Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 21 do 27 od 27

Tema: Preparirani insekti

  1. #21
    Banned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    411

    Uobičajeno Odg: Preparirani insekti

    lepo lepo! i zavidno

  2. #22
    Fanatik rassa'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    NS
    Postova
    1.064

    Uobičajeno Odg: Preparirani insekti

    auuuuuu, prelepo!

  3. #23
    Član CTale'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    20

    Uobičajeno Odg: Preparirani insekti

    Zna li neko kakva je zakonska regulativa u Srbiji o prepariranju insekata i leptira?

    Kao klinac sam se malo bavio prepariranjem i do dosta uspešno. Jednu kolekciju sam tada poklonio svojoj osnovnoj školi - ali tada niko nije preterano obraćao pažnju na takve zakone ukoliko su i postojali.

    Poslednji put sam preparirao nešto pre 5-6 godina kada sam slučajno uhvatio Acherontia atropos:



    Ovo nije moja fotografija, ali je obojenost ista.

    Dakle, da li se sme baviti ovim "hobijem", za vrste koje se mogu naći kod nas?

  4. #24
    Član
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Brdovita Sumadija
    Postova
    21

    Uobičajeno Odg: Preparirani insekti

    Citat Prvobitno napisao CTale Pogledaj post
    Zna li neko kakva je zakonska regulativa u Srbiji o prepariranju insekata i leptira?

    Kao klinac sam se malo bavio prepariranjem i do dosta uspešno. Jednu kolekciju sam tada poklonio svojoj osnovnoj školi - ali tada niko nije preterano obraćao pažnju na takve zakone ukoliko su i postojali.

    Poslednji put sam preparirao nešto pre 5-6 godina kada sam slučajno uhvatio Acherontia atropos:



    Ovo nije moja fotografija, ali je obojenost ista.

    Dakle, da li se sme baviti ovim "hobijem", za vrste koje se mogu naći kod nas?
    Nadjes pravilnike o zasticenim i strogo zasticenim biljkama, zivotinjama i gljivama na sajtu Ministarstva zastite zivotne sredine, rudarstva i prostirnog planiranja i vidis sto je na spisku, to ne smes da imas niti uznemiravas. Znam da je 90% leptirova zasticeno

  5. #25
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Preparirani insekti

    Ja se bavim veoma dugo kolekcioniranjem danjskih leptira i znam da su neke zasticene, ali niko ne vodi brigu o tome. Videli su me i sluzbena lica po planinama i nista, cak i oni nemaju pojma koje su vrste zasticene.......To je u celom svetu tako, ima mnogo kolekcionara leptira, cak se sajmove odrzavaju u tim krugovima legalno i da se sve to sankcionira ne bi imalo toliko kolekcionara u svetu! Lovljenje leptira ide kompletno na savest kolekcionara i do sad nema neke opasnosti od ugrozavanja pojedinih vrsta. One vrste koje su bile retke, retke su i sad, zato svako i ne moze da ih nadje i to je to! Moja kolekcija ima oko 2000 danjskih leptira i oko 80% od sve vrste koje zive u Makedoniji (ukupno 203). Napisao sam i izdao knjizicu o nacinu i prepariranja, koji je cilj kolekcionestva i svakako zastitu i sprecavanje ugrozavanja vrste i mogu da kazem da je interes o toj knjizici ovde bas dobar.....

  6. #26
    Član CTale'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    20

    Uobičajeno Odg: Preparirani insekti

    To je manje-više sve ono što sam i pretpostavljao. Interesanto je kako je sve pokriveno zakonima i pravilnicima a opet sve može, a ne mora.

    Havala za info, i čestitam za knjižicu . Je l' objavljena u štampanom ili elektronskom izdanju?

  7. #27
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Preparirani insekti

    U stampanom je izdanju....inace nema neke realne opasnosti po istrebljavanju leptira, zato se niko ne zamara......u Makedoniji smo ja i jos 2-3 kolekcionara, tako da mi nismo u stanju da istrebimo vrstu cak i da to nameravamo. Svi mi smo jako svesni za to sto radimo i nikad ne hvatamo vise primeraka nego sto nam treba.....

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •