zmija, ili lažna koralna zmija - Lampropeltis triangulum, pisali smo već o njoj, pogledaj ovu temu - http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3267 , može da bude različitih boja, u zavisnosti od podvrste i morfe. Osnovna podvrsta L. t. triangulum podseća čak na kukuruznog smuka. (http://faculty.maryvillecollege.edu/...lum_bright.JPG)

    Obe vrste, i kukuruzni smuk i mlečna zmija su noćne zmije. Ja nemam kukuruznog smuka, ali moja mlečna zmija se retko krije i preko dana je uvek na otvorenom, tako da mogu da je viđam. Ne kreće se puno, ali nije baš ni da stalno miruje.

    Mislim da ih trenutno u ponudi ima samo Peđa sa foruma, pa se obrati njemu. Papiri ti ne trebaju ni za jednu vrstu koja nije na CITES listi, ako nije otrovna, a i tada, nije problem Papiri su ti bitni ako uvoziš životinju iz inostranstva, ali to je već druga priča.

  7. #7
    Član refineddemon'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Temisvar, Pancevo, Delib.Pescara...
    Postova
    30

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    ok, hvala (upravo sam procitala)

    p.s. ... ma znam da ima puno informacija na forumu i da moze da se nadje odgovor na sve nedoumice (zato me je i sramora da postavljam pitanja), ali toliko je toga vec pisano, da treba silno vreme da covek sve procita, a ja sa vremenom ne stojim bas sjajno

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    U tih dva metra mozes da ramisljas i o kraljevskoj zmiji i duginoj boi..Ako hoces nesto masivnije mozes da uzmes i muzijaka boe

  9. #9
    Član refineddemon'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Temisvar, Pancevo, Delib.Pescara...
    Postova
    30

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Citat Prvobitno napisao freepartyman Pogledaj post
    ... kraljevskoj zmiji i duginoj boi....
    ...a koji je latinski naziv (da mogu da nadjem slicice na netu)?

  10. #10
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Lampropeltis getula je kraljevska zmija, a dugina boa je Epicrates cenchria.

  11. #11
    Član refineddemon'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Temisvar, Pancevo, Delib.Pescara...
    Postova
    30

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Hvala, upravo sam pogledala slike.
    Ova kraljevska zmija je vrlo lepa, lici na mlecnu zmiju, a dugina boa mi se nekako ne svidja mnogo.... malo je glomazna i debela. A i glava je nekako drugacija nego sto ja zelim.
    Meni su nekako najlepse vizljaste i zivahne zmije a glava mi je najlepsa kao ona kod kobre...




  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Dugina boa i nije bas glomazna, mozda ti je na nekoj slici izgledala veca nego sto jeste.
    Ona spada u manje udave, naraste do 150 cm

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Ja zelim za prvu zmiju da uzmem bou constrictor constrictor i to zelim da bude zenka..
    Vidim da svi idu protiv toga tj da to ne bi trebala da bude prva zmija..
    I vidim da cak ove na samom vrhu pise da moze da dostigne duzinu do 4 metra.
    JA sve do sada sto sam citao pise da ne prelaze tri..
    Pa me zanima da li se nenad nenamerno zeznuo ili je ono bio bas neki kapitalac kada je rekao da je to zmija od 4m?

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Nevidim razlog zasto nebi uzeo bou kao svoju prvu zmiju..moja prva zmija je bila boa..Cak i da uzmes zenku koja brze raste od muzijaka dok ti ona naraste na punu duzinu nacekaces se poprilicno.. A dok ona naraste ti ces vec imati iskustva Tvoje iskustvo ce rasti sa rastom zmije

  15. #15
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    I ja mislim da Boa constrictor može da bude zmija za početnika. Zašto ne bi?

    Što se tiče dužine, najveći zvanični rekord je oko 4,2m, ali se u prirodi praktično nikad ne nalaze boe duže od 3m. Često postoji velika razlika između uobičajene dužine, i maximalne dužine. Maximalnu dužina za neku vrstu, vrlo često je određena na osnovu par primeraka, ili čak samo jednog primerka, koji ju je dostigao.

  16. #16
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    I jos da i ja nesto dadam.. Tesko da ces naci ovdje bou constrictor constrictor, kod nas su vecinom mixevi i to oni koji vuku na Boa constrictor imperator.. Bilo je vec rijeci o ovom pa potrezi malo pa ce ti biti jasnije..

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Imperatori uglavnom imaju blazu narav od constrictora

  18. #18
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Da,da.to sam citao da je maltene sada nemoguce naci cistu podvrstu jer su sve izmesane...
    Ali nije to lose,vise gena,pa samim tim i bolje zmije

    A sto se tice duzine..Tako sam nesto i ja mislio.
    To je ono kao kada se kaze da covek moze narasti do 2,5m. Mislim ima toga,ali koliko cesto?
    Tako verujem i da je sa ovime,da nisu sve zmije takvi kapitalci od 4 m..
    Mislim da je duzina od tri metra nesto sto je normalno i sto treba ocekivati od ovih zmija.
    Jesam li u pravu?

  19. #19
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Rakao bih da jesi

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Zmija za početnika

    Da bi zmija porasla toliko treba da ima prvenstveno dobar gen za rast..a onda ide kolicina hrane..Da bi toliko narasle uglavnom se primenjuje power feeding,to je cesto i kolicinsko hranjenje.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •