Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 56

Tema: Terarijum bez stakla

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Terarijum bez stakla

    Danas zavrsih novi ter, pa reko' da podelim sa ostalima.
    U pitanju je koncept koji sam ranije video u casopisu o reptilima, koji je namenjen za kameleone. Sastoji se od 2 kupole koje ogranicavaju beg zivotinje, dok sredisnji deo sa 3 suzavajuce zice u koje se zaglavljuju saksije ostavlja dosta mesta i slobode za 'instalaciju' raznih loza, granja itd. po kojima ce zivotinje kasnije moci da se krecu slobodno.
    Fiksirane po granama su biljke iz porodice Bromelija, tako da ne zahtevaju nikakvo zalivanje, samo povremeno orosavanje.
    Centralni deo sa zemljom zauzimaju Croton, Ficus i Rhipsalis, nize je Asplenium a na dnu Scindapsus.



    Ter jos nije gotov, treba da se stavi UV rasveta u gornju kupolu, kao i spot lampa i jos neko bilje.

    Negativna strana je sto je tesko kontrolisati temperaturu i sto se mora paziti gde se stavlja zbog promaje.

  2. #2
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Ovo je super stvar, al bih ja to koristio kao sekundarni terarijum, jer je malo teze hranjenje u njemu (pretpostavljam), UVB lampe nema, a i sam si rekao u vezi temperature... Ostalo sve 5 - stvarno je dobar...

  3. #3
    Fanatik Miroslav'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd Bezanijska Kosa
    Postova
    1.392

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Pa ako već ima spot lampu, mislim da mu temperatura neće predstavljati problem. Jedino promaja mora da se reši.
    Sviđa mi se kako je zamišljeno. Može li tako nešto da se uradi i za još neke životinje iz teraristike
    I don't know half of you half as well as I should like, and I like less then half of you half as well as you deserve...

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    A vlažnost, kako ćeš to da rešiš? I još jedan problem mogu da budu insekti. Leti ima da ti se gomilaju oko UV lampe, pa će kameleon da ih lovi. Tako može da se naklopa prskanih insekata, ili npr. muva koje su pre toga jele sve i svašta Mislim da to može da bude problem.

  5. #5

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    kameleon ne moze u tome da se cuva ...bar kako to sad izgleda...prvo PAO bi odatle ...drugo malo je

    inace jako lepo izgleda kao takvo

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Pa jos uvek nisam resio da ce definitivno tu biti kameleon...moram da vidim kako ce se svo ovo bilje ponasati, da merim temp. i vlagu.
    A obzirom da nameravam da jos dosta granja i bilja natrpam, kapiram da ce se formirati neka mikroklima, pa ce se i t i vlaga podici. Samo moram da pazim na tezinu, da mi se sve ne stroposta na pod...
    Treca stavka, insekti sa strane - verovatno cu instalirati mrezu na vrata terase, tako da ce oni biti svedeni na minimum...ako ne to, kupim onu uv lampu sa strujom, pa nabudzim pored ovog tera

    @Zarko: Nije bas malo...deo izmedju kupola je 80 cm, a jos nameravam da kacim svasta u sirinu, tako da ce izgledati kao neka krosnja....
    a sto se tice padanja, to si mi vec rekao, zato i smisljam neki kompromis.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Prva slika je malo nemerodavna, ovde velicina moze da se vidi u odnosu na upaljac, tv i ostalo...


  8. #8
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Hehe, konačno si to sproveo u delo. Ekstra je ideja, ali generalno ja tu ne bih ništa čuvao. Kao tavko je super ukras i lepo je sa biljkama. Tu bi mogao da staviš recimo kameleona i da ga ostaviš malo na terasi da se osunča ili tako nešto. Mislim da su šanse jako male da se tu napravi mikroklima ako je svuda otvoreno

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Neca'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Novi Sad , Srbija
    Postova
    116

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Super fora . Ja i drugar smo razmisljali da napravimo nesto slicno za njegove kameleone kada smo ih gledali kako ce dan ne silaze sa Bendzamina u njegovoj sobi ...
    Sto se tice grejanja , ako nameravas da to drzis u sobi , tu vec imas nekih 20oC , i jos ce UV i spot lampa da zagreju makar jedan deo za jos nekoliko stepeni , tako da mislim da ni to nije problem . A samim time ce i voda iz zemljista u saksijama vise isparavati , samo treba cesce da kvasis .
    Inace , mislim da nece kameleo pasti odatle , ipak , to je kameleon ... Mozda se desi ako je bas neki smotani kameleon , mada i u to sumnjam .
    Za hranjenje takodje mislim da nece biti problema , jer oni bukvalno jedu iz ruke . A cak i da nece , samo mu postavis ispred face klopu i pojesce je . Ne hranis njih 100 puta dnevno , dovoljna im je recimo dubia-dve dnevno .

    Jedino sto mogu da ti kazem je da to odmaknes sto vise od bilo cega , jako su ludi i nije mu problem da dohvati nesto sto je na 30-40 cm og najduze grane . Ispruzice se koliko god treba ne bi li dohvatio to sto je naumio , cak ce i rep da iskoristi u takvoj situaciji ...

    Svaka cast ! ! !

    Pozdrav ..

  10. #10

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    druze nije dobro, ma sta uradio nije dobro..
    jednostavno-nije sigurno dovoljan razlog.
    nije dovoljno veliko ...moje ter je jedan sirok metar dubok 70cm i visok 70-80cm i to je knap za muzijaka
    za zenke imam ter i po 150 visoke...u sirinu idu i po 1m to nikad neces moci na taj nacin....
    displej -2-3 sata dnevno ok ...
    zatim mikro klimasta sa njom? calyptratus ne trazi visoku vlagu ...i onda nema sta da birnes...
    hrana iz ruke i iz cinije crvici i to je isto ne problematicno.

    i sigurno STRES to ti je jako otvoreno i izgleda lose za kameleona...
    tako da ja ne bih nista tu radio jer jednostavno nema sanse da se resi...

    open room varianta sa drvecem i sl u uglu to je vec drruga prica

    to su moja zapazanja i sta ja mislim ,mozda ima da neko nesto durgo misli i shvata...nadma se da te ne vredja to sto imam odbojan stav spram tvoje ideje za cuvanje kameleona tu !

    poz

  11. #11
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    U kameleone se ne razumem ali moram da te pohvalim za ideju. Izgleda odlično pa makar ti ne stavio kameleona ili šta drugo tu. Svaka čast!

    Citat Prvobitno napisao Miroslav Pogledaj post
    Može li tako nešto da se uradi i za još neke životinje iz teraristike
    Nešto slično rade neki ljudi koji drže "orb-web" paukove(u nedostatku boljeg izraza). U plitku posud koja je puna vode fiksiraju se dva uspravna štapa i tu se stavi pauk koji između napravi mrežu. Pauk odatle ne može nigde a hranjenje i ostalo ide lakše nego da je u terarijumu...
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Uh, tek sam se probudio, pa nisam sposoban da pisem puno...
    Naravno da se ne vredjam,i hteo sam da vidim razna misljenja ljudi posto se ja bas dvoumim oko stavljanja zivotinje tu, a u krajnjem slucaju, bice kao basta sa bromelijama, ne mora nista da bude od zivotinja...

    cale mi je predlozio da stavim Bradonju tu...kao: "Sta fali?!"

    Inace, mislim da moze da se formira neka mikro klima, samo sa manjom razlikom u odnosu na okolinu. Kada instaliram svetla danas i dodam jos biljaka u skorije vreme, odradicu neka merenja, pa cemo videti.

    Ali,na stranu sve, stvarno je kao ukras super,mozda napravim jos koji ako se ispostavi da je odrziv sistem i razbacam ih po sobama.

    @Grof: znam za te orb-weaver-e, i to sam razmisljao da uradim ranije, ima par tema koje sam pisao o njima u 'ostali pauci'...to bi isto bilo genijalno za imati.

  13. #13
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Stvarno mi se dopada kako izgleda. Jos je bolje od onoga kako si mi objasnjavao! Koliko je udaljena najvisa grana od zemlje? Pitam zato sto mi se cini da je oko metar i po. Pa razmisljam ovako. Recimo da imas kameleona u terarijumu koji je metar i po visok i on ti padne sa najvise grane na pod terarijuma ucinak bi bio isti kao da padne sa ovog na pod. Mozda gresim, ali meni je ovo logicno. Jos jednom, izgleda zaista lepo!

  14. #14
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Kameleon ne može da padne nikako ukoliko ne može da padne grana na kojoj je on zakačen.

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    I meni je bilo cudno kad je zarko napisao da ce da padne.. Nego sta mislis da stavis duze te sipke (za jedno 20-30cm) dobio bi na visini taman, a i kad stavis vise grana bio bi i dosta siri...

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    da be ....(sad sam ja sakrkastican)
    da li ste videli kameleona mladog kad se uplasi
    svi kameloni kad se uplase ,mislim na mlade, jure ko blesavi i padaju sa grana...gledao sam i na dokumntarcima u prirodi jedinke kako se bacaju....
    tako da tu nema razgovora, oni se bacaju sa grana
    ne cesto ja sam video 5-6 puta kad neki buljas dode kod mene i izbezumi mi kameleoncice pa neki se sklone a oni ocajni se bace bukvalno.
    dovoljno je jenom da se baci sa bluijeve naprave i gotov je na parketu !

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Hvala, Stufi! Od najvise grane ima nekih metar i po, ali ovo nije finalna verzija...evo upravo sada instaliram osvetljenje, pa kada to sredim, krenucu i sa dodavanjem grana koje imam spremne...inace,kupio sam u Gardenu neke lijane,tanke,ali zilave veoma, pa se nadam da ce odraditi posao....
    Svaka grana je u nekoliko tacaka fixirana za celicni nosac ili za drugu granu,pa je bilo kakvo padanje i klimanje iskljuceno.
    Sto se tice visine, moglo je definitivno da se produzi,pa da se dobije na prostoru,ali obzirom da mi je ovo experimentalni, nisam hteo da preterujem...
    U principu, da se produzi za 30ak cm, da se stave vece kupole i jaci nosac u zid, mogla bi bukvalno dzungla da se napravi...a zauzima dosta manji prostor nego terarijum koji bi u sebe primio celu ovakvu postavku, tako da mislim da je to prednost...

    Nego, u slucaju da ipak bude kameleon jednog dana, definitivno ce ispod ovog cuda da stoji kvadrat debelog sundjera,bar pola godine...

  18. #18
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    Pa onda ako padne bice mu i blazi pad na sundjer nego na treset. Inace i ja sam gledao neku emisiju u kojij C. calyptratus skace, u stvari pre pada nekako sa vise na nizu granu i hvata se jer ga juri zmija.

  19. #19

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    ma opasno je . ja bih najradije nacinio jedan takav ali da bude samo za nekoliko sati dnevno. a normalno da ima ter... to bi bilo prelepo

  20. #20
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Terarijum bez stakla

    A sto mislis da je opasnije da padne sa njega na sundjer nego sa neke grane na treset ako je u pitanju otprilike ista visina od 1,5 metara, ako iskljucimo mugucnost da se povredi posle u sobi?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •