Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 39

Tema: Degu - Octodon degus

  1. #1
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Degu - Octodon degus

    Degu je mali, socijalni glodar poreklom sa Cilea. Ustaljen naziv u Srbiji je Cileanska veverica - Degu, iako su istrazivanja na genetskom nivou pokazala da se degu ipak svrstava u Caviomorpha.

    Posto je degu socijalna zivotinja, samtram kao i vecina drugih odgajivaca da ih ne treba drzati same vec u grupama sa jednim muzjakom i vise zenki, u parovima muzjak - zenka. Muzjaci degua se u principu mogu drzati zajedno sve dok u koloniji ne postoji zenka oko koje bi se tukli. U tom slucaju bi dominantni muzjak izgrizao rep drugom i tako ga oznacio kao inferiornog. Poznata je i cinjenca da se zenke u okviru kolonije brinu za mladunce drugih zenki, ali ovo nije obavezno ponasanje. Takodje to nisu zivotinje koje ce mirno sedeti dok ih vi mazite. Uvek istrazuju i pokusavaju da se izvuku iz ruku vlasnika. Naravo ovo je uobicajeno ponasanje ali ima i izuzetaka. Smatra se da se mogu dosta pripitomiti ako se uzimaju u ruke dnevno jos dok su mali, ali iz mog iskustva maldunci se pripitom skoro uvek ako se radi sa njima, ali to zavisi iod samog degua a ne samo od nas. Obicno zive od 5 do 10 godina u zatocenistvu.

    Ishrana. Za hranu u zatcenistvu se koriste semnke i hrana biljnog porekla, presovane susene biljne granule, redje se daje sveze povrce. Voce se ne daje deguima zbog toga sto su degui skloni dijabetisu. Znaci hrana sa dosta secera ne dolazi u obzir. Zbog ove osobine degui su cesto korisceni u medicini za istrazivanje dijabetisa.

    Degue se mogu drzati u kavezima ili staklenim terarijumima, ili terarijumima od nekog drugog materijala, jedino je bitno da degu ne moze da ga progrize, a grizu i dosta tvrdu plastiku. Sto im vise prostora obezbedite to bolje jer su ovo veoma aktivne zivotinje. Treba obezbediti i pesak jer degui ciste krzno na isti nacin kao i cincile valjajuci se u njemu.
    Poslednji izmenio Stufy; 24.01.09. u 16:24.

  2. #2
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus


  3. #3
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Svaka cast! Bas citam i razmisljam sta bi mogao da dodam, ali dotakao si se najbitnijih stvari, sasvim dosta za upoznavanje. Degui su i meni jako interesantni. Mnogi ih ne vole zato sto podsecaju na pacove (?!?) i cest komentar u mojoj radnji je pa to nije veverica, gde joj je rep itd...

    e setio sam se.. povremeno vokalizuju iako ne cesto. Tj. kao da ciche. Pogotovo ako stavim kavez do kaveza onda stanu na resetke i komuniciraju, mada sam primetio i kod tek odvojenih mladunaca da kad ostanu sami hoce da "pricaju" i sa ljudima. Jako im je potreban kontakt, i ako nemaju drugara a ni vlasnik se ne bavi sa njima, padnu u depresiju i nekad odbijaju hranu.. Dakle ili se druzite ili im nabavite drugara.
    Inace mnoze se ko ludi, kao i vecina glodara, pa taj drugar bolje da je istog pola inace ce biti malih degua na sve strane..
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  4. #4
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Hvala Ni ja to ne raumem jer su mi skroz slatki. A u pravu si skroz za vokalizaciju. Pogotovu e interesantno da muzjak posto spari zenku ispusta bas karakteristican zvuk. Kao da se hvali Degui se lako razmnozavaju samo jako dugo nose mladunce u odnosu na druge glodare, oko 90 dana. Povrh toga zenka moze da zatrudni dan posto se porodila ali ja uvek odvojim zenku sa mladima jer je preveliki teret za nju da proizvodi mleko za mladunce i da se u njoj razvijaju novi. Zenka posle nosenja rodi od 3 do 10 mladih ali ih obicno ima 6. Mladi se radjaju dosta razvijeni, sa vec otvorenim ocima i pocinju da skakucu samo par minuta posle rodjenja.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja _NEBOYSHA_'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Zrenjanin
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Veoma zanimljive životinjice.Verovatno ću ih jednog dana nabaviti.

    Citat Prvobitno napisao Stufy Pogledaj post
    Degui se lako razmnozavaju samo jako dugo nose mladunce u odnosu na druge glodare, oko 90 dana.
    Činčile nose čak 111 dana plus,minus 2-3 dana.

  6. #6
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Da. Dosta je to u poredjenju sa vecinom drugih glodara.

  7. #7
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Evo jos jedne slike mladog degua


  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja _NEBOYSHA_'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Zrenjanin
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Citat Prvobitno napisao Stufy Pogledaj post
    Evo jos jedne slike mladog degua
    Sladak je mališa!

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Citat Prvobitno napisao Stufy Pogledaj post
    Takodje to nisu zivotinje koje ce mirno sedeti dok ih vi mazite. Uvek istrazuju i pokusavaju da se izvuku iz ruku vlasnika. Naravo ovo je uobicajeno ponasanje ali ima i izuzetaka.
    Napomenuo bih da su izuzeci recimo kada ih stavite u dzep ili kapuljacu od duksa. Vole da se nameste i vire napolje kao da su u rupi i onda su uglavnom mirni i dozvole da se maze...
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  10. #10
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Evo i nove slike malisana starod svega 30 minuta.

    Slika je losa jer nisam hteo da ih uznemiravam preterano da ih majka ne bi odbila.

  11. #11
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    Arilje
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Pozz.Kupio sam Degu na vasaru, imam dosta veliki kavez(metalni) u njega sam stavio 3 drveta da moze da se penje i da moze ispod da legne(ispod drveta) da mu ne bude hladno mada ce sad jun hranim ga semenkama suncokreta i jos nekim crnim semenkama a kupio sam i hranu za zamorce i to jede ali najvise voli grisine(dietalne,bez soli i drugih mirisa).Pa sam hteo da te pitam dali je to normalno i treba li to da mu dajem.I jos nesto ne voli bas da se mazi ali ponekad polako ubacim ruku on malo njusi i gricka ponekad ga i pomazim.To je to odg. mi pls. Pozz

  12. #12
    Član barakuda'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    around
    Postova
    87

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Nije dobro da mu dajes ljudsku hranu. Mesavine semenki su najbolje ako mozes da nadjes. Samo pazi na te gotove smese sto se kupuju u pet shop-ovima da nemaju nekog voca, posto su izuzetno osetljivi na secer i mogu vrlo lako i brzo da obole od dijabetesa. Dobro im je davati i granule za cincile.
    Mislim da sam cuo da nevalja ni previse suncokreta.

    Samo mu daj vremena, hrani ga iz ruke da se navikne na tebe i bice prava maza kao moji. Ja ih obozavam, super zivotinjice.

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja marko_pa'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Pancevo
    Postova
    196

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Mene za pocetak zanima koje su potrebne dimenzije staklenog terarijuma za par? Naravno da je najbolji sto veci ali kada nismo u mogucnosti, koliki je minimum?
    Pesak bi predpostavljam trebao da bude kvarcni.
    Da li terarijum treba da bide i visok? t.j. Da li se pentraju po drvecu?

  14. #14
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    Arilje
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Ok,hvala na savetima ali kad mu dajem iz ruke on nece da jede to sto mu dajem nego kricka muju ruku a i scre krene brzo da mu kuca uplasise

  15. #15
    Član barakuda'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    around
    Postova
    87

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Citat Prvobitno napisao Bak1sha* Pogledaj post
    Ok,hvala na savetima ali kad mu dajem iz ruke on nece da jede to sto mu dajem nego kricka muju ruku a i scre krene brzo da mu kuca uplasise
    Ma daj mu vremena da se navikne na tebe. Samo budi strpljiv i videces. Ja sad kad uzmem u ruku i ceskam degu se smiri i pocnu da mu se sklapaju oci, samo sto nezaspi. Ma uzivancija

    @marko_pa

    Pa koliki god im kavez obezbedis bice im dobro. Ja nebi preporucio da bude manji od 50x30cm i sto je vislji to bolje (za degue je bolje da bude vislje nego sire). Stavis im grancice, terasice posto obozavaju da se penju.
    Stavlja se vulkanski pesak da se kupaju u njemu i odmascuju krzno kao i kod cincila.

  16. #16
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    Arilje
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Barakuda ili stafy a i vi ostali imate li Facebook ili skype da vas add pa da vidim kad ste online pa da lepo pricamo komentarisemo i razmenjujemo misljenja.Ako imate recite ime , prezime i sliku pa cu vas add.Pozz

  17. #17
    Član barakuda'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    around
    Postova
    87

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Nekoristim ni facebook ni skype, ovako forumi su mi ipak najbolji.

  18. #18
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    Arilje
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Ja uvek kad predjem degu njemu srce ubrzano radi plasim se da je to za njega blagi stres ne bih zeleo da mu skratim zivot.Ja drzim degua na terasi u onome ima vise naziva za to kad se struzu drva pa ostane ono kao sitno na tome lezi sta mislite dali mu je hladno napolju ?

  19. #19
    Član barakuda'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    around
    Postova
    87

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Dokle god je temperatura izmedju 16-26 dobro je. Nevalja ako jako duva napolju i direktno sunce nedolazi nikako u obzir. Ako bude izlozen direktnom suncu uginuce u veoma kratkom roku. Ako ga drzis napolju bilo bi najbolje da ima kucicu gde moze da se skloni od vetra. Daj mu i obicnog wc papira da od toga napravi gnezdo. Kad bi imao kicicu napravio bi sam sebi lepo izolaciju
    Ali opet ni kucica mu nece pomoci ako je na direktnom suncu i moze vrlo lako dobiti toplotni udar.

  20. #20
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    Arilje
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Degu - Octodon degus

    Ok hvala na savetima

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •