Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 52

Tema: Heterometrus spinifer

  1. #1
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Heterometrus spinifer

    Evo ovo je moj prvi škorpion.neznam točno koliko,ali poprilično je velik












  2. #2
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    Heterometrus spp ili Asian Forest Scorpions su idealni škorpioni za početnike te one koji žele nešto agresivnijeg škorpiona od Pandinus Imperatora. U današnje doba mnogi škorpioni se nalaze u prodaji pod nazivom Heterometrus spp, a tu ponajviše ubrajamo: Spinifera, Scabera te Longimanusa.

    Heterometrus spinifer

    Pošto su to sve heterometrusi briga za njih je potpuno ista. Međusobno se razlikuju tek po granulaciji (na klještima te glavi), izgledu i obliku kliješta te sitnom razlikom u sveukupnoj veličini. Većinu heterometrusa je moguće držati u grupama no za to je potreban dovoljno velik terarij i češća hranjenja.Za uzgojnu skupinu od 4 škorpiona potreban je terarij dimenzija 60x50x40 cm sa odvojenim špiljama te više mjesta za skrivanje u kojima borave većinu dana. U prirodi ih se može naći ispod ostataka drva, rupama ili pod kamenjem.

    Takvi su i u terarijima, većinu vremena provode skriveni od pogleda te izlaze isključivo noću (od svih škorpiona koje imamo samo par njih izlazi preko dana na kratko). Heterometrusi vole visoku vlagu i relativno visoku temperaturu tako da se moramo pobrinut da higrometar u terariju bude uvijek između 85-95%, a termometar između 25 i 28 oC. Veličina koju dosežu odrasli škorpioni je između 12 i 16 cm, ovisno o vrsti te uvjetima koji im se pružaju. Također je bitno napomenuti kako je poželjno u terarij sa većim škorpionima potrebno staviti posudicu s vodom.

    Detaljnije o uređenju

    Već smo ranije napomenuli veličinu terarija za uzgojnu skupinu zato ćemo sad obraditi detaljnije uređnje terarija za jednu jedinku. Dakle potreban nam je terestrealni terarij dimenzija 40x35x25 cm ili 45x35x25 cm. Terarij mora imati prikladnu ventilaciju zbog velike količine vlage u zraku. Podloga je treset (lignocel, coco brick…) sa granulama za držanje vlage (kupuju se u svim većim cvjećarnama) da duže i stabilnije zadržavaju vlagu. Temperaturu u terariju treba održavati keramičkim grijaćim lampama, kabelskim grijačima ili crnim žaruljama (koje ne odašilju mnogo svjetlosti). Bitno je napomenuti kako se grijač ne postavlja na dno terarija nego na stražnju stranu ili jednu bočnu. U terariju treba biti prisutan termalni gradijent tako da se škorpion u svakom trenutku može skloniti od veće temperature. Uređenje ovisi o vlastitim željama te naravno njegovim prirodnim okruženjem. Mi osobno prakticiramo prirodno uređenje da bi škorpion imao čim prirodnije okruženje te je samim time stres sveden na minimum.

    Još jedna pomalo zbunjujuća stavka jest osvjetljenje terarija. Terarij može bit osvijetljen običnim reflektoricama (male jačine), moonlight lampama, plavim neonkama (ne UV neonkama), crvenim ili običnim bijelim ali pod uvjetom da su spojene na prigušivač svjetlosti i da škorpioni imaju skrovište u kojem mogu biti sakriveni dok svjetla rade. Ako se svjetla koriste bitno je da budu spojena na timer i da se gase navečer.

    Sažetak o držanju:

    Stanište: Azijske kišne šume, od Indije do Indonezije

    Tip: Terestrealni, kopači

    Dijeta: Fobasi, cvrčci, žohari, bogomoljke, skakavci

    Puna veličina: 8 – 16 cm

    Rast: srednji

    Temperatura: 25 – 28 oC, obavezan termalni gradijent

    Vlaga: 80 – 95 %

    Temperament: dobar – srednje nervozan

    Hranjenje: mladi 2-3 x tjedno, odrasli 1-2 x tjedno, Hranjenje također ovisi i o veličini plijena



    Tekst nije moj,skinut je sa ove stranice- http://www.croforumi.com/index.php?p...&threadID=1285 .Ljepo je sve objašnjeno pa sam zato odlučio staviti ovdje...

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja pilis'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    167

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    super je tekst
    koliko kosta ta skorpija u evrima?

  4. #4
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    ja sam za ovog svog dao 20eura.neznam kolko je točno velik,al ima ga sa ispruženim repom preko 12-13cm 100% baš je ogroman,tijelo mu je dosta krupno...neznam zašto.

    ovo mi je prvi škorpion,i opče neznam kako oni reagiraju na pljen i to kad mu brljaš po ter.špricaš i tako to...hoče li da napadaju ili su više defanzivni?da li istrčavaju van iz rupa u kojima borave..?zanima me,tolko da znam na šta da budem spreman,da me ne iznenadi odjednom hehe.i još me zanima koliko je opasan i bolan ubod ovakvog škorpiona ako netko zna?

    hvala,pozdrav...

  5. #5
    Član
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    24

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    Na osnovu mog skromnog iskustva (dok se ne javi neko iskusniji):

    - Plen uglavnom odmah napadaju, ako su zainteresovane.
    -"Ne vole" (trenutno u nedostatku nekog boljeg izraza) da im se mnogo cacka po terarijumu.
    - Uglavnom vise defanzivne, ali ako im se pruzi prilika ne oklevaju da napadnu
    - Izlaze iz rupe kad osete vibracije (samo tada brzo izlaze), to sam primetio kada prskam blizu rupe.
    - Koliko mi je poznato otrov je bezazlen, a procitao sam da ubod moze da bude bolan.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja pilis'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    167

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    koja skorpija je najmirnija?

  7. #7
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer


  8. #8
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    ova moja je dosta aktivna škorpija...sinoč sam je promatrao i bilo je baš zanimljivo gledat ga...prvo sam porobao sa običnom lampicom i nije htio,smetala mu je svijetlost i onda sam probao sa plavom LED diodom i ništa mu nije smetalo...

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja pilis'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    167

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    a sto mu ne stavis jos treseta?koliko znam skorpije vole da kopaju.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja pilis'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    167

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    koje su ti ovo biljke u terarijumu bas su lepe?

  11. #11
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    pa ima treseta 12-tak cm,na nekom dijelu di je kora ima i više....biljke su guzmania minor i fittonia,ali morat ču vadit van guzmaniu nakon nekog vremena jer se je počela sušit i trulit....a čini mi se i fittoniu jer sam ga več par puta uhvatio da ide preko nje pa je vrlo vjerojatno da če je polomit hehe

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja pilis'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    167

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    kupi plasticne kod kineza

  13. #13
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    Citat Prvobitno napisao pilis Pogledaj post
    kupi plasticne kod kineza
    a tako če i bit,inače ništa

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja pilis'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    167

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    Agresivniji od imperatora?onda to nije za pocetnika brate.Mozda je petersi najbolji za pocetnika jer cini mi se da je najmirnija skorpija od svih

  15. #15
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    pa gle,nemisli se možda samo na karakter te škorpije.ona je samo MALO agresivnija od Panidus imperatora,ima slab ubod i isto je više defanzivnija škorpija,samo ima mali manji prag tolerancije i prijeđi ga i napast če te...po meni je stvarno ok...

  16. #16
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    ova moja škorpija se tako udebljala ajme,od dva velika dubija da se tako udebljat može...i nisam znao da je tako brza i okretna Bogica zanima me kada ce se presvuci?koji su najpouzdaniji znakovi?

  17. #17
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    evo par novih slički...






  18. #18
    Fanatik rassa'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    NS
    Postova
    1.064

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    e, kako ova nema crvenu bodlju, zaoku!

    http://www.spidy.goliathus.com/foto/0606_H_spinifer.jpg


    od cega to zavisi

  19. #19
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    Nisam naišao na taj podatak od čega tačno zavisi, ali samo se spinifer može naći sa crnom odnosno crvenom žaokom ,dok su petersii i laoticus uvek sa crnom.

  20. #20
    Fanatik rassa'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    NS
    Postova
    1.064

    Uobičajeno Odg: Heterometrus spinifer

    thx

    super ti sk0rpija toncek

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •