Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 30

Tema: Besnilo.

  1. #1
    Član
    Datum registracije
    Aug 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    96

    Uobičajeno Besnilo.

    E prijatelji,pre 5 minuta mi se desila jedna jako chudna situacija,pa sam malo uplashen
    Brat koji je dolazio sa posla,kada je otvorio vrata za njim je utrchala jedna machka koja je u najmanju ruka bila luda.Tachnije,dam joj ruku,ona me onjushi i odmah napadne.Kasnije je bukvalna napadala mene i brata i rezala i drala se bash kao da je besna.Kada je brat pokushao da je istera iz stana,usrala se i pocela da vrishti,bukvalno! E,jedini problem je to shto je mene uspela da ogrebe po prstu,pa me zanima dal neko zna dal tako moze da se prenese besnilo,dal da idem kod lekera ili ne.Ja znam da se besnilo prenosi pljuvachkom,al otkud znam..pozdrav

  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Koliko ja znam, ne može grebanjem da ti prenese besnilo.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja D@nijel'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    Centar nedodjije
    Postova
    385

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    I ja isto mislim da ne moze da ti tako prenese besnilo.Morala je da te ugrize da bi te zarazila u slucaju da je besna.
    Gusteri-Eublepharis macularis,Pogona viticeps.Zmije-Epicrates cenchria maurus,Python regius.

  4. #4
    Član
    Datum registracije
    Aug 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    96

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    ma i ja to znam,al reko da proverim.Sve u svemu,javljam vam za mesec dana kako se osecam

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Nemoj nista da javljas, nego ipak idi do bolnice i objasni im sve! Oni ipak znaju kakvo je epizootiolosko stanje kod vas u Srbiji! Da je bio isti slucaj ovde, ne bih ti to preporucio jer mi je dobro poznata situacija besnila u Makedoniji! Besnilo ne moze da se prenese preko ogrebotine, ali postoji teoretska mogucnost da se na sapi nadje sveza pljuvacka ili da naknadno pljuvacka dospe do ranu! Zato idi reci doktorima sve kako je bilo, ako nista drugo, bar da budes psihicki miran! Inace zaduzen si kao gradjanin da prijavis zivotinju koja se cudno ponasa ili pokazuje simptome besnila, jer bolest besnilo je zakonom obuhvacena bolest u svakoj drzavi!

  6. #6
    Član
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Pula
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Ma biće ti dobro... Nego,jeste isterali mačku vani?

  7. #7

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Ja bih otisao kod lekara, za svaki slucaj, a macku bih gledao nekako da zatvorim i da pozovem nadlezne jer nije bas sigurno da se besna (ako jeste) zivotinja slobodno seta ulicom...
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  9. #9
    Fanatik Miroslav'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd Bezanijska Kosa
    Postova
    1.392

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Ne znam šta si ti radio posle te ogrebotine, ali u slučaju ujeda besne životinje, rana se samo ispere mlakom vodom i sapunom. Nikako se ne stavlja alkohol na ranu, zato što on samo fiksira viruse, pa izazoveš još veći problem.

    Mala je verovarnoća, gotovo nikakva, da je mačka mogla imati viruse na kandžama. Viris besnile je poprilično neotporan i kratko opstaje pod dejstvom spoljašnjih činilaca.
    Ako će tebi biti lakše, odi kod lekara.
    I don't know half of you half as well as I should like, and I like less then half of you half as well as you deserve...

  10. #10
    Član
    Datum registracije
    Aug 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    96

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Isprao sam hidrogenom i vodom i sapunom.Machka je i dalje negde u zgradi a ja stvarno ne znam na koji br da zovem da dodju po nju.Zvao sam 988 oni mi dali neki telefon,al se niko ne javlja.Ako neko zna,neka pishe ili neka mi pusti sms na 0645732041. Hvala

  11. #11
    Član minimall'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    batajnica
    Postova
    83

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    ako ja zapenila macka oko usta onda ima besnilo a ako nije onda vas je napala iz porostog razloga sto je bila uplasena mozda nije navikla da je okruzena zidovima i da je hvataju neki likovi po mom misljenu besnilo nastaje u odredjenim uslovima zadnjih godina nije zabelezeno da je neko umro od besnila mada je promovisano u vise navrata makar jednom godisnje. nesikiraj se nece ti biti nista ako je bas duboka rana onda ce malko svrbeti ali mozda ni oziljak nece ostati mene nema ko nije ogrebo i kakve kratere po rukama nisam imao ali oziljci mi neostaju od macijih ogrebotina cudno ali istinito

  12. #12
    Član barakuda'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    around
    Postova
    87

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Virus besnila je jako osetljiv na kiseonik i nemoze da prezivi na kandzama zivotinje. Prenosi se iskljucivo ujedom, preko pljuvacke. Virus je toliko osetljiv na kiseonik, da cak i rana koja je nastala ujedom besne zivotinje ako bi se duboko otvorila dovoljna kolicina kiseonika bi usla u ranu i ubila viruse. Ima i jedno sretstvo koje oslobaca veliku kolicinu kiseonika koje se moze sipati na ranu samo sam zaboravio ime.

    U svakom slucaju poseti lekara bar sebi da umiris savest

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Hahah to sredstvo se jednostavno kaze vodorod peroksid ili hidrogen ! Na taj nacin hidrogen i deluje, oslobadja kiseonik i unistava anaerobne gnojne i putrifikacione bakterije! Na spoljasnu sredinu virus besnila je jako osetljiv to je tacno, zato besnilo je zarazna, ali nije kontagiozna bolest, jer da bi bila kontagiozna postojale bi epidemije besnila! Zabelezani su jako cudni slucajevi besnila kod coveka u odnosu na zarazenje! Cak su bile i neprimetne jako male ranice od slepih miseva, tako da ne bi voleo da me besna macka ni pogledne, a tek ogrebe, a da me ugrize i da ne pricamo! Postoji mogucnost da se rana i indirektno inficira cak i ako sveza pljuvacka dospe do rane, iako se zna koliko je virus osetljiv na spoljasnu sredinu! Zato je najbolje da covek ide do bolnice, rekao sam ako nista drugo bar da bude psihicki oslobodjen i naravno, daj Boze da ova tema bude samo "mlataranje prazne slame"!

  14. #14
    Član minimall'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    batajnica
    Postova
    83

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    besnilo nepostoji u tvom slucaju nema potrebe ici kod doktora jer je rec samo o ogrebotini a da je upitanju besnilo nebi ti bilo spasa jos nepostoji lek preventiva da ali lek ne umire se u velikim mukama tako sto obolela zivotinja ili sam covek polomi kicmu u predelu vrata
    da bi bio siguran da li je macka bila besna imas vise pokazatelja besnila
    osnovni su pena u velikoj kolicini izlazi iz usta
    velika osetljivost na svetlo

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Citat Prvobitno napisao minimall Pogledaj post
    besnilo nepostoji u tvom slucaju nema potrebe ici kod doktora jer je rec samo o ogrebotini a da je upitanju besnilo nebi ti bilo spasa jos nepostoji lek preventiva da ali lek ne umire se u velikim mukama tako sto obolela zivotinja ili sam covek polomi kicmu u predelu vrata
    da bi bio siguran da li je macka bila besna imas vise pokazatelja besnila
    osnovni su pena u velikoj kolicini izlazi iz usta
    velika osetljivost na svetlo
    Ne mozes sa sigurnoscu da to kazes i niko ne moze! Jedino nalaz Negrijevih telasca su dokaz postojanje besnilo kod zivotinje! Inace kao sto do danas nije pronadjen lek protiv nijednog virusa tako nema leka i za virusa besnila! Postoji i "tiho besnilo" gde zivotinja ne pokazuje znake agresivnosti, nego suprotno prilazi drugim zivotinjama i coveka (zbog ovoga ima najveci broj slucajeva besnila kod ljudi dobijeno od lisica i vukova). Isto tako obilnost lucenja pljuvacke nije ista od slucaja do slucaja! Ovo sto si ti napisao je skolski primer, ali u praksi se to retko desava! Jako puno ima slucajeva tihog besnila i slucajeva gde su siptomi slabijeg intenziteta uz ociglednu vecu agresivnost zivotinje! Pre desetak godina imali smo jedan slucaj besnila kod macke, koja je brzo uhvacena (nije prenela nigde bolest) i koja osim agresivnost nije pokazivala drugih simptoma! Radi tog slucaja vakciniralo se sve zivo od sisavaca besplatno! Smatra se da je ta macka dobila besnilo od neke zivotinje, jer je bila u jedno selo blizu Skoplja gde ima divlje zivotinje! Inace ukoliko dodje do ujeda od strane besne zivotinje ima leka (ima nade)..daje se serum. Serum deluje samo ukoliko se daje blagovremeno, dok virus ne udje u nerv, jer iskljucivo preko nerava putuje do mozak (CNS). Ukoliko se serum aplicira u to vreme, nece doci do bolesti, ali ukoliko je virus vec usao u nerv, tada vise nema spasa! Ovo za ublazivanje patnje prekidanjem kicmene mozdine nije tacno, jer kad se jave simptomi virus je vec u mozgu i dzaba je prekidati kicmenu mozdinu. Da to nije tacno govori i fakat da virus moze da dodje u CNS i preko lubanjskih nerava (nadam se da se tako kaze na srpskom) koje direktno idu u CNS! Da ce prekidanjem kicmene mozdine u predelu vrata doci do paralize i samim tim apsolutno umirenje tela, to ne znaci da je organizam oslobodjen patnji!

  16. #16
    Član
    Datum registracije
    Aug 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    96

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Ma nisam isao kod lekara,niti cu.Rana je na prstu i povrshinska je.Chak i da je machka bila besna,ne verujem da je mogla da mi prenese virus.Machka nije penila iz usta,niti su joj ochi bile crvene.jedno vreme je bila na svetlu,kasnije se premestila u drugi deo ulaza gde je mrak.Dok sam ja trazio koga da pozovem da je uhvate i ispitaju,komshija je uz pomoc nekih shtapova uspeo da je istera iz ulaza,tako da sada nemam pojma gde je ta machka.Meni je delovala kao da je jako jako uplashena,mada isto tako mi je delovala i besno,ludo.Mislim,chim je sama ushla u moj stan kada je brat otvorio vrata i pochela da nas napada,mora da joj fali neshto u glavi...

  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    hahaaha i da ides sad je vec kasno i nema veze dali je rana duboka ili plitka, niti dali je macka penila ili nije i dali su joj bili crvene oci, ali dobro necu da se pravim sad pametan pa da drzim predavanja ! I ja mislim da nije nista strasno, a lekar u ovom slucaju bi bio samo psihicko rasterecenje! Cim se macka vrtela u ulazu i posle toga, nije nista strasno !.......................... Ipak obavesti nas kad prodju od prilike 15 dana hahaha ....salim se naravno!

  18. #18
    Član minimall'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    batajnica
    Postova
    83

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    igore, jeste cist primer iz skole ali to je jedina istina ovo tvoje kako si rekao, "tiho besnilo" stvarno u prirodi nepostoji to je izmisljeno da bi se plasio narod. kad dodje do ujeda niko nepravi pitanje da li je pas ili macka obolela od besnila posalju sintere da oceste taj kraj ako su lutalice u pitanju a tebe previju i posalju kuci to mogu da posvedoce svi koji su doziveli iskustvo napada lutalice..... u slucaju da te mazne komsiski pas e tu ide kazna komsiji i troskovi oko kontrole zivotinje das ljubimca na 21 dan da ga oni posmatraju i platis 500 din dan a tebe previju i posalju kuci besnilo postoji u ovom slucaju : lovci love zeceve kad odjedamput izleti iz trave lisica,komsija opali i pogodi u zadnje noge,neki lik iz zemuna oprasi po lisici i ubi je .uzese lisicu po mom laickom znanju:
    stara je manje od godinu dana proslo leglo lepo ugojena, dlaka se sjaji ko mojoj macki i preda je na kontrolu posle nekoliko dana cujem da je ona lija bila besna i da se sledeci vikend ide u lov na lisice opstina zemun dala nagradu 100 metkova za jednu liju... ko veruje u to da je bila lisica besna-ja ne

  19. #19
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Eto sad moram da se malo pravim pametan! "tiho besnilo" ne samo sto postoji nego se tako zove i u nauci! Kad sam ja ucio bile su to knjige ili od srpskih ili od hrvatskih autora, ali svejedno da ne trazim sad ja knjigu, uzmi bilo koju univerzitetsku knjigu bolesti zivotinja ili infektivne ili zarazne bolesti zivotinja procitaj i uverices se! Ako bas zelis mogu da ti kazem autore po koje sam ucio, pa da potrazis tacno ta dela! Upravo tiho besnilo je razlog najveceg procenta prelaska bolesti na ljude, jer divlja zivotinja ne plasi se i prilazi ljudima koji od neznanja pokusavaju da je uhvate! Inace besnilo kod slepih miseva se najvise ispoljava na taj nacin i najcesce bez obilnog lucenja pljuvacke (pricam o pocetnom stadijumu, kad najvise dolazi do prenosenja, ne kad se razviju nervni simptomi kao nekoodrinisano kretanje, kretanje u krug, nemogucnost letenja kod slepih miseva i pareza i paraliza kod ostalih sisavaca)! I to sto si dao promer sa lisicom ide u prilog ono sto pisem vec nekoliko puta, da se ne javlja obilno lucenje pljuvacke u svakom slucaju, posebno u pocetnom stadijumu! Mogu do sutra da pisem za besnilo, ovako malo po malo ne znam koliko me razumes, mozda je sve samo nabacano, jer hocu da kazem sto vise u 2-3 recenice!
    U ovom drugom delu tvog posta, to su zakoni (pravo) i kod nas nije isto kao kod vas! Kod nas, a mislim i u svaku drzavu (i kod vas) sumljivi slucajevi, kad stignu u bolnicu odma im se daje antirabies serum, pa ako imaju srece (ako su dosli pravovremeno) onda je ok! To se desilo kod nas kad je bio onaj slucaj sa mackom, dvojica koji su imali jedan ugriz, drugi ogrebotinu, primili serum i dan danas su zivi i zdravi, a potvrdjeno je da je macka imala besnilo! U odnosu na kazne kod nas nije isto ali je slicno!

    Zaboravio sam da ti kazem da kod ljudi (koji isto tako spadaju u sisare) agresivnost u ekscitaciskom stadijumu ne postoji, nego direktno prelazi u parezu, a posle u paralizu! Karakteristicno za besnilo kod coveka je pojava hidrofobije (strah od vode) gde dolazi do strasnog uzbudjenja (ekscitacije) cak i kad cuje kako voda zubori! Hidrofobija kod ljudi se sigurno javlja bez izuzetaka! Nisam video coveka sa besnilom uzivo, ali gledali smo na fakultetu dokumentarni naucni film opis besnila kod ljudi i mogu reci da je bolest stvarno morbidna! Tako mi je to ostalo u secanju i posle toliko godina!

  20. #20
    Član barakuda'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    around
    Postova
    87

    Uobičajeno Odg: Besnilo.

    Igore, ispravi me ako gresim, ali zar virus besnila ne ostaje upravo na mestu ulaska (rani) a svoje toksine odatle luci koji napadaju nervni sistem?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •