Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 72

Tema: Zabrana pitona i boa u Americi

  1. #1
    Član
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Svuda pomalo
    Postova
    81

    Uobičajeno Zabrana pitona i boa u Americi

    Borba da se veliki udavi (već ovo "veliki" je diskutabilno) zabrane u Americi postaje sve žešća. Izvinjavam se svima što ću pisati prostim jezikom, ali ko je u toku, neće mi zameriti na nepreciznosti u izražavanju.

    Ukratko, zakon kojim se zabranjuju boe i pitoni u USA je u proceduri usvajanja. Povod je veliki broj puštenih burmanskih pitona u zaštićeno područje everglejdsa na Floridi, ali i niz tragičnih slučajeva u kojima su stradali ljudi i deca. Sa jedne strane nalaze se udruženja za zaštitu prirode, prava životinja itd. koja forsiraju da se zabrani sve što u taksonomiji ima reč piton kao i sve velike boe, a sa druge su predstavnici društava ljubitelja reptila koji se zalažu da na listi bude samo 9 vrsta, i to onih najvećih. Za sada, prva ekipa vodi, i u toku je velika akcija tamošnjih ljubitelja da se spasi sve što može spasiti.

    U slučaju da zakon prođe u potpunosti, to znači praktično gašenje i uništenje industrije velikih zmija u USA. U slučaju da prođe amandman koji zakon ograničava na manji broj vrsta, biće nelegalno posedovati burmance, mrežaste, afričke i još nekoliko drugih vrsta pitona kao i neke boe.

    Da ne idem više od ovog u detalje, ako neko želi da se potpunije upozna sa temom, evo dobrog početka: http://usark.org/.

    --

    Lično, veoma sam revoltiran ovakvim tokom događaja. Iako nas ovaj zakon ne dotiče, teško je ostati ravnodušan, jer po interciji se za koju godinu može preneti i u Evropu, a onda u nekom trenutku i kod nas. I to sve zbog šačiće debila, kojima je bilo lakše da zmiju puste u prirodu ili kojima je bilo teško da propisno obezbede terarijum. Prosto neverovatno.

  2. #2
    Banned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    411

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    vidis sta ovi nasi uvedose za saobracaj, ne bih me cudilo da uvedu i taj zakon prvi u evropi!!

  3. #3
    Član Nebojsa'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    17

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Gasenje industrije velikih zmija u USA!
    Pa to bi znacilo prestanak razvoja morfova(burmanskog pitona, boe constrictor...) i lagani nestanak postojecih! Sto ce se definitivno odraziti na globalnu teraristiku, terariste sirom svijeta koji voli morfove jer ameri su najuspjesniji u tome.

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Chobi'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    358

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Citat Prvobitno napisao Nebojsa Pogledaj post
    Gasenje industrije velikih zmija u USA!
    Pa to bi znacilo prestanak razvoja morfova(burmanskog pitona, boe constrictor...) i lagani nestanak postojecih! Sto ce se definitivno odraziti na globalnu teraristiku, terariste sirom svijeta koji voli morfove jer ameri su najuspjesniji u tome.
    Ma daj, kao Evropljani do sad nisu nista uradili i sad ce s njima sve da nestane?

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Recite sta da radimo ako i ovi nasi balkanci to urade, jer poznato je da usvajamo samo glupe i neproduktivne zakone od "zapadne" zemlje, a ne ono sto vredi i olaksava zivot! Idemo u ilegalu ili posoje neke druge pravne nacine?

  6. #6
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    549

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Cini mi se da cemo u ilegalu,...




  7. #7
    Član Nebojsa'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    17

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Pa ne kazem da evropljani nisu nista uradili, ali moras se sloziti sa mnom Chobi da je ipak u Evropi manje varijanti i mnogo manja ponuda istih, pa dovoljno ti je da ukucas ime bilo kojeg morfa u google i pogledas rezultate pretrage, odakle stizu ponude. Takodje ne kazem ja da su evropski teraristi nesposobni ili manje pametni ali jednostavno da li zbog spleta okolnosti, losijih uslova, manjeg interesovanja ili neceg drugog razvijanje morfova jednostavno nije u toj mjeri zazivjelo (nazalost) sa ove strane antlantika.

  8. #8
    Član MidnightStar'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Sabac
    Postova
    73

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Igore,mislim da mi u skorije vreme necemo imati taj problem...mislim da kod nas nema u tolikoj meri velikih zmija,a i sumnjam da su svi prijavili ljubimce

    Sad malo pravnickih stvari kod nas
    http://docs.google.com/Doc?docid=0AV...zY3Fua2g&hl=en
    najbitniji nam je clan 58 mada verujem da svi vi ovo vec znate

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Ma jasno je da kod nas nema u tolikoj meri velikih zmija, jasno je i to da kad bi se pustio piton, da se on nece razmnozavati kako i to da ce prve zime uginuti, ali kako da to objasnimo glupium ljudima koji vode ove nase drzavice! Oni nose ovakve imbecilne zakone kako bi opravdale "reforme" i kako bi rekle gradjanima "evo kako vas mi stitimo od cudovista koje bolesnici drze"! Ja sam o ovome dosta razmisljao i brine me sve to....

  10. #10
    Član MidnightStar'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Sabac
    Postova
    73

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Ma ne brini.To stoji sto kazes,urade glupost da opravdaju reforme...mada nas nece niko dirati.ne treba da objasnimo ljudima koji vode drzavu,nego obicnim ljudima...kome pomenes zmiju ili tarantulu,gleda te ko ludaka...zato bi bilo extra da ima vise tih skupova ili manjih sajmova gde bi se okupilo podosta ljudi da izloze svoje zivotinje i objasne ljudima neke stvari

    mozda mogu da nas drndaju zbog zivotinja i papira...ali opet,nikoga to i ne interesuje,makar koliko vidim

  11. #11
    Član
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Svuda pomalo
    Postova
    81

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Ufff ... Nije mi bio cilj da rasprava krene u ovom smeru Više me brine to što će, ako ovaj zakon prođe, dođi do pretumbavanja tržišta, a novo "stabilno stanje" je neizvesno. Ne mora sve da bude tako crno. Jedan lepši scenario je da se odgajivači "presele" u neke druge zemlje, i da tu nastave svoj biznis. Recimo, mogu da se presele kod nas. Ružniji scenario je da se preorjentišu na nešto drugo što im donosi 'leba, a to možda mogu da budu nove i retke vrste kolubrida, što je opet na neki način lepši scenario.

    Mene ova tema načelno zanima jer se usvajanjem ovog zakona najverovatnije smanjuje šansa da se kvalitetni reptili (preko Evrope) uvezu i na naše tržište. Pre svega veliki udavi kojih kod nas nema.

    Ali ... hajde da vidimo šta će od svega toga biti. U najboljoj varijanti, "stradaće" najveće zmije, što je velika šteta jer im cena iz godine u godinu pada sa pojavom novih morfova (a i dostupniji su). A to onda znači da mi skoro nećemo videti mrežaste i rock pitone, jer je najveći broj terarista na ovim prostorima veoma "price sensitive".

    Ali ... mislimo pozitivno.

  12. #12
    Član MidnightStar'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Sabac
    Postova
    73

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Uvek treba misliti pozitivno eto,mi smo izrazili neku zabrinutost,dao sam i nas zakon da se pogleda,a tvrdim da nas niko nece dirati...mada bi bilo fest da neko razmisli predlog o izlaganjima nasih zverki...znam da ima toga,ali vidim da su ljudi skroz neobavesteni i nezainteresovani za ovakve zivotinje

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja Soulfly'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    NBGD
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Neobavesteni da, nezainteresovani ne
    Brain kills beer cells...

  14. #14
    Član MidnightStar'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Sabac
    Postova
    73

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Pa sta znam,ovde su po malo i nezainteresovani,ali da,krajnje neobavesteni

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja Pedja'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    174
    Oglasa
    3

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Ima tu jedan veliki problem.Da zabrane drzanje velikih zmija? OK, ali sta ce biti sa stotinama hiljada velikih zmija koje vec jesu u Americi, sto po kucama , sto po odgajivacnicama?Hoce li mozda da ih poubijaju jer ne vidim sta bi drugo mogli da urade jer ni jedna institucija ne bi mogla da udomi toliki broj.Najverovatnije ce da zabrane odgoj i uvoz, a ko ih do sada ima , imace ih i dalje.

  16. #16
    Član
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Svuda pomalo
    Postova
    81

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Citat Prvobitno napisao Pedja Pogledaj post
    Ima tu jedan veliki problem.Da zabrane drzanje velikih zmija? OK, ali sta ce biti sa stotinama hiljada velikih zmija koje vec jesu u Americi, sto po kucama , sto po odgajivacnicama?Hoce li mozda da ih poubijaju jer ne vidim sta bi drugo mogli da urade jer ni jedna institucija ne bi mogla da udomi toliki broj.Najverovatnije ce da zabrane odgoj i uvoz, a ko ih do sada ima , imace ih i dalje.
    Ma nee, nije o tome reč, naravno da neće da ih sakupe na gomilu, u jednu nedelju, pa u kamion. Reč je o razvoju teraristike, odnosno o novim morfovima i većem prisustvu tih vrsta, što će se ovim zakonom definitivno dovesti u pitanje. Meni je jako žao što se kod nas ne drže mrežasti pitoni i afrički rock pitoni, a kao što sam napisao u gornjoj poruci, ako ih ukinu u USA, postoji šansa da im poraste cena pa da nam postanu još nedostupniji.

    A što se zabrana držanja tiče, mi smo još godinama daleko od bilo kakve slične priče, to je sasvim druga tema. Naravno, treba gledati ova iskustva i spremati se unapred, ali cilj ove konkretne teme je koliko ovakvi zakoni i propisi unazađuju teraristiku, raznovrsnost vrsta i morfova.

  17. #17
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Mislim da to ne treba preterano da nas tangira zasada, mi imamo da usvojimo prvo neke osnovne zakone, pa tek onda ove "delikatnije". Teraristika je ovde, kao što je poznato, veoma slabo razvijena u odnosu na ostatak ekipe iz cele priče,ali se razvija koliko je to moguće u ovakvim uslovima. Evropljani su generalno mnogo bolji odgajivači i brojniji u većini životinja od Amerikanaca, sem u tim ogromnim zmijama, sve ostalo je ovde razvijenije i ima više vrsta koje su dostupne nama Evropljanima a Amerikancima ne, nego obrnuto. Ja se ne brinem uopšte za to, jer sam siguran da u Evropu taj zakon neće tek tako da se uvede i ne verujem da će kada se udruže sva udruženja odgajivača i ljubitelja velikih zmija na svetu, da dozvole i budu manje brojni od ovih "zaštitara"...tako i ako se u Americi uvede zakon, dosta ljudi će preuzeti tržište velikih zmija u Evropi...no vreme će reći...

  18. #18

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Ljudi su stoka. Ti tzv. kojekakvi ''teraristi'' (nadam se da su u manjini, ali pomodarstvo je neizlečiv sindrom!) su po svoj prilici svima tamo lepo zakuvali ovu stvar puštajući svoje primerke u prirodu potpuno nekritički. I takav zakon je samo logična reakcija. Zar ne beše ono i kod nas neki sličan problemčić sa crvenouhim kornjačama, pa i za njih sledi zabrana, jer su invazivna vrsta? Logično, kad su pojedini ljudi veća stoka od stoke, pa onda neko mora sve skupa da nas uteruje u tor... I tako... Ali pušta stoka i rasne pse da budu uličari, pa još niko nije zabranio da se drže psi!? Hahaha, to mi sad pade na pamet!

  19. #19
    Član Dzoni'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    22

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Vidim da uopste nema ljudi koji razmisljaju poput mene. Nisam bas fanatik sto se uzgoja egzotike tice, imam agamu i 3 pauka, ali kad bi u nasu zemlju dosao zakon o zabrani gajenja bilo kakvih egzoticnih zivotinja, bio bih prvi koji bi prihvatio to, overio svojim potpisom i predao zivotinje nadredjenima. Razmisljam na nacin da je to neko vreme, dok je bilo dozvoljeno gajiti ih, bilo super jer smo imali priliku iskusiti kakav je osecaj imati i brinuti se o zivotinji koja nije macka ili pas, a sada treba ispostovati zakon i pustiti zivotinje na slobodu. Naravno, svaku zivotinju pustiti u podrucje odakle potice, ni u kom slucaju negde drugde.
    Zar ne biste mogli to sasvim ravnodusno da uradite, i da se posle toga osecate ushiceno, euforicno jer ste svojim "ljubimcima" (pod navodnicima jer je u mnogim slucajevima tako - gajenje zivotinja iskljucivo zbog prodaje/zarade) podarili slobodu?
    Ako bas volite zivotinje, posmatrajte ih u prirodi, nema niceg lepseg od tog.
    Što je više knjiga o zaštiti šuma, to je manje šuma.

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja Soulfly'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    NBGD
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Zabrana pitona i boa u Americi

    Ako mislis da je svaki zakon koji je donesen na svetu prava stvar onda ces shvatiti suprotno kada ti se obije u glavu. I turci su nam uzimali muski podmladak, i to je bio zakon...
    Brain kills beer cells...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •