Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 23

Tema: Čišćenje kamenca sa terarijuma

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Chobi'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    358

    Uobičajeno Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Ja imam pitanje koje bi ovde proturio, cime da operem kamenac sa posude za vodu? Alkoholom ne ide. Da li je bezbedno koristiti neku hemiju i koju?

  2. #2
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    549

    Uobičajeno Odg: boa constrictor

    I mene isto to zeza,malo sam pokusao sa sodom bikarbonom,sa time cistim i mindjuse i fino ih ocisti pa sam pokusao i ovde sa time,ali bez nekog preteranog uspeha...A to opet nije neka opasna hemija pa sam zato to uzeo.
    Mozda kada bi malo ostavio duze,ovako samo na brzaka ni zuljanje ne pomaze puno.




  3. #3
    Član
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    varaždin
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: boa constrictor

    najbolje malo zagrijati obični ocat i malo ostaviti u posudi a zatim malo izribati

  4. #4
    Član
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Svuda pomalo
    Postova
    81

    Uobičajeno Odg: boa constrictor

    Citat Prvobitno napisao Chobi Pogledaj post
    Ja imam pitanje koje bi ovde proturio, cime da operem kamenac sa posude za vodu? Alkoholom ne ide. Da li je bezbedno koristiti neku hemiju i koju?
    Alkoholno sirće ili još bolje, esencija sirćetne kiseline, ali sa esencijom oprezno jer može da izazove opekotine ili nedajbože da dospe u oči a onda belaj.

  5. #5
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: boa constrictor

    Samo uzmeš sonu kiselinu oko 20% i pomešaš sa vodom i skineš jako lako bilo šta od kamenca, čak i onaj okoreli akvarijumski za sekund, posle ispereš i ostaviš da se osuši.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Chobi'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    358

    Uobičajeno Odg: boa constrictor

    Sa vodom mesam 1:1??

  7. #7
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: boa constrictor

    Ma slobodno sona kiselina nerazredjena, da lepo to ispeni i onda operes dobro vodom koja za cas sve to neutralise i gotovo! Sona kiselina rastvara karbonate momentalno! Tako ja radim kad uzmem neki interesantan kamen iz prirode koji je prljav, prospem na njega sonu kiselinu, ona rastvori njegov gornji (vanjski) sloj i lepo kamen obeli, onda isperem ga dobro vodom, ispecem u rerni ili prokuvam i onda je spreman za terarium!

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: boa constrictor

    Citat Prvobitno napisao Igor Velevski Pogledaj post
    Ma slobodno sona kiselina nerazredjena, da lepo to ispeni i onda operes dobro vodom koja za cas sve to neutralise i gotovo!
    Ne bih se samo sa ovim slozio, jer voda ne moze da neutralise kiselinu
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno

    Citat Prvobitno napisao gordond Pogledaj post
    Ne bih se samo sa ovim slozio, jer voda ne moze da neutralise kiselinu
    To nije tacno, moracu da te ispravim i prolistaj hemiju ! Vodene molekule su bipolarne, a sona kiselina (HCL) kad se ubaci u vodu, razdvaja se na vodorodne katjone i hloridne anjone! Ovi joni su privuceni od strane polova vodene molekule, tako se kiselina neutralise! (nadam se da sam dobro to objasnio na srpskom)!
    Ovo je bilo teorija, a sad praksa:
    Sve moje kamenje u terariume su tretirani sonom kiselinom radi necistoce, dezinfekcije i da malo rastvore karbonate, a kad se to desi ostaje jos vise sjajni sloj od silikata(naravno kamenje koje sadrze silikate), tako da izgledaju lepse! Osim ovoga i akvaristi upotrebljavaju po nekoliko kapi sonu kiselinu kako bi spustili PH vrednost vode (povecali kiselost) za inkubaciju ikre skalara na primer......! Pozdrav i slobodno tretiraj sonom kiselinom, a posle toga lepo to isperi cistom vodom, garant nece nista da se desi, a ako se nesto desi zbog toga pocepacu diplomu !

    Citat Prvobitno napisao Igor Velevski Pogledaj post
    To nije tacno, moracu da te ispravim i prolistaj hemiju ! Vodene molekule su bipolarne, a sona kiselina (HCL) kad se ubaci u vodu, razdvaja se na vodorodne katjone i hloridne anjone! Ovi joni su privuceni od strane polova vodene molekule, tako se kiselina neutralise! (nadam se da sam dobro to objasnio na srpskom)!
    Ovo je bilo teorija, a sad praksa:
    Sve moje kamenje u terariume su tretirani sonom kiselinom radi necistoce, dezinfekcije i da malo rastvore karbonate, a kad se to desi ostaje jos vise sjajni sloj od silikata(naravno kamenje koje sadrze silikate), tako da izgledaju lepse! Osim ovoga i akvaristi upotrebljavaju po nekoliko kapi sonu kiselinu kako bi spustili PH vrednost vode (povecali kiselost) za inkubaciju ikre skalara na primer......! Pozdrav i slobodno tretiraj sonom kiselinom, a posle toga lepo to isperi cistom vodom, garant nece nista da se desi, a ako se nesto desi zbog toga pocepacu diplomu !
    Da nema zabune nisam mislio "neutralise" kao pravo neutralisanje kiselina-baza u hemiskom smislu, gde se formiraju soli, nego kao razredjivanje i kompletno promivanje cistom vodom bez nikakve opasnosti kod zivotinje!

  10. #10
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja spiderboy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    bečej
    Postova
    833

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    ne može se ništa desiti,ja sam probao i rastvor sone kiseline i sirće,i jedno i drugo odrade posao

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Chobi'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    358

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Hvala ljudi!

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Citat Prvobitno napisao Igor Velevski Pogledaj post
    Da nema zabune nisam mislio "neutralise" kao pravo neutralisanje kiselina-baza u hemiskom smislu, gde se formiraju soli, nego kao razredjivanje i kompletno promivanje cistom vodom bez nikakve opasnosti kod zivotinje!

    Upravo sam na to i mislio Voda moze samo da razblazi kiselinu i to je upravo taj princip gde kiselina u vodenom rastvoru disosuje na katjone i anjone koje kao sto si rekao privlace polarni molekuli vode, a neutralizacija se vrsi bazama. Nemas brige, dovoljno puta sam prelistavao hemiju

    Da ponovo ne bude zabune, nisam mislio da se sona kiselina ne moze saprati vodom, naprotiv.
    Poslednji izmenio gordond; 25.11.09. u 12:50.
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Citat Prvobitno napisao gordond Pogledaj post
    Upravo sam na to i mislio Voda moze samo da razblazi kiselinu i to je upravo taj princip gde kiselina u vodenom rastvoru disosuje na katjone i anjone koje kao sto si rekao privlace polarni molekuli vode, a neutralizacija se vrsi bazama. Nemas brige, dovoljno puta sam prelistavao hemiju

    Da ponovo ne bude zabune, nisam mislio da se sona kiselina ne moze saprati vodom, naprotiv.
    Eto slozili smo se i resili problem coveku! Kod nas se rec "neutralise" koristi i u smislu kao sto sam napisao u prvom postu, a posle sam se setio na koji si me ti nacin razumeo, a to je bas hemijski ispravno! Pozdrav!

  14. #14
    Član Dzoni'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    22

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Zar nije jednostavnije iscediti limun na kamenac? Ja ga sa limunom bez problema skidam.
    Što je više knjiga o zaštiti šuma, to je manje šuma.

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Ja bih od limuna pre napravio limunadu
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  16. #16
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    549

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Citat Prvobitno napisao Dzoni Pogledaj post
    Zar nije jednostavnije iscediti limun na kamenac? Ja ga sa limunom bez problema skidam.
    Citat Prvobitno napisao gordond Pogledaj post
    Ja bih od limuna pre napravio limunadu

    E spojio sma ove dve ideje i napravio limunadu,pa sa onim ostatkom limuna se resio kamenca
    Samo ga rasekao i unutrasnoscu kore mazao posudu tj ribao sa limunom.Sve je sislo uz minimalno napora! Eto kranje prirodan nacin,bez nekih hemikalija i poprilicno prost! I kada zavrsite posao imate jedno fino osvezenje




  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Svaka cast Svaki drugi komentar je suvisan
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  18. #18
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    hm .. kako skinuti kamenac dok je zivotinja unutra

  19. #19
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Iscedi malo limuna na krpu i trljaj
    Ili bolja varijanta: Trljas unutrasnjim delom kore, a pokvasis krpu vodom i time predjes jos par puta da bi otklonio limun.
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja Chobi'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    358

    Uobičajeno Odg: Čišćenje kamenca sa terarijuma

    Citat Prvobitno napisao Proka Pogledaj post
    hm .. kako skinuti kamenac dok je zivotinja unutra
    Skidamo kamenac s posude za vodu...ako bas imas kamenac na staklu terarijuma, zasto bi to ikad cistio s zivotinjom unutra a ne kad inace cistis ceo ter

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •