Prikaz rezultata 1 do 13 od 13

Tema: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

  1. #1
    Član powerRanger'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    poz ljudi. danas sam naleteo na ovaj forum i uclanio se iz razloga sto se dvoumim tj. troumim izmedju ova tri gustera.
    vec duze vreme planiram da kupim gustera i isto toliko se informisem kako bi guster ziveo u sto boljim uslovima.
    zanima me razlika izmedju calyptratusa i depilisa... koji su uslovi za zivot ovog drugog i koji je guster ''prilagodljiviji''
    pre par nedelja cuo sam se sa jednom curom iz NS koja je imala bradatog zmaja i rekla mi je da su oni u principu najmanje zahtevniji gusteri koji se najlakse mogu ''pripitomiti'' ali da su calyptratus daleko lepsi i osetljiviji gusteri.
    meni licno jeste calyptratus primamljiviji ali s obzirom da sam pocetnik ne znam koliko je pametno uzimati ovakvog gustera... koliko vremena oduzima jer na nekim forumima ljudi idu u takvu krajnost da otprilike trecinu dana moras posvetiti gusteru....
    voleo bih da prvo nabavim svu opremu i odgovarajuci terarijum a onda tek ljubimca.
    inace kao klinac imao sam zelenu anolu koja je zivela nesto jace od cetiri godine... tad nisam znao ni jednog coveka koji se ovim bavi a kamo li imao pristup netu.... guster je ziveo u vrlo malom terarijumu [covek koji mi ga je prodao je rekao da je vrlo ok] vremenom sam kupio nesto veci terarijum. pritom nikakvu lampu nisam imao iako SVI ljudi koji se bave teraristikom kazu da je to nedopustivo (zaista tad nista nisam znao) hranio sam ga uglavnom muvama i crvicima... ne znam da li je uginuo zbog starosti ili losih uslova [predpostavljam da je i jedno i drugo...] uglavnom posle njega nisam imao ni jednog gustera iako su mi te zivotinje opsesija. zato bih bio vrlo zahvalan kad bi mi neko detaljno objasnio razliku ova tri gustera. hvala puno u napred!

  2. #2
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    Hmm...dilepisa ne znam odakle si našao tj. odakle ti ideja za baš tog kameleona? Oni su super i ne rastu veliki kao calyptratusi tako da ti ne treba jako velik terarijum, ali mislim da ih ovde nećeš naći...nisu uopšte osetljivi isto se čuvaju kao i calyptratusi. Mana kameleona je kratak životni vek i nekome je mana i što to nisu gušteri za uzimanje u ruke i čačkanje, dosta su podložniji stresu od recimo bradatih agama ili gekona, kao i većina kameleona. Jesu osetljiviji i zahtevaju malo preciznije uslove od recimo bradate agame.

    Ako biraš između te dve vrste kameleona, ja ti savetujem dilepisa, jer je manji, isto je šaren, tj. zelen u osnovi pa ima još nekih šara. Jedino što sumnjam da ćeš ga ovde naći, tj. lakše ćeš naći calyptratusa, za kog ti treba veći terarijum. Mada ti u suštini preporučujem bradatog zmaja ako ćeš da uzimaš guštera u ruke i ako želiš da ga pripitomiš i navikneš na čoveka i kontakt direktni.

  3. #3
    Član powerRanger'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    za dilepisa sam video na nekim forumima (hrvatskim cini mi se) i koliko se secam objasnjeno je da im je spektar boja siromasniji od Calyptratusa ali da su kao sto si ti rekao manji gusteri i zahtevaju terarijum manjih dimenzija (sto meni odgovara)
    a posto slabo znam o njima.cuo sam da se uzasno sporo krecu i da je gotovo nemoguce da pobegnu pa me zanima da li je to tacno.
    i takodje sam na forumima gde ljudi pokazuju svoje calyptratuse video slike gde ih gazde uglavnom drze na/u ruci... sto znaci da je direktni kontakt moguc i sa ovom vrstom.
    ne znam zaista. ja obe vrste zelim i ne bih se bunio da posedujem bilo kog
    mozda bih se najpre odlucio za calyptratusa u slucaju da dilepisa ne uspem da nabavim... i jaaaako me zanima gde ja sve te zivotinje mogu svojim okom da vidim... u pet shopovima sve pocinje i zavrsava se sa iguanom i leopard gekom i to je to.
    i voleo bih da pre nego kupim gustera vidim sta kupujem a koliko sam skontao bilo koju vrstu moram da porucim.... ili sta vec. a ja je recimo nisam ni video uzivo...
    hvala na odgovoru...

  4. #4
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    Hehe...svašta si ti smislio ovde

    U principu, dosta calyptratusa je jako plašljivo i retko koji mužjak, koji su inače šareniji, dozvoljava ikakav kontakt, pogtovo ne stalno, češće će da sikće i naduvava se nego da ide na ruku. Kameleon kada hoće može biti brz, iako ne deluje tako, naravno ne kao neki agamidi. Nije uopšte poenta da li ti on može pobeći ili ne, nego da ne smeš da ga gnjaviš često ako se plaši i stresira, jer kod njih stres može da oslabi imunitet i da se razbole i uginu veoma brzo...

    Što se tiče gledanja, mislim da nećeš naći negde posebno da razgledaš...uglavnom se ovde vrti manji broj vrsta reptila uopšte, a ako ti neko nabavlja nešto to sigurno nećeš videti uživo pre dolaska po samu životinju Jedino da ti neko nabavi da dođeš i da kažeš jel ti je ok ili nije...

  5. #5
    Član powerRanger'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    pa da. o tome ti pricam... ja narucim zivotinju,dodjem da je vidim i iz nekog razloga mi ne odgovara. smatram da je bolesna (mada to ne umem da provalim pa bi neko mogao i da me zezne) ili mi jednostavno ne odgovara.... nije iskljuceno da ti neko donese nekog gustera koji je poluziv ili je na bilo koji nacin defektan aonda ti kaze e ### brate porucio si,daj lovu... ili kako vec to funkcionise.
    koliko sam shvatio postoje par proverenih ljudi kod kojih se takve stvari ne bi desile pa cu videti sta cu i kako cu.... izgleda da cu se na kraju odluciti za bradonju

  6. #6
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    Moj savet bradonja za pocetak(mada ni on nije toliko naivan za cuvanje).
    kasnije kada udjesh u svet terarsitike onda mozesh malo vishe da razmislish o kameleonu .
    Pozdrav.

  7. #7
    Član powerRanger'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    savrshen je
    i gde i kako si nabavio ovakav terarijum?

  8. #8
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    ae da ne bi skretali sa teme prosledi mi na pm . (i na koji tacno mislish .)

  9. #9
    Član
    Datum registracije
    Oct 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    bok, cuj ja nisam neki strucnjak imam dva gugija i zmijca jednog, (mozes ih vidjeti u mojoj temi), ali ipak bi ti nesto savjetovala, posto si pocetnik, ja bi ti preporucila leopard geckona, znam da ti se svidaju kameleoni, i meni su predivni ali jednostavno nemam dovoljno iskustva za njih, necu reci da su oni jako zahtijevni jer oni koji se dugo bave time znaju sa njima, ali mi ajmo reci pocetnici bolje nam j prvo poceti sa nekim "laksim gugijem" kao sto je leo gecko, oni zaista nisu zantijevni (mislim kada kazem nisu, mislim nisu kao kameleoni), dajus e u ruke, cak i vole u ruke, i zaista su mirni i predivni, pogledaj na mojoj temi ja imam leopardica pa vidi kako je ljep (tema ti je moji gusteri i terariji). pa onda kada naucis se sa njime, onda mozda da uzmes kameleona, jer vjeruj mi kada uzems prvog neces ostati samo na njemu, vjeruj mi da ces prosirivati kao i svi mi hehe, ali zaista, posto si pocetnik ja bi ti rade ovog preporucila, nego kameleona, pa onda za godinu, dvije mozes kameleona, cisto da vidis uopce kako gusteri funkcioniraju (tako sam i ja dok sma imala jako malo godina, oko 14-15 htijela gustera, i uzela kamelona, nisam znala nista o njima, na kraju se utopio jer sam mu stavila preveliku zdijelicu za vodu, necu ga prezaliti, i ne zelim da ti napravis neku gresku sa njima je ajmo reci tesko jer najmanja greska je pogubna.

    znam i meni su kameleoni predivni, lai eto ikao vec imam tri zivotinje, ne usudim s ejos uzeti kameleona, jer ne zelim d anesto krivo napravim, njima tera tocno odredena temp, padne li za jedan stupanj moze biti strasno, tako da posto si pocetnik (sto nije sramota nikako, ja imam 3 zivoitnje, sada dolazi i skorpion,pa se ipak se smatram pocetnikom).

    eto razmisli malo o ovome sto sam ti napisala, pogledaj mog, svidjeti ce ti se sigurno, i ne uzimju zivotinju za koju god se odlucis od nepoznatih ljudi, prvo se raspitaj ko su , sto su, idi do njih pogledaj zivotinju, pogledaj uvijete, pogledaj sve, pogledaj u kakvim uvijetim drzi ostale, i to ce ti sve reci jeli guster bolestan ili nije. znaci nemoj ga narucivati od ko zna kuda, nego tamo di zivis povezi se sa ljudima koji uzgajaju tu vrstu koju zelis, i onda od te osobe uzmi, jer ovako naruciti od nepoznate osobe, to je jako lose, ko zna od kuda je guster, u kakvim uvijetim je bio, itd, a tu na ovom forumu (za razliku od nekih drugih) ima jako dobrih ljudi koji ce ti pomoci, i koji zive u tvom gradu pa mozes otici i pogledati zivotinju prije kupnje, egzotcne zivotinje se ne kupuju "na slijepo" znaci da ga ti narucis, platis i on dode i onda nema moras uzeti, nego prvo kazem ti pogledaj idi kod te osobe, ako odbije da dodes vidjeti uvijete i zivoitinju onda bolje to ne uzeti jer nesto krije jel tako.i nikkao iz pet shopa moilm te, to te moilm ko eto neznma sto da ne kupujes iz pet shopa zivoitje, neznma kako je kod vas ali kod nas , joj , evo odmah se razljutim kad apomislim na to, drze ih zista uzasno, bolesne guster (vidno bolesne ) prodaju za velike pare, tako d aiz pet shopa nikako, nego od uzgajivaca, ne preprodovaca, nego uzgajivaca, razlika ti je u tome sto uzgajivac ih uzgaja kod sebe, i sigurno se brine za njih, a preprodavac ih narucuje od ko zna kuda, onda te i skuplje dode, jer si uzima i on proviziju i onda nikada neznas sto dobijas (neka se nitko ovdije ne uvrijedi ali eto to je moje misljeje)

    eto zalim ti da dobro izaberes, i ako odlucis kameleona, onda se moras prvo jako jako dobro informirati, imam ja knjigu jednu o kameleonima, bas samo o njima, o drzanju i svemu , odlicna knjiga, ali daleko smo pa ti nemogu posuditi, steta....

    eto javi sto si odlucio, i pogledaj moje, evo dati cu ti link na moju temu da ti bude lakse, ako se odlucis na leopardica, reci pa cu slikati njegov terarij izbliza da vidis tocno kako izgleda jer to je radeno bas za njega, isto kao i za grandisa i isto kao i za pitona. samo ti zelim reci da mozda bolje posto si pocetnik pocnes sa nekim gugijem koji zaista nije jako zahtijevan, miran je ,da se u ruke itd, pa onda ima vreman i za kameleoncica, ja sam isto mislila kada sam udomila grandisa da je to zadnji ali eto na kraju ih imam dva i zmiju, i skorpiona uskoro, i u drugom mjesecu jos jedan grandis dolazi i jos tri leopardica, i jos koja zmija, tako da ako volis zaista volis te zivotinje, neces moci stati samo na jednoj, vjeruj mi, to ti je ko zaraza, ono toliko ti se svide da zelis jos..... barem je tako kod mene bilo, i vjerujem vecine ovdije

    evo link na moju temu pa pogledaj malo...inace ovaj zeleni je p.m.grandis, isto predivan guster, ali nije za pocetnike i jako ih se tesko nalazi, ja sam ovog udomila, pise ti sve na mojoj temi pa citaj, ali da j epredivan i pre pametan i pre zabavn guster je, zaista, to bi ti isto preporucila ali nakon leopardica, eto menis e potrefilo da sam prvo tog zelenog dobila jer je bilo ili ce biti ubijen ili cu g auzeti pa sam ga uzela, pa smo hvala bogu nasli ljude tu u zgu koji se full kuze u te zivoitnje pa nam oni pomazu, jer ti gransisi su jako jako sojetljivi (ne na dodir, to ko ti kaze laze, jer ja moju gladim bez beda, i uvijek se super presvuce, tako da tja mit da se grandisis nesmiju dirati jer imaju jako meku i njeznu kozu to je zista smao mit, znam iz iskustva,neka se nitko ne naljuti laie to ja moju mazim, na vadimo ju jer je brza i divlja jos uvijek pa se bojimo da ne pobjegne, ali maziti ju mozes bez beda, ne naravno grugo onako lagano, tkao da eto to je zista smao mit, kao i da se kameleoni nesmiju dirati, smiju, smao njih je jako lkao onak kak bi rekla ubaciti u stres, pa ako neznas sa njima, moze se dogoditi da kada ga vadis da dodziti stres i ugine zato se ne preporuca dirati kameleona, ali en zbog koze ili neceg drugog nego samo zbog toga, pa ti vidi dali si dovoljno spreman i dali dovoljno znas o tim zivotinjama da ces ga moci uzeti a da on ne dozivi stres, kuzis, aovi leopardici, oni se djau u ruke bez beda, samo nesmijes ga za rep jer lako otpuste rep...

    eto zalim ti srecu u odabiru i dug zivot tvojoj zivotinjici koju god da odaberes, ovo sto sam napisala je zaista samo dobro namjerni savijet...

    pozdrav

    http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=7200 - link na moju temu, pa razgledaj malo

  10. #10

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    uzmi agamu najbolje za pocetak

  11. #11
    Član powerRanger'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    hvala ti puno zaista :]
    zivotinjice su ti genomenalne
    hvala jos jednom... mislim da cu te poslusati i za pocetak uzeti nekog najmanje zahtevnog gustera

  12. #12
    Član
    Datum registracije
    Oct 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    hehe genomenalne... to neka nova rijec hehe, j naucila sam novu rijec, hvala, i ja se nadam da ces poslusati a mozes s to kaze i zarko agamu ali zista leopardici su zaista za pocetnike ono najbolji, daju se u ruku bez ikakvog beda,super su, imas svakaih morfova, svbakvih boja, pa izaberi si koji ti se najvise svida, pa onda jednog dana nadams e da ce i tvoj stan ili kucu kao i moj krasiti jedan divan kameleon, jer oni su zaista slazem se od gustera najfascinantniji... kissss i sretno ak te jos kaj znaim u vezi leopardica slobodno pitaj ako znam rado cu ti reci

  13. #13
    Član powerRanger'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: pomoc!calyptratus,dilepis ili pogona vitticeps?!

    hehe. g je pored slova f

    oke. hvala...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •