Konacno sam POCEO da resavam pitanje teraristike u mojoj radnji. Zaj..... je kad nemas loe da uradis sve od jednom i kako valj, nego moras mic po mic, ali nemam strpljenja da cekam. Bolje ista nego nista.

Bitno mi je bilo da ter koji pravim (od OSB-a) ima mogucnost prosirenja. Naime, napravio sam 2 ter-a 60*50*25 (d*s*v) tako da svaki ima po dve pregarade. Tj dobijem ukupno 6 terarijuma. To izgleda otprilike ovako:



Znaci to je jedan taj ter. Na zalost, polica je neodgovarajuca a posto nemam drugu morao sam da krojim mere po njoj. Zato je toliko nizak. Ventilacija je od gore, skoro celom duzinom, od aluminijumske mrezice. Prvo sam hteo da napravim klizna vrata, ali posto ima 3 ter-a nisam hteo da se cimam pa sam napravio "vrata od stakla pod uglom. Kroz osb prolazi mali osigurac koji uglavi staklo da ne moze da se otvori. Ako nekog interesuje mogu da slikam izbliza, ali verovatno ima i boljih resenja. Ovo je bilo naprechac.
Inace ako se izgrade vertikalne pregrade mogu da dobijem jedan veliki ter ili jedan srednji i jedan manji. Ima jos par detalja koje moram da osmislim, ali, korak po korak.

Evo i prvih stanara:

Collard lizard



Bradate agamice



Shnajder skinkovi



Da preduhitrim strucnjake koji ce da kazu UV lampa ti ne stoji dobro, spot lampa treba da je pod drugim uglom.. to su te sitnice koje moram da razradim. UV ce biti pricvrscena na policu, tako da ce biti na oko 5cm od mrezice, tj na oko 30 od dna terarijuma. Hteo sam da svaki mali ter ima svoju spot lampu ali pokazalo se da je nepotrbno jer temp bude velika. Ova mala sijalica od 25W zagreje tolikoda na "ulazu" u ter ima 32stepena. Odlucio sam da na dva spoljna ter-a bude po jedna sijalica okrenuta pod uglom ka srednjem ter-u. To bi trebalo da bude u vrh glave dovoljno.

Ajde ovi malo iskusniji. Treba mi par saveta. Znaci, zatvaranje sam resio. Vidi se "osigurac" tj. drvce koje prolazi od gore kroz OSB i naleze na staklo pa ga osigurava od otvaranja. Na desnom bocnom ter-u se isto drvce vidi sa strane. Skroz jednostavno ali se pokazalo efektivno.
Moj problem je sa pregradama. Naime, kad izvadim pregradu tu ostane rupa izmedju dvoje "vrata". Kontao sam da napravim od stakla neku pregradicu koja ce se pricvrscivati sa spolja, a zatvarati tu rupu. Ima neko bolju ideju.
Inace ter dosta dobro dihtuje. Lateralisi ipak uspevaju nekako da pobegnu napolje, ali sta ces..