Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 97

Tema: Uzimanje zmije u ruku

  1. #1
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Uzimanje zmije u ruku

    Nisam nasao ovo u drugim postovima, pa ako ima izvinjavam se. Ipak mislim da bi bilo dobro da postoji poseban thread.
    Dakle nabavio sam kuk. smuka i iako je prvih dana bio miran, sad je postao agresivan. Cim vidi moju ruku u ter. odma se uvija i izdize se preteci, cak krece i da grize. Jos je mali tako da nije frka ali to me navelo da se zapitam..
    Dakle koji je najbolji pristup da se zmija stavi na ruku. Do sada sam citao da se uhvati za rep i izvuce iz ter. Da li je to najbolji nacin ili ..?
    Sa druge strane kako se hvataju otrovnice? Da li je obavezan onaj stap za hvatanje? Kako se to uopste zove?
    Video sam dosta emisija tako da znam tehniku ali, opet, mislim da bi dobro bilo da se to izdvoji i podrobnije opise. Mozda cak da neko otvori "lepljivu" pa izbrisite ovaj post.
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Ovo je skroz ok tema. Mislim da neotrovne zmije treba redovno uzimati u ruke, kako bi se navikavale na coveka. Zmiju ne treba uzimati kad je pred presvlacenje, i dan posle presvlacenja. Takodje je ne treba uzimati u ruke 2 dana posle jela. Inace, moze, i najbolje je ujutru, pre nego sto se ugreje. Zmije se cesto bacakaju i divljaju kad pokusate da ih uzmete, posebno mladunci, ali se desava da se ubrzo smire u ruci. Ne treba im prilaziti otvorenom shakom prema glavi, to ih plasi. Ja ih uvek hvatam za telo. Izbegavam hvatanje za rep.

    Male zmije se u rukama brzo zagreju i pregreju. Zato ih ne treba drzati duze od 15-20 min. Idealna temperatura za zmije je oko 30 stepeni, a preko ruku pokupe jacu temperaturu, pa pokusavaju da pobegnu, kako bi se rashladile. Inace zmije uglavnom nisu mirne u rukama. Uvek pokusvaju negde da odu (cast izuzecima, a to su obicno Boidae). Ne treba praviti nagle pokrete, ruke uvek treba da budu ciste, a treba ih prati i posle uzimanja zmije.

    Sto se tice otrovnica, ne treba ih uzimati golim rukama, potrebno je bar nesto od opreme koristiti. Ali, to je skroz druga tema

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Pokusaj bez naglih pokreta i probaj da zmiji pridjes sa strane a ne odozgo
    Nemoj da je hvatas za rep ni za vrat(deo blizu glave)..Bilo koji deo osim glave,repa i vrata je ok..Nekim zmijama treba duze nekima krace da se naviknu na drzanje Nemoj da oklevas,samo je uzmi..
    Kad je izvadis iz terarijuma vecina zmija se smiri..Budi strpljiv i uporan,ako sisti nemoj je ostaviti namiru nego bas naprotiv uzmi je..A i ako te ujede nije strasno Vremenom ce uvideti da joj nisi pretnja i smirice se

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Citat Prvobitno napisao freepartyman Pogledaj post
    Budi strpljiv i uporan,ako sisti nemoj je ostaviti namiru nego bas naprotiv uzmi je..A i ako te ujede nije strasno Vremenom ce uvideti da joj nisi pretnja i smirice se
    Odličan savet, slažem se. Treba biti uporan, jer neki primerci ne mogu lako da se pripitome, a ima i onih koji nikad ne mogu da se pripitome, mada je to retko među vrstama koje se ovde čuvaju.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Kad izvadis zmiju iz terarijuma, drzi je tako da se oseca sigurno,jer kad nema oslonac i misli da ce pasti unervozi se, a to ti otezava u navikavanju zmije na ruke Vadi je u pocetku svaki dan po 15 min, i trebalo bi da se smiri ..Ubrzo ces napraviti od toga rutinu i imaces mirnu zmiju U slucaju boida, za razliku od kolubrida gde se zmija vadi bez oklevanja, kod boida je najbolje prvo dati zmiji doznanja da smo tu da je nebi preplasili.. najbolje je polako prici zmiji sa strane i dodirnuti je dva tri puta nezno prstima na otprilike sredini tela, kada zmija krene da palaca jezikom i bude svesna naseg prisustva,polako podizemo zadnji deo tela potpomazuci prednji deo drugom rukom.. Boide su mirne zmije u rukama, gde je dovoljno samo da im pruzimo dobar oslonac i da se osecaju sigurno
    Poslednji izmenio freepartyman; 02.02.09. u 06:00.

  6. #6
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Hvala obojici na extra savetima.
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  7. #7
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja spiderboy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    bečej
    Postova
    833

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    sve u svemu uglavnomje sve rečeno samo da dodam bebe kukuruznih smukova se redovno tako ponašaju znači ako ne pobegnu onda se skljupčaju i saviju vrat preteći neke hoće i da šište,to ponašanje im je verovatno odbrambeno ali ne treba da te brine previše pošto kako rastu oni se odviknu od toga

  8. #8
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Nema na čemu Krme (daj promeni više nick ). Male zmije često budu divlje. Dosta su brže kad su male, i samo ti skliznu iz ruku. Lampropeltisi npr. ti često stoje na rukama, bez prirdžavanja repom za prste, tako da lako mogu da naprave brz pokret i ispadnu. Zato treba biti oprezan sa malim zmijama. Kako rastu, smiruju se i navikavaju na vlasnika. Mislim da je zato bitno hraniti ih iz ruku.

  9. #9
    Član Bojana'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Novi Becej
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Znači da kada šišti i zaleće se i ujeda me ne treba da je ostavim na miru već da je uzmem? Zar takvim pristupom ne izazivamo samo još više stresa kod zmije, ona to sve radi jer se plaši? Kada se moja (kukuruzna) tako ponaša ja je zatvorim i vratim se za 10 do 15 minuta i polako joj priđem pa ako me ne ujede, tj ne primeti me odmah, podignem je negde na sredini tela i ona odmah dođe sama na ruke i tada je relativno mirna ne napada i samo se šeta po rukama i gleda okolo.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    361

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Mislim da je veci stres kada tako podjes da je uzmes, pa odustanes. Ona tada misli da predstavljas opasnost, ali da te je oterala. Ako je uzmes u ruku iako te napada, uvidece da joj ne zelis nista lose i vremenom ce te prepoznavati kao uobicajenu pojavu i bice manje agresivna.

  11. #11
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Po mom dosadasnjem iskustvu mislim da je najvaznije da se ne prave nagli pokreti i da se zmiji prilazi polako. Jos sam jednu stvar primetio. Moj triangulum je mnogo vise nervozan i plasljiv kad je jos neko osim mene prisutan. Isto tako (e sad, ovo je mozda slucajnost) imam osecaj da je mnogo vise plasljiv 2 dana posle jela, nego 2 dana pre jela...
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  12. #12
    Član Bojana'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Novi Becej
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Ok. Znači ako je pustim "da me otera" ona će kontati da se i ja nje bojim, shvatila sam poentu Neću je više ostavljati na miru, pa nek ujeda koliko hoće..
    Hvala

  13. #13
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Dodao bih samo gore napisanom da pre uzimanja zmija u ruke ne treba dirati miseve i pacove tako da njihov miris ne bi presao na nasu ruku. U ovom slucaju bi zmija mogla da ugrize zbog mirisa glodara.

  14. #14
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Ili da pocne da ti guta prst, to Nenad najbolje zna
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  15. #15
    Član Bojana'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Novi Becej
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Samo da kažem da sam uspela morala sam da joj promenim papir i samim tim da je izvadim napolje, a ona me je ujela ali nisam odustala, a htela sam, baš me je ćapila, i zahvaljujući vama nas dve sad zajedno pišemo ovaj post

  16. #16
    Član aqua-zoo'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    Apatin
    Postova
    47

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Citat Prvobitno napisao Stufy Pogledaj post
    Dodao bih samo gore napisanom da pre uzimanja zmija u ruke ne treba dirati miseve i pacove tako da njihov miris ne bi presao na nasu ruku. U ovom slucaju bi zmija mogla da ugrize zbog mirisa glodara.
    naravno i drugi mirisi ih iritiraju na neki način (pušači oprez, od vas beže "ovo nije reklama")
    More je sigurno napravila žena.Preslano je!

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Ako bi je pustila svaki put kad bi zmija sistala, zmija bi naucila da je to stvar koja te odbija i svaki put bi iznova sistala ista stvar je sa ujedanjem.. Zmije se uslove na miris, naprimer slucaj od moje boe..Kad sam sam sa njom super je opustena istrazuje a kad mi dodje neko i jos ako je dobro naparfemisan, boa je rezervisana i pomalo ''prpa''
    Jos jedna stvar sto se tice velikih boida koji imaju veliki nagon za hranjenjem, moze da se sa njima radi hook training..u prevodu svaki put pre nego sto se izvadi zmija da se lagano pritisne zmijin vrh nosa sa kukom..to ih izbaci iz ''feeding moda'' i onda moze da se krene sa vadjenjem

  18. #18
    Član Bojana'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Novi Becej
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Znam, neću je više puštati. Stvar je bila u tome da nisam želela da je plašim i što se svaki put kad me ujede ja trgnem (valjda refleksno,jer ne boli,a i ne plašim se) pa sam se bojala i da je ne ispustim ako me ujede, pa da onda pobegne, da ne mogu da je nađem jer je mala ima oko 40 cm...

  19. #19
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    Pa bilo bi najbolje da se ne trgnes ali znam da je to refleksno Posto imaju zakrivljene zube mogu vise da te povrede kada cimnes a i postoji sansa da ti njima povredis zube tim cimanjem. Ali zaista shavtam da je tesko da se ne cimnes kada je to normalan refleks Ja stegnem pesnicu i dam da zmija grize ako vec hoce pa se taj rfleks za trzanjem pretvori u refleks stiskanja pesnice.

  20. #20
    Član Bojana'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Novi Becej
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: uzimanje zmije u ruku

    P, ona me ujede i pusti pa ja trgnem proći će taj refleks sigurno vrlo brzo čak mi je i smešno kad me ujede...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •