Prikaz rezultata 1 do 10 od 10

Tema: brumacija L. gekona i problemi

  1. #1
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno brumacija L. gekona i problemi

    Sledece godine cu da se oprobam u razmnozavanju leopard gekona pa malo istrazujem. Naime, naisao sam na podatak da "nametanje" brumacije moze da dovede do nekih problema ako se ne sprovede pravilno. Evo citata:

    "Brumation is a lengthy and complex process involving an entire change in metabolism at a precise speed, therefore it is not a good idea to try and induce brumation in your leos. If it is not carried out properly, with all the correct signals in the correct sequence, this could have a negative effect on the health of your leo. "

    Ko Hoce da procita ceo tekst:
    http://www.thegeckospot.net/leocareindex3.php

    Pa me interesuje koji su koraci? Znam da treba smanjiti temperaturu i trajanje dnevne svetlosti. Da li treba potpuno iszbaciti hranu? Da li potpuno prestaju da jedu u prirodi ili samo smanje unos hrane?

    Kontam da ne valja da na niskim temperaturama ima hrane u stomaku jer ce tesko da je svari, ali me malo brine da ce jako da smrsa za 3 meseca ne jedenja. Jel se samo tripujem??
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  2. #2
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja spiderboy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    bečej
    Postova
    833

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    ako je pre toga redovno i adekvatno hranjen neće da smrša za to vreme,može biti da mu se rep malo stanji,ali brzo oni to povrate

  3. #3
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    Mislim da sam ti to već govorio ali nije na odmet ponovo,a i za druge

    Reptili su hladnokrvni, a pošto brumacija/hibernacija podrazumeva smanjenje temperature i padanje životinje u zimski san, znači da se neće grejati i samim tim neće variti, a neće ni biti aktivna, tako da se ne hrani uopšte,a neće smršati skoro ništa, moža samo par grama bukvalno. Samo će da spava, čak neće ni vodu piti verovatno.

    Procedura je sledeća: Hrani se normalno, 2 nedelje se pre gašenja grejanja i smanjenja temperature greje normalno ali se ne hrani da se sve svari i izbaci iz organizma, posle se postepeno smanjuje temperatura i samo se voda ostavlja prisutna i sveža. Traje oko 2-3 meseca taj period i onda se polako diže temperatura i počinje hranjenje. Ako je bilo nekog direktnog izvora svetla, on se smanji na recimo 8h, ako je bio oko 12h i to je to.

  4. #4
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    hehe... znam da si mi pricao, ali nije na odmet ponoviti..

    Ipak, jos uvek se dvoumim.. Nasao sam na par meta da odgajivaci koji su probali i parenje posle brumacije i bez nje, kazu da nema razlike po samog gustera a ni uspesnost parenja..
    Cini mi se da je mozda bolje da ona normalno funkcionise tokom zime, jer i u prirodi, kod leopard gekona, brumacija ne dolazi OBAVEZNo nego samo po potrebi. Za razliku od recimo crvenouhe kornjace koja se nece uopste pariti ako nije bila u brumaciji. Isto tako, desava se da u istom terarijumu 1 zenka brumira (povuce se u skloniste i ne izlazi 3-4 nedelje) dok druge zenke normalno funkcionisu.

    Jedino sto mislim da je potrebno smanjenje tj. povecanje temperature da povuce "okidac" za parenje na prolece. Pa mi se cini da cu samo malo smanjiti temperaturu i pratiti njihovo ponasanje.. Jos se mislim..
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  5. #5
    Član Moo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    Novi Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    da se ja nadovežem...zanima me do koje se temperature treba ići...tj koliko da se ona smanji...i koliko je to moguće odraditi ako neko živi u stanu s centralnim grejanjem pa je u sobi i bez ikakvih izvora toplote u terarijumu 22-23 stepena...

  6. #6
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    Ako hoces da ti gekoncici budu zenke stavis ih na 26-27 stepeni, za muzjake je potrebno oko 32, a ako hoces da budu mesani drzis konstantno na 30.
    Znam za neke odgajivace koji recimo kada proizvode zenke, uopste ne koriste inkubator. U sobi sa reptilima je konstantno 26-27stepeni pa oni samo kutiju sa jajima podignu na najvisi deo ormana. Sa druge strane, u terarijumu kod odraslih isto treba da ti je visa temp, pa mozes kutiju sa jajima samo da stavis u ter. Odrasli nece moci da je prevrnu, temp je bey vecih pomeranja i eto...
    Ne znam za 22-23. To mi se cini malo. Ne bih pokusavao sa tako niskom temperaturom..

    Na jednom mestu sam nasao da treba da se inkubiraju izmedju 26 i 33 stepena, ali ne pise sta se desi ako je nize..
    Poslednji izmenio StevaNS; 30.10.09. u 08:10.
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  7. #7
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    Haha, nisi ga razumeo stevo, misli na temp za brumaciju, a ona je i od 22-23 stepena dovoljna, samo isključi grejanje terarijuma, jer oni ako nemaju direktno da se zagreju to je to. Može ići to dosta niže, i 15 stepeni bi moglo da bude, ali ne mora se ići tako nisko, bitno je da se ne dogrevaju dodatno.

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja Rokerka'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    Moji jos ni jednom nisu bili u brumaciji (dok agame jesu). I leti i zimi se, u principu, isto ponasaju. Ponekad manje jedu, ali to kako im dodje. Cak ni kada je niza temperatura, ne vidim da imaju potrebu za tim.

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    Citat Prvobitno napisao kimo Pogledaj post
    Haha, nisi ga razumeo stevo, misli na temp za brumaciju, a ona je i od 22-23 stepena dovoljna, samo isključi grejanje terarijuma, jer oni ako nemaju direktno da se zagreju to je to. Može ići to dosta niže, i 15 stepeni bi moglo da bude, ali ne mora se ići tako nisko, bitno je da se ne dogrevaju dodatno.

    JBT Kakav sam ja lik! Uporedo gledam obe teme i nekoliko sajtova o razmnozavanju i malko sam se zaj... umesto da sam samo pogledao naslov SVOJE teme..


    A ti Kimo kad si vec tako pametan kazi onda, sta se desi ako se jaja drze na 22-23 stepena? Kontam da ne bude nista od njih..
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Miluttin'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    385

    Uobičajeno Odg: brumacija L. gekona i problemi

    Evo da priložim, moj LG, je pre, tačno 11 dana prestao da jede sam od sebe, skoro konstantno leži osim što promeni pozu. Zezno sam se pre 4 dana i uzeo ga i skroz je bio aktivan, ali osim što ne dira hranu, on ne prilazi ni vodi. Smanjio sam mu svetlo sa 10h na 7, a realno počeo je ovako da se ponaša kad je pre neki dan pala temp na 18C kad sam mu i upalio grejač koji sad ne dozvoljava pad ispod 20C. Max dnevna je oko 27-28, odprilike kao i u sobi! Ne liči mi skroz na burmaciju al bem li ga, valjda to sve tako deluje na njega. Jedino me brinu bebe LGa koje već drugi dan, odkako sam ih dobio, non-stop kuntaju!
    =MiluttiN=


Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •