Prikaz rezultata 1 do 16 od 16

Tema: Primorska gusterica

  1. #1
    Član matteo3210'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    okolica rijeke
    Postova
    54

    Uobičajeno Primorska gusterica

    Uhvatio sam dve primorske gusterice ja sam iz HR ne zele mi jest dao sam im neke kupovne crve za jest al ne zele u cemu je stvar sta mozda u tome jer nisu sretni u prostoru u kojem zive imam terarijum 80 cm dug 50 sirok i 60 visok preporucite mi neku hranu ali vjerovatno cu ih ko i uvijek pustiti na slobodu

  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    A tačka i zarez nigde?
    Koja je vrsta u pitanju? Ako ne znaš, daj neke slike. Treba izbegavati uzimanje životinja iz prirode. Ali, kad si već uzeo, probaj da im daješ buba-švabe, ili cvrčke, većina guštera više voli da pojede takav plen, nego crve.

  3. #3
    Član matteo3210'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    okolica rijeke
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Pa rekao sam naziv guatera Primorska gušterica(Podarcis sicula).Tu iz hrvatske!!

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lizard_King'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    tuzla
    Postova
    295

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Ponudi mu skakavca ili cvrcka, to im je hrana u prirodi to ne bi trbao da odbije, mada ti je bolje da ga vratis u prirodu,jer je dosta brz i nije bas za zatocenistva ( al je lep )
    Bad Boy For Life

    Black & White Power

  5. #5
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Citat Prvobitno napisao matteo3210 Pogledaj post
    Pa rekao sam naziv guatera Primorska gušterica(Podarcis sicula).Tu iz hrvatske!!
    Pa, ne znam ja hrvatske narodne nazive, razlikuju se od naših. Sa P. sicula se nisam susretao nikad, jer ih u Srbiji nema, a i u CG su dosta retki. Ali, pretpostavljam da je isto sve kao i za ostale slične lacerte i podarcise sa ovih prostora. Dakle, samo mu ponudi nešto živahniji plen, sigurno će ih ih zainteresovati.

  6. #6
    Član
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    sarajevo
    Postova
    21

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Pozz. Drzao sam nase domace gustere i takvi problemi kada nece da jedu desavaju se ako im ne odgovara terari. Svoje sam nauci i da jedu direktno iz ruke

  7. #7
    Član matteo3210'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    okolica rijeke
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Zatvori sam jednog po jednog u male kutijice i svako je dobio jednog skakavca kojeg sam vani uhvatio nisu odbili nego s gustom smazali sad ih napokon mogu drzat Hvala na savjetim mozda postavim slike

  8. #8
    Član matteo3210'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    okolica rijeke
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Evo sad koje slikice i teksta:






    Poslednji izmenio marko; 23.09.09. u 00:36. Razlog: Ispravljeni tagovi za slike

  9. #9
    Član matteo3210'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    okolica rijeke
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Imam 4 komada i stvarno su lijepi prekrasni gusteri ali su uzeti iz prirode ali vec su se prilagodili ulovio sam ih 1.8.2009. Imaj crvene oči to mi je lijepo i jako su interesantne puno lijepse od nekih gustera koji se drze u teraristici. a evo i jedan tekst koji sam skinuo.






    Primorska gušterica - Podarcis sicula

    Razred: Reptilia - gmazovi
    Red: Squamata - ljuskaši
    Podred: Sauria - gušteri
    Porodica: Lacertidae


    RASPROSTRANJENOST
    Rasprostranjena je u Italiji, na otočju toskanskog arhipelaga, duž istočne jadranske obale te na mnogim otocima (Slovenija, Hrvatska, BiH, Crna Gora), na Siciliji, Sardiniji i Korzici. Unešene izolirane populacije nalaze se u južnoj Francuskoj, na Iberijskom poluotoku, na otoku Menorca (Baleari), na obje strane Bospora (Turska), te otocima La Galite (Tunis) i Lampedusa (Italija). Također je unešena na nekoliko lokaliteta u SAD-u te moguće u Tunisu i Libiji.
    U Hrvatskoj je rasprostranjena u obalnom pojasu od Istre do Neuma u kontinuitetu te izolirana populacija kod Dubrovnika; dolazi i na mnogim otocima. Smatra se da je njena današnja rasprostranjenost kombinacija prirodnog širenja vrste i slučajnog prenošenja od strane čovjeka.


    BIOLOGIJA
    Opis vrste:
    Gušter veličine najviše do 9 cm od vrha njuške do kloake, ženke su manje od mužjaka. Vrsta izrazito varijabilne obojenosti, posebno otočne populacije, te robustne građe. Leđni dio je najčešće zelene, maslinaste ili svijetlo-smeđe boje sa prugastim uzorkom koji se sastoji od tamnijih i svijetlijih linija ili niza točaka. U pojedinih populacija pojavljuje se i mrežasti odnosno točkasti uzorak, također je poznata i pojava uniformno obojanih jedinki (bez šara). Trbušni dio je najčešće bijele ili sivkaste boje, često sa zelenkastim prizvukom. Na rubnim trbušnim pločicama prisutne su plave točke. U pojedinih populacija i/ili jedinki može se pojaviti i žuto ili narančasto obojenje.
    Na cijelom području rasprostranjenosti opisano je na osnovu vanjskog izgleda oko 48 različitih podvrsta. Međutim, prema posljednjim saznanjima sve se populacije mogu razvrstati u 6 srodnih grupa te su za točniju sliku klasifikacije pojedinih populacija potrebna daljnja istraživanja, posebice jer je širenje ove vrste potpomognuto čovjekom.

    Stanište, aktivnost:
    Nalazimo je na otvorena staništima, plodnim i obradivim područjima, livadama s rubnim suhozidima, živicama i grmljem, rubovima šuma, obalnim dinama, parkovima i dr. Često dolazi u gradovima i ostalim naseljenim mjestima. U usporedbi s ostalim malim gušterima prilično je dobar trkač na otvorenim podučjima i često prelazi veće udaljenosti do skloništa. Na pojedinim lokalitetima može postizati i veliku gustoću - npr. više od 10000 jedinki po hektaru. Prilično agresivna vrsta, osobito prema drugim gušterima skupine Lacertidae. Živi od razine obale mora sve do 1000 m nadmorske visine, ponegdje i do 2000 m (npr. planina Etna na Siciliji).

    Primorska gušterica vrlo dobro opstaje na staništima koja su drastično izmijenjena u posljednjem stoljeću (deforestacija, požari, poljoprivreda i dr.). Sposobnost ove vrste da živi u ljudskim naseljima pojačava mogućnost nenamjernog transporta, njeno preživljavanje u lukama, uspostavljanje populacija i postepeno širenje na okolna područja.
    Izuzetno je dobro adaptirana na otvorena staništa te je uspješna u kompeticiji sa nativnim vrstama smanjujući njihovo područje rasprostranjenosti. Na pojedinim lokalitetima se smatra invazivnom vrstom te je odgovorna je za gubitak populacija mnogih autohtonih guštera duž Mediterana, npr. Podarcis melisellensis, Podarcis raffonei (na rubu izumiranja), Podarcis tiliguerta, Podarcis muralis.
    Međutim mora se napomenuti da pojedine podvrste, odnosno populacije, imaju ograničeno područje rasprostranjenosti te ih je vrlo bitno sačuvati, pogotovo što najnovija istraživanja pokazuju da bi neke od njih mogle dobiti i status nove vrste.

    Životni ciklus:
    Kao i u drugih guštera porodice Lacertidae mužjaci čeljustima uhvate ženku za bokove za vrijeme parenja. Polažu 1-5 legla godišnje, u svakome 2-12 (često 5-6) jaja. Gušterice koje se pare po prvi put polažu samo 1 do 2 legla te godine. Mužjaci su spolno zreli u prosjeku nakon jedne a ženke nakon 1-2 godine, nakon što dosegnu oko 5 cm od vrha njuške do kloake. U zatočeništvu može živjeti do 13 godina.
    Do sada je ova vrsta jedina u skupini guštera Podarcis za koju je poznato da se pari i daje križance i sa drugim vrstama iste skupine (do sada zabilježene P. melisellensis, P. wagleriana, P. raffonei, P. tiliguerta). Svi zabilježeni slučajevi nalaze se na otocima i na staništima promjenjenima pod utjecajem ljudskih aktivnosti, prisutnost primorske gušterice na tim lokalitetima je najvjerojatnije poljedica ljudskog transporta.

    Prehrana i predatori:
    Većinom se hrani raznim beskralješnjacima (pauci, kukci i drugi člankonošci), točan udio pojedinih vrsta i skupina ovisan je o dostupnoj hrani na pojedinom lokalitetu. Zna se hraniti biljnim materijalom, posebno plodovima. Na malim otocima je zabilježen i kanibalizam - ponekad pojede mlade svoje vrste.
    Predatori ove vrste su razne ptice (galebovi, grabežljivice), zmije i sisavci.


    Podarcis sicula adriatica (Werner, 1902) - jadranska primorska gušterica
    Podvrste obuhvaćene ovim imenom: P. sicula campestris - populacija otoka Bijelac; P. sicula adriatica; P. sicula cazzae; P. sicula kolombatovici
    Rasprostranjenost: otoci Mala Palagruža, Sušac, Kopište, Pod Kopište, Bijelac, Pod Mrčara te Kluda i Pijavica ispred Trogira; hrvatski endem

    Podarcis sicula ragusae
    (Wettstein, 1931) - dubrovačka primorska gušterica
    Rasprostranjenost: Dubrovnik
    Ova populacija je na područje Dubrovnika očito unešena u povijesno doba te se po nekim karakteristikama razlikuje od matične populacije (potrebna su daljnja istraživanja). Iako pripada skupini populacija s karaktiristikama podvrste P. sicula sicula koje su rasprostranjene u Italiji (područje Kalabrije), smatra se ugroženom zbog uskog područja rasprostranjenosti (nije se proširila niti u širu okolicu Dubrovnika) i izrazite promjene staništa.







    Propat cu ih razmonožavati.To je ono najbitnije i necu ih staviti na hibernaciju najvjerovatnije nego cu ih probat hranit.Skakavce cu probat ulovit al ih vjerovatno nece bit pa sam mislio kupi cvrcke ali ja mislim da su oni preveliki a i nema ih uvijek.Nesto cu izmisliti.
    Poslednji izmenio marko; 23.09.09. u 17:30. Razlog: Ispravljeni tagovi za slike

  10. #10
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Citat Prvobitno napisao matteo3210 Pogledaj post
    a evo i jedan tekst koji sam skinuo.
    Odakle si skinuo tekst? Ako već uzimaš tuđ tekst sa interneta, onda stavi link na stranu sa koje si skinuo. Hvala na razumevanju.

  11. #11
    Član matteo3210'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    okolica rijeke
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    neznam ja to radit jos sam početnik na forumu imam 12 god moze mi neko pokazati sto to treba napraviti

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lizard_King'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    tuzla
    Postova
    295

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Tekst je preuzet sa http://www.hyla.hr/index.php?page=primorska-gusterica

    kad ubacujes tudji tekst ili sliku napises odakle je preuzeto ....
    Bad Boy For Life

    Black & White Power

  13. #13
    Član matteo3210'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    okolica rijeke
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Slike su mojih gustera kojih sam ja slikao a ne odneku skinute

  14. #14
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Nije problem. Samo se radi o tome da je bolje ne postavljati ovde tuđe textove, nego ostaviti link za te tekstove, ili bar prepričati svojim rečima. Inače, sicule su ti prelepe, puno sreće sa njima.

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dusan1992'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Sabac
    Postova
    344

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Samo da kazem da su ovi gusteri rasprostranjeni u u jugozapadnoj Makedoniji blizu granice sa Grckom.Znam jer sam tako ziveo 4god(Bitolj).
    Gusteri su strava nema sta.
    Najsumnjicaviji covek na planeti sam ja...ako uopste postojim!

  16. #16
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Primorska gusterica

    Pa, ima ih i u Crnoj Gori

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •