Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 66

Tema: Salamandra salamandra

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Salamandra salamandra

    Pozdrav svima,

    prvo, nisam znao tacno gde postvaiti ovo pitanje, ali posto se radi o vodozemcu rekoh zabe su najblize .
    Dakle, poznato je da Salmandra salmandra ima na ledjima, duz kicme zlezde koje luce otrov. Otuda i njegova upozoravajuca boja.
    Ono sto je zanimljivo u tom tekstu je da dazdevnjak moze sam da stisne zlezde i prsne otrov ka predatoru na cak par metara daljine. Ako otrov dospe u oko coveka izaziva pecenje i privremeno slepilo. Koliko je ovo istina i kolika je mogucnost da se tako nesto desi? Kakakv je uopste taj otrov? Ima li neko informaciju iz prve ruke?

    Pozdrav..

  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Pre neki dan smo pričali baš o tome. Mislim da bi otrov u oku izazvao bolnu reakciju, ali da po ispiranju ne bi bilo nikakvih trajnih problema. Mislim da niko nema informaciju iz prve ruke. To se ne dešava baš često.

  3. #3
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Znam vise ljudi kojima je jastuk uvece bio natrljan razblazenim sekretima dazdevnjaka i Bombina variegata. Kazu da peku i oci i nos. To je bio razblazeni sekret u vodi, ljudi su se umili i proslo je
    Poslednji izmenio Stufy; 17.03.09. u 15:37.

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Drugim rečima, ne idite sa Stufijem na ekskurziju
    I, ova tema ne bi trebalo da ide u Žabe

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    U svakom slucaju sada sam procitao temu o Salamandri, sto ste pricali pre izvesnog vremena.
    Znaci zareni dazdevnjak je bezopasan, u principu. Moze da spricne otrov na par metara, ali se to retko desava.
    Poslednji izmenio Stufy; 17.03.09. u 15:38.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lizard_King'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    tuzla
    Postova
    295

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Citat Prvobitno napisao kiza Pogledaj post
    U svakom slucaju sada sam procitao temu o Salamandri, sto ste pricali pre izvesnog vremena.
    Znaci zareni dazdevnjak je bezopasan, u principu. Moze da spricne otrov na par metara, ali se to retko desava.
    Otrov moze biti "opasan" ako dodje do ociju ili usta ili na otvorenu ranu ...
    a to se tesko moze desit..

    A to da on sprica otrov cisto sumnjam prosto ne vjerujem ..
    to mozda neka druga vrsta ....

    Bezopasan je stim da se ne stavlja na lice i da se posle ruke operu (naravno i prije)
    Poslednji izmenio Stufy; 17.03.09. u 15:39.

  7. #7
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    To za spricanje otrova u oci je cist mit kao i mnogi o slicnim zivotinjama kod nas. Bas se secam da nam je neko na terenu pricao o tome.
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  8. #8
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Mislim da sam video sliku kako to radi. Ne mogu tačno da se setim, probaću da nađem, ali čini mi se da to rade u određenim situacijama.

    Slučajno sam sad naleteo na ovu sliku, nije baš da ima veze sa otrovom, ali ima veze sa daždevnjacima
    http://channel.nationalgeographic.co...1_04700300.jpg
    Poslednji izmenio nenad; 17.03.09. u 00:39.

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja ACO87'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    308

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    WTF...Sta je ovo ?

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lizard_King'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    tuzla
    Postova
    295

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Postoji vrsta salamandera koji mogu da spricaju otrov. . .kao sto i moze neka vrsta horned lizarda da sprica krv tj otrov iz ociju to ima snimak na nacionalnoj g situ. .

    A za fire salamandera. . .nit sam gdje cuo ,niti citao,niti vidio. .
    A ne vjerujem da je uposte moguce. . .

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Citat Prvobitno napisao gordond Pogledaj post
    To za spricanje otrova u oci je cist mit kao i mnogi o slicnim zivotinjama kod nas. Bas se secam da nam je neko na terenu pricao o tome.
    Mislim da se u ovom slucaju ne radi o mitu, ali rekoh da pitam, mozda neko ima pouzdanije informacije.
    Salamandra moze da "spricne" otrov. On to ne radi kao recimo kobre "pljuvacice" koje otrov pljunu tj. istisnu iz otvorenog zuba i to mogu uraditi vrlo precizno. Dazdevnjak moze "svesno" da stisne zlezde koje su na ledjima i tako prsne otrov kako bi oterao grabljivca. Na koliko to moze da dobaci drugo je pitanje, takodje preciznost je nikakva.
    Inace, ovo sam procitao u relativno pouzdanoj knjizi. Radi se o Enciklopediji gmizavaca i vodozemaca, koju sam kupio pre neki dan. Vrlo fina knjiga i sto je interesantno na srpskom jeziku, sto je, priznacete, retkost

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Citat Prvobitno napisao Lizard_King Pogledaj post
    Postoji vrsta salamandera koji mogu da spricaju otrov. . .kao sto i moze neka vrsta horned lizarda da sprica krv tj otrov iz ociju to ima snimak na nacionalnoj g situ. .

    A za fire salamandera. . .nit sam gdje cuo ,niti citao,niti vidio. .
    A ne vjerujem da je uposte moguce. . .

    Ja sam u pomenutoj knjizi bas procitao da se radi o Salamandra salamandra, sto bi znacilo da je to vrsta koja se moze videti i u nasim krajevima.

  13. #13
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Da, evo sad sam našao podatak, definitivno to rade. U Collinsovom ključu, Reptiles and Amphibians of Britain & Europe, piše za Salamandra salamandra: Protected by abundant white noxious skin secretion which may be actively squirted from glands on the upper surface and irritates the motuh and eyes of predators, bright body colours warn of this defence. (strana 32)
    ...
    Ono na slici je jedan od giant salamandera. Jedna kineska vrsta može da dostigne i 1,80m. Jako su ugroženi.
    Poslednji izmenio nenad; 17.03.09. u 11:34.

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lizard_King'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    tuzla
    Postova
    295

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Da fire salamander luci otrov. . .

    A sad sta podrazumjevaju pod ti prsne i squirt. . .to je upitno ? . . .


    Jer on ima dosta flekica po sebi. .i cisto sumnjam da ima dovoljnu kolicinu otrova da prsnu. . .

    Koliko znam on samo kada je ugrozen luci,tj ovlazi tijelo tim toksinom. . .

    Ako bi neko naso video ili sliku bio bi zahvalan. .

  15. #15
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Mislim da jasno piše da može aktivno da prsne (štrcne) otrov sa žlezdi na površini kože. Nema šta tu da se objašnjava. Kako dalje piše, otrov izaziva iritaciju u ustima i očima predatora. Kako bi inače došao u kontakt sa očima predatora, ako ne prskanjem?

    Ako se već ne slažeš sa onim što piše u ovoj stručnoj knjizi, a i u knjizi koju Kiza poseduje, mogu da ti dam adresu izdavača, pa da njima napišeš pismo i objasniš im da su autori pogrešili, i da u sledećem izdanju Collinsovog ključa evropske herpetofaune isprave tu grešku, jer si ti utvrdio na osnovu svog dvogodišnjeg iskustva,sa jednim daždevnjakom, da oni ne prskaju otrov iz žlezdi.

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lizard_King'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    tuzla
    Postova
    295

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Ne ja kazem sta mislim i sta znam. . .

    I interesuje me kak to radi . . .
    Tj da vidim . .
    Sta se odma palis ?

  17. #17
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Zato što ne volim da se tvrdoglavim i ubeđujem oko očiglednih stvari. Jednostavno, ako tako piše u stručnoj literaturi, onda je tako. Mislim da je glupo da se raspravlja da li to rade, kad je dokazana činjenica da to rade.

    Ako te zanima kako to rade, probaj da nađeš na internetu, ima raznih tekstova. Samo ukucaj salamander squirt, i izaći će ti dosta toga. Verovatno negde postoji i precizno objašnjenje, ali nisam baš tražio pa ne znam. Uglavnom, našao sam podatak da mogu relativno daleko da dobace otrov.

  18. #18

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lizard_King'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    tuzla
    Postova
    295

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Citat Prvobitno napisao nenad Pogledaj post
    Zato što ne volim da se tvrdoglavim i ubeđujem oko očiglednih stvari. Jednostavno, ako tako piše u stručnoj literaturi, onda je tako. Mislim da je glupo da se raspravlja da li to rade, kad je dokazana činjenica da to rade.

    Ako te zanima kako to rade, probaj da nađeš na internetu, ima raznih tekstova. Samo ukucaj salamander squirt, i izaći će ti dosta toga. Verovatno negde postoji i precizno objašnjenje, ali nisam baš tražio pa ne znam. Uglavnom, našao sam podatak da mogu relativno daleko da dobace otrov.

    Ma ne da se raspravljam ..
    sa moba sam citao postove..
    Nego me iznenadilo.
    jer sam stvarno dosta texstova procitao o njima i to nikad prije nisam cuo ..

    Trazio sam o tom prskanju ..
    I pise kao da moze da prsne toxsin na daljinu stope...

    I dalje mi nije jasno ...
    i volio bih naci sliku ili video ..
    bas me interesuje kak to radi ...
    Ak ko naleti nek posta ..

  20. #20
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Salamandra salamandra

    Pretpostavljam da ima mišiće oko žlezda kojima pritisne žlezdu malo jače nego kad hoće samo da pusti otrov, tako da otrov prsne. I otrovne zmije imaju mišiće oko žlezdi, kojima vrše pritisak na žlezdu, i u zavisnosti od situacije, puštaju željenu količinu otrova.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •