Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 59

Tema: Da li savetujemo ljude da ne uzimaju burmanske pitone

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Pedja'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    174
    Oglasa
    3

    Uobičajeno Da li savetujemo ljude da ne uzimaju burmanske pitone

    Mislim da je veliki problem na ovom nasem forumu to sto se cesto desava da kada neko trazi savet za odredjenu vrstu zivotinja, da mu se javljaju ljudi da dele savete koji imaju minimalno ili uopste nemaju iskustva sa tom vrstom.
    U ovom slucaju konkretno Zarko koji uopste ne drzi kukuruzne smukove, to sto je mozda usput prodao nekoliko komada se ne racuna u drzanje.
    Mislim da treba pustiti ljude koji imaju malo vise iskustva da odgovore , a ne po svaku cenu deliti savete. To u krajnjoj liniji nije dobro i za sam forum.
    Znam nekoliko ljudi koji su ogorceni na forum ,jer su napljuvani zbog toga sto drze/ ili hoce da drze burmanskog pitona.A mnogi sto su savete delili mozda nikada nisu ni bili u kontaktu sa burmanskim pitonom.
    Ovaj forum se zove Teraristika.org , a tu treba da bude mesta i za ljubitelje nilskih krokodila ukoliko ih ima.(u smislu cuvanja kao kucnih ljubimaca)

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Sa svim ovim se slazem i dodao bi jos nesto. Mnogo puta sam na ovom forumu video da na razna pitanja odgovaraju ljudi koji su ih pre mesec dana sami postavljali ..Znaci ljudi koji nemaju iskustva lete da prvi daju odgovor(u vecini slucajeva pogresan) na neciji manje ili vise bitan problem. Stvari koje procitate na internetu nisu uvek merodavne i da bi donosili merodavan sud o nekoj zmiji morate da je cuvate vise godina. Kao kada bi ja uzeo sada da napisem nesto o gore navedenom slucaju u vezi kukuruznih smukova a nisam ih nikada drzao. A necu da napisem cuo sam itd..Ja mozda imam misljenje ali ima na ovom forumu merodavnijih ljudi za odgovaranje od mene o smukovima.
    P.S Ewo Pedja kad si pomenuo nilskog krokodila dao si mi ideju da uskoro nabavim kajmana

  3. #3
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Niko nije protiv čuvanja burmanskih pitona, nego protiv nesavesnog čuvanja burmanskih pitona. Kad neko toj zmiji može da obezbedi uslove - dovoljno hrane i prostora, niko mu ništa neće reći. Al kad se neko pojavi ko nema pojma koliko raste ta zmija, ni koliko prostora treba da joj obezbedi, pa dođe na forum da pita da li da je uzme, naravno da će mu svi reći da mu to u životu ne treba.
    Pogledajte oglase po forumu, i uopšte po novinama. Od zmija, najčešće ljudi prodaju svoje burmanske pitone. Zašto? Zato što su se preračunali kad su ih kupovali. Nije ni potrebno imati iskustvo u čuvanju ovih zmija da bi rekao nekom za kog se vidi da nema uslova, i da će ga interesovanje proći kad zmija počne da raste, da odustane od njih. Ja se sećam, kad sam postavljao oglas u Halo oglasima, da su ljudi zvali i isključivo se interesovali za pitone. E, to su u većini slučajeva oni isti ljudi koji misle da piton u zarobljeništvu ne može da dostigne svoju punu veličinu, nego bude "patuljast", i koji će ga držati u užasno malom terarijumu, a onda prodati, pokloniti, ili će im jednostavno crći od loših uslova.

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Pedja'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    174
    Oglasa
    3

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Al kad se neko pojavi ko nema pojma koliko raste ta zmija, ni koliko prostora treba da joj obezbedi, pa dođe na forum da pita da li da je uzme, naravno da će mu svi reći da mu to u životu ne treba.
    Pa valjda treba da mu objasne koliki prostor treba i kolika raste a ne da mu zato sto pojma nema kazu da mu to u zivotu ne treba. Pa svi koji prvi put kupuju zmiju uglavnom pojma nemaju pa bio to smuk ili piton.
    A to sto kada narastu ih prodaju toga ima dosta i sa ostalim reptilima. Ima dosta slucajeva da ljudima dosade njihovi gekoni,agame, smukovi.... pa ih prodaju.Toga ce uvek biti sa svim reptilima iz ovog il onog razloga.


    99 % burmanskih pitona poticu od mene i svako ko je dosao kod mene po burmanskog pitona video je moje odrasle i mogao da stekne utisak koliki su.Ima ljudi koji kada su videli moje velike odustali su od burmanca a i ima i onih koji su pitali- jel moz to da bude malo vece.
    Medjutim, pored toga neki ljudi koji imaju uslove za burmanskog pitona i zeleli su da imaju burmanskog pitona kada su dosli kod mene imali su komentar otprilike, svi me napljuvase sto hocu pitona i da je cuvanje burmanskog pitona nesto sacuvaj boze #####ano.

    Ali ovo sa pitonima sam samo naveo kao primer, poenta je nesto drugo.
    Secam se da je bilo komentara Burmanski piton nije pocetnicka zmija, sto je skroz netacno, i takvi komentari uglavnom dodju od ljudi koji su burmanca videli samo u Zoo vrtu.

    I sve sto sam hteo da kazem je da je glupo davati savete drugima za nesto u sta ni sam nisi upucen.
    Poslednji izmenio Pedja; 06.02.10. u 14:11.

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    549

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Kimo mi je jednom rekao jednu dobru stvar.Svako pitanje na forumu je postavljeno vec gomilu puta,i kada se pojavi opet neko sa pitanjem tipa "Moja zmija nece da jede,sta da radim?" nije nista strasno sto ce se za odgovor javiti neko ko je pre mesec dana postavio isto to pitanje.Zasto? Pa zato sto mislim da je i Pedji i Nenadu i ostalim ljudima koji su profesionalci dojadilo da odgovaraju po stoti put na takva pitanja.A onaj sto je pitao pre mesec dana i sada to zna moze da kaze nekome drugom.Samo se prenosi znanje.Tako da freepartyman mislim da nisu u pravu kada smatras za losu pojavu to sto relativno novi clanovi daju svoje komentare i savete.Ni ja necu govoriti nesto sto ne znam,ali evo nedavno sam imao problema sa grinjama i mislim da sada mogu nekome da pomognem u vezi toga kao sto su meni pomogli.Resiti taj problem jednom ili 100 puta je manje vise svejedno,isto ti je.

    A za burmance,..Slazem se ovde sa Nenadom.Pedja jeste da ljudi vide tvoje zmije i dosta je da odes i vidis na you tube,ali svi nekako idu "lako cu ja sa time" logikom,koja je obicno pogresna.Niko ne zagovara da je lose i opasno drzati njih,ali da treba malo vise paznje i obzira nego kod kukuruznog smuka.I meni se cini da se burmanci najcesce preprodaju posle koje godine,sto je savrsen primer koliko ljudi precene svoje sposobnosti i posvecenost tome.
    Ps.ode tema u persun




  6. #6
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Mislim da je pogrešno ljude pljuvati zbog toga što hoće da čuvaju burmanca. Ali, u par slučajeva i ja sam savetovao javno ljude za koje sam bio uveren da to nije za njih, da ih i ne uzimaju. Na primer jednoj devojci sa foruma sam više puta rekao da se okane pitona, jer nije životinja za nju. Ukoliko proceniš da neko nije za nešto, zašto mu to ne bi i rekao? Ona je sama trebala da vodi računa o pitonu, koji bi ubrzo postao duži od nje, a vremenom i teži Bio je agresivan, i ujeo ju je jednom gadno, pa ga se na kraju rešila. A smatrao sam da mogu da joj to kažem jer je poznajem dovoljno.

  7. #7
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Jeste tema ode u ......., ali da dodam i ja nesto! Mislim da niste u pravu kad kazete da svako daje odgovore resavanja nekog problema, cak i oni koje su svoju prvu zmiju nabavili pre mesec dana! Smatram da svako moze da da savet kako bi pomogao nekom drugom, pa cak i ako je to cuo od nekoga! Polazim od sebe...ako ja imam neki problem, voleo bih da cujem cavete i od veterana u teraristici, ali i od pocetnicima, to nikako ne skodi, pa zato i postoji ovaj forum, cak i ako ima suprotnih stavova da se razvije diskusija i utvrdi sta je ispravno, a sta nije!
    U odnosu na burmanskih pitona.... mislim da je Pedja tu u pravu! Nema potrebe da se neko odvraca ili potstice da uzme burmanca ili ne! Dovoljno je da vidi kako uzgajivaci drze i razmnozavaju ih i to je to, jer ako neko razmnozava odredjenu vrstu, znaci da joj je obezbedio sve neophodne uslove! Na netu ima raznih podataka za burmanaca, neke su realne, a neke ne (ne znam zasto, valjda da sluze da se covek odvrati od zelje za burmancem). Na prime, ima sajtova gde kazu ako nemate da obezbedite jednu sobu za vaseg burmanca onda ga ne uzimajte (pa i ja bi lepo ziveo u kucu od 300 kvadrata gde ce dnevni boravak da mi bude 100 kvadrata, ali naravno zadovojan i srecan sam i kad zivim u nesto manju kucu od ove)! Reptili su zivotinje za gledanje i nisu cigre, pa da prave egzibicije u svakom trenutku kada zelits da ih gledas i uzivas u njima! Jednostavno, treba da jako volis reptile, da bi ih gajio! Mnogo ljudi ih uzimaju radi hira, da budu veci frajeri, mode ili zato sto su to videli na televiziji, pa im se zasvidjalo. Takvim ljudima reptili ubrzo postaju dosadni, bas zbog njihove prirode. To su ljudi koje kupuju reptile, pa ih posle prodaju, poklanjaju ili ne znaju sta ce sa njima, pa ih pustaju (to je neodgovornost, nedoslednost, neozbiljnost, ajde da kazem jebivetrovski). Takvi ljudi na zalost postoje i ovo sto rade danas bice i daje! Ja recimo ne priznajem to da neko ko je uzeo burmanca prodaje ili poklanja zato sto mu je narastao, pa ne moze da mu obezbedi minimalni prostor, to je za mene jebivetar! Pored postojanje ovakvih foruma, ljudi odgajivaci, literature, pa i neta (jer i tu ima tacnih podataka, ako se dovoljni trazi) niko nema pravo da bude iznenadjen zasto mu birmanac toliko raste ili mu je toliko narastao! Kad sam se ja odlucivao za burmanca, nije mi trebalo neko da me odvraca ili "pali", jer sam teoretski znao sve o njemu i naravno da nisam se iznenadio sto mi je sad narastao 2,5 m i da ce jos uvek rasti. Jednostavno, kad sam uvideo da mogu da mu pruzim uslove za pristojan zivot, uzeo sam ga i nisu mi trebali saveti od ljudi koj ih uzgajaju u smislu dali mogu ili ne mogu da ga drzim, jer niko to ne zna bolje od mene! Naravno, kad me ovde ljudi pitaju dali mogu da drze, ja im kazem da ne mogu to da znam bolje nego oni sami, ali mogu da im kazem koji su minimalni uslovi koji treba da obezbede za njegov pristojan zivot. To se zove neutralni odgovor, jer nema niti "paljena", niti odvracanja, i mislim da je to najpostenije! Meni su burmanci jedni od najlepsih zmija i kad bi bio jebivetar uzeo bih 20 komada razlicitih morfova dok ne porastu, a posle videcu sta cu i kako cu

  8. #8

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    ja svaku zivotinju cuvam solo, zbog parazita, da bih pratio da li jede redovno i jos mnogo drugih razloga. ja sve moje agame koje izvedem a to budei po 50 komada cuvam solo opet. iz istih razloga.iguane takodje koje sam sve izveo bile su solo. po istom principu cuvam i sve vrste zmija koje imam. nikada nisam imao smuka kod sebe duze od 10 dana istina je ali nije da bas ne znam nista.

    ZA PEDJU: dobro bre vise mani me bre , ko dete si neko.neam vremena za tebe

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lady A.'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    296

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Ako na ovom forumu budu na pitanja odgovarali samo oni koji se dugo bave odgojem i oni koji imaju puno iskustva- pisace samo par ljudi! Aposlutno mislim da svako ko nesto zna, i ako je pocetnik, treba da bude ukljucen u davanje saveta. Pa ako je nesto netacno, tu su iskusniji da to isprave.
    A sto se tice burmanskih pitona, imala sam neko vreme jednog na cuvanju, s'tim da sam ja mogla da ga vratim u bilo kom trenutku i definitivno mislim da to nije zmija za pocetnika. Doduse moj je bio prilicno agresivan, ali svejedno nikad mi ne bi ni palo na pamet da takvu zmiju kupim za sebe. Jako ih volim, prelepi su mi, ali ih ne bi drzala. I definitivno mislim da neko ko nema pojma sta znaci imati zmiju, ne treba prvo da uzima takvu zmiju. Ipak sa smukom ili nekom drugom manjom zmijom ne mozes da imas toliki problem, kao sa burmancem. To sto ih ljudi tako olako shvataju i jeste razlog sto ih u tolikom broju prodaju kasnije. I tu uglavnom zmije ispastaju.

  10. #10
    Član ssavic'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    Batajnica
    Postova
    49

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    "Nije piton zmija za pocetnika" - Zasto?
    U redu, nije za nekog ko nije ranije imao iskustva sa zmijama da uzme burmanskog pitona od 3-4 metra. Ali ako neko uzme pitona od 60-70 cm, iako je pocetnik, dok ta zmija poraste do velicine od 2 m ni vlasnik vise nece biti pocetnik i steci ce neko iskustvo... Samo ne treba biti neozbiljan (to vazi za bilo koju zivotinju ako neko hoce da priusti sebi, bila to zmija, hrcak, pas itd.)

  11. #11

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    cinjenica je da mnogi ljudi kupe pitona pa shvate da nije za njih.to se desava i sa iguanama.
    znaci, piton je za svakog ko zna sta kupuje i da je to stvar koju on moze da "isprati" a da se cuva lako, istina je.

    tako da pocetnik moze da se razlicito tumaci. ali mnogi ljudi dodju sa idejom koja je daleka od realne situacije i zato im se skrene paznja da ce imati jako vleiku zmiju koja potencijalno moze da ugorzi nejga, bliznje ...pogotovu su opasni kao su deca u blizini.

    iskustvo je pokazalo da se ljudi najvise tarase pitona i iguana, i to je na celom svetu tako. nigde nemas da neko kuka da ljudi nesavesno ulaze u kupovinu krested gekona ili leopard gekona i ako i oni se cesto pojave u ponudi po principu necu vise da cuvam istog.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lady A.'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    296

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Ovo je naravno, samo moje misljenje. Nije za pocetnika i ne moze se porediti sa hrckom, iz prostog razloga sto hrcak ne moze da te ubije ili izranjavi kad poraste. Dosta ljudi prvo uzme zmiju (svejedno koju) i tek onda shvati da mu ona nije zanimljiva i da mu vise leze npr. gusteri koji su pokretljiviji i sl. I na kraju odustane od cuvanja iste. E iz tog razloga mislim da je pametnije da neko ko planira da cuva ovako veliku zivotinju, ima bar neko iskustvo sa zmijama.
    Mislim, lepo je reci da taj ko uzima zmiju mora da bude 100% siguran da je zeli i da mora da razradi sve detalje oko cuvanja i ako to sve uradi mocice da usput stice iskustvo dok ona raste. Medjutim to se u praksi nije pokazalo tako i uvek ce biti ljudi koji ce kupovati burmance, a nece biti spremni za njih. Zato mislim da je bolje poceti sa manjom zmijom. Cisto iz razloga sto je ovo zmija koja je potencijalno opasna po coveka, a ne jer se tesko cuva.

  13. #13
    Član ssavic'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2009
    Lokacija
    Batajnica
    Postova
    49

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    To da ce porasti velika, to je video svako ko je i jednom bio u zoo vrtu, a onaj ko ne moze sam da uvidi da tolika zmija moze biti potencijalno opasna, taj covek onda i nije bas najnormalniji. Ovo potencijalno naglasavam, sve zavisi kako se s njom rukuje. Sto kaze Igor ima mnogo j##ivetara koji i kupe zivotinju znajuci da ce je posle prodati. I ja poznajem dosta neozbiljnih ljudi za koje mogu da tvrdim da za njih nije ni jedna zivotinja, neki ljudi ne umeju ni sami o sebi da se brinu, a ne drugom o zivom stvoru. Ali ne postoje samo takvi, postoje i oni drugi, i mislim da nista nije problem ako se razmisli realno i shvati ozbiljno.

  14. #14
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    I idemo opet...

    Sve je ode rečeno tačno ali svako sa svoje tačke gledaišta. Prvo što definitivno nije tačno je to da uvek odgovaraju članovi koji su neiskusni. Ja se možda u zmije slabo razumem ali mi je komunikacija i forumi specijalnost. Svi iskusni članovi čitaju teme i ne odgovoraju ako ne moraju. Mene zaista mrzi da pišem istu stvar po stoti pu ali ima članova koji su 'svežiji' i koje ne mrzi. To je prirodan tok stvari. Ja ću se uvek uključiti ako vidim da je neko izneo neistinu ili loš savet ali se neću uključiti da potvrdim da su napisani postovi dobri. TO je i suština foruma i njihova osnovna prednost nad sajtom. NA forumu nema samo jedan čovek koji piše tekstove i ako se desi da se iznese pogrešan savet, kao što je to ovde Žarko uradio, on će odmah biti ispravljen. To uglavno ne odgovara nekome ko ne želi da se udubi u problematiku već želi na gotovo da mu se servira neka vrsta uputstva kako neku životinju treba čuvati.

    Kada smo kod takvih... Peđa je rekao da se članovi stalno odvraćaju od kupovine pitona. Pa čim je nekoga moguće odvratiti sa par postova taj i nije bio za pitona. Imali smo kod guštera dva primera pre par nedelja. Članovi koji su krenuli da kupuju guštere i koji su tvrdili da su sve o njima pročitali o koji su odmah odustali kada su čuli koliko iguana raste i koliko kameleon nije za maženje. Nije sve tako prosto. Lako je reći nekome da je video koliki je piton i da samim tim zna u šta se upušta ali smo svedoci da jeko puno ljudi uopšte ne shvataju u šta se upuštaju i imaju neku svoju romantizovanu sliku svega toga. Imam primer (nije sa foruma) da su se ljudi otarasili zmije o kojoj su sve kao naučili jer je previše gruba kada jede miša. Mislili su da će to biti lakše za podnošenje. (Žensko je u pitanju koja je baš želela zmiju). Čim neko posle par postova odustane, znači da je učinjena dobra stvar jer oni nisu bili za tu životinju. Lepo je Žarko rekao, svi se prvo zaleću za iguane i pitone i onda ih pokušavaju utrapiti nekome jer ne mogu da ih izdržavaju. Upravo su ti članovi oni kojima su sva ova upozorenja namenjena. Da li su oni pogrešili jer nisu znali kolia je to obaveza ili su jednostavno hteli da se puvaju ogromnom zmijom ili gušterom ili su imali iskrivljenu sliku kako su to umiljate životinje koje se stalno maze, nije ni bitno. Iskreni ljubitelji i odgovorni ljudi će samo imati par saveta više kada pročitaju sve ove postove u kojima se upozorava da je to velika zmija koju je teško održavati.

    Koliko se ja sećam, niko njikada nije rekao "To nije zmija za tebe i nemoj da je kupiš". Uvek su postovi tipa "Ta zmija naraste do toliko metara, traži toliki terarijum, jede toliko toga i toga i traži toliko ljudi da je izvade iz terarijume - da li si spreman na to?". E ako takav post odvrati nekoga od kupovine pitona, onda je to zato što nije bio spreman za njega a ne zato što je iskusno članstvo ovog foruma bilo protiv.

    Svako ko ozbiljno shvati o čemu je reč će imati samo podrđku i pomoć ovde ali sve ovo je o onima koji to ne shvataju a takvih je jako puno.

    I odvojićemo ove postove ksanije u novu temu da ovde ne pravimo nered.
    Potpis u pripremi!

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Kada sam napisao da pocetnici odgovaraju na postove nisam mislio na sirenje vec utvrdjenih cinjenica nego na pogresne i neosnovane odgovore, a to sam i u svom postu napisao Sto se tice burmanaca cinjenica je da ljudi imaju neki gard prema njima..Kada neko hoce da kupi burmanca, netreba mu odgovoriti sa ta zmija je ogromna itd..Pa on je i uzima zato sto je velika,kao sto neki ljudi uzimaju dogu a ne pekinezera..Bolje je postaviti pitanje o samom potencijalnom vlasniku, jer i kad nadju zmiju u kontenjeru ili u everglejdsu nije zmija kriva nego neodgovoran vlasnik. Da se nadovezem sa par recenica koje sam vec napisao u temi burmanski piton.
    Kada je burmanac odgojen u kucnim uslovima, ima jedan od najlepsih i najmirnijih karaktera koji se moze pronaci medju zmijama. Sirenje straha nece dobro doneti nikom, ovim mislim na silne teme na kojima se ljudi odvracaju od kupovine burmanskog pitona, recima kako je piton opasan itd..Psi koji su odgojeni od strane nesavesnih vlasnika koji se ne staraju o njima su opasni( statistika na to ukazuje, dvadesetak smrti godisnje). U stvari statisticki gledano covek ima vise sanse da zadobije ujed od drugog coveka nego od velikog udava! Konji su sto se tice nesreca i smrtnih slucajeva daleko ispred velikih udava i spadaju u najopasnije domace zivotinje.. Uzimajuci u obzir da je prodato destine hiljada burmanskih pitona a broj nesreca i smrtnih slucajeva je brojiv samo desetinama, dolazi se do zakljucka da je toliki strah neosnovan.

  16. #16
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Citat Prvobitno napisao Lady A. Pogledaj post
    Ovo je naravno, samo moje misljenje. Nije za pocetnika i ne moze se porediti sa hrckom, iz prostog razloga sto hrcak ne moze da te ubije ili izranjavi kad poraste. Dosta ljudi prvo uzme zmiju (svejedno koju) i tek onda shvati da mu ona nije zanimljiva i da mu vise leze npr. gusteri koji su pokretljiviji i sl. I na kraju odustane od cuvanja iste. E iz tog razloga mislim da je pametnije da neko ko planira da cuva ovako veliku zivotinju, ima bar neko iskustvo sa zmijama.
    Mislim, lepo je reci da taj ko uzima zmiju mora da bude 100% siguran da je zeli i da mora da razradi sve detalje oko cuvanja i ako to sve uradi mocice da usput stice iskustvo dok ona raste. Medjutim to se u praksi nije pokazalo tako i uvek ce biti ljudi koji ce kupovati burmance, a nece biti spremni za njih. Zato mislim da je bolje poceti sa manjom zmijom. Cisto iz razloga sto je ovo zmija koja je potencijalno opasna po coveka, a ne jer se tesko cuva.
    Eto...zamolio bih te da das neki primer gde je burmanac ubio svog vlasnika, (ali ne mrezasti ili africki posto ih novinari zamenjuju, pa nesrece prepisuju na burmance)! Na svakg tvog primera racunaj da ima bar 10 nesrecnih slucaja u kojima glavnu ulogu imaju psi! E sad postavlja se pitanje, sta je opasnije, da drzis pitona, psa, konja, da udjes u avion ili da setas ulicom?

  17. #17
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Pa sem ovoga što je LadyA pomenula, mislim da nikada niko nije odvraćao nekoga od pitona zato što je ovaj opasan niti je to bila tema ovde. Niko nije prodavao ili bacao pitone jer su opasni već zato što su veliki i mnogo jedu. Iskreno, mislim da je u svim tim slučajevima primarna ideja vodilja bila dobrobit životinje.

    I ajmo da se zadržimo na nekom konkretnom slučaju a ne da generalizujemo. To je ko kada bi rekli da su klinci neodgovorni. Ima ih gomila koji će biti odgovorni prema svojim ljubimcima. Ne pamtim da je ikada nekome bio predočen pogrešan odgovor od strane početnika a da nije ispravljen ili čak obrisan ako je bio tendeciozan. Isto tako NIKADA nikome nije rečeno da ne uzima pitona jer će ga ovaj pojesti

    Ovde je sve krenulo od jednog pogrešnog odgovora i taj odgovor je odmah demantovan u nardnih 5 postova. Upravo tako i treba da funkcioniše forum.
    Potpis u pripremi!

  18. #18
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Citat Prvobitno napisao freepartyman Pogledaj post
    Kada sam napisao da pocetnici odgovaraju na postove nisam mislio na sirenje vec utvrdjenih cinjenica nego na pogresne i neosnovane odgovore, a to sam i u svom postu napisao Sto se tice burmanaca cinjenica je da ljudi imaju neki gard prema njima..Kada neko hoce da kupi burmanca, netreba mu odgovoriti sa ta zmija je ogromna itd..Pa on je i uzima zato sto je velika,kao sto neki ljudi uzimaju dogu a ne pekinezera..Bolje je postaviti pitanje o samom potencijalnom vlasniku, jer i kad nadju zmiju u kontenjeru ili u everglejdsu nije zmija kriva nego neodgovoran vlasnik. Da se nadovezem sa par recenica koje sam vec napisao u temi burmanski piton.
    Kada je burmanac odgojen u kucnim uslovima, ima jedan od najlepsih i najmirnijih karaktera koji se moze pronaci medju zmijama. Sirenje straha nece dobro doneti nikom, ovim mislim na silne teme na kojima se ljudi odvracaju od kupovine burmanskog pitona, recima kako je piton opasan itd..Psi koji su odgojeni od strane nesavesnih vlasnika koji se ne staraju o njima su opasni( statistika na to ukazuje, dvadesetak smrti godisnje). U stvari statisticki gledano covek ima vise sanse da zadobije ujed od drugog coveka nego od velikog udava! Konji su sto se tice nesreca i smrtnih slucajeva daleko ispred velikih udava i spadaju u najopasnije domace zivotinje.. Uzimajuci u obzir da je prodato destine hiljada burmanskih pitona a broj nesreca i smrtnih slucajeva je brojiv samo desetinama, dolazi se do zakljucka da je toliki strah neosnovan.
    Ovo sam sad procitao i potpuno se slazem!

  19. #19
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Citat Prvobitno napisao Igor Velevski Pogledaj post
    Eto...zamolio bih te da das neki primer gde je burmanac ubio svog vlasnika, (ali ne mrezasti ili africki posto ih novinari zamenjuju, pa nesrece prepisuju na burmance)
    Pisali smo par puta o tome. Pre pola godine, ili tako nešto, u Americi je ubio dvogodišnje dete. Ja se sećam da sam ja postavio negde link za članak o liku koga je takođe ubio burmanac. Ima par slučajeva. Naravno da nije često, i da mnogo veća opasnost preti od nekih drugih životinja, ali nije da se ne dešava. A nije samo problem u tome da li će te piton ubiti. To su ekstremno retki slučajevi. Može i da ujede gadno, ili povredi stiskanjem.

    U svakom slučaju, nije glavni problem to što su opasni, nego baš to što su veliki, kako kaže Geni. Ja ću ponovo ponoviti da su mi ljudi zainteresovani da ih kupe, govorili kako misle da on ne može da poraste toliko u kućnim uslovima. To sam čuo više puta. A svi ti ljudi su u zoo vrtu sigurno videli koliko može da poraste.

  20. #20
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Dva smuka u jedan terarium ?

    Citat Prvobitno napisao nenad Pogledaj post
    Pisali smo par puta o tome. Pre pola godine, ili tako nešto, u Americi je ubio dvogodišnje dete. Ja se sećam da sam ja postavio negde link za članak o liku koga je takođe ubio burmanac. Ima par slučajeva. Naravno da nije često, i da mnogo veća opasnost preti od nekih drugih životinja, ali nije da se ne dešava. A nije samo problem u tome da li će te piton ubiti. To su ekstremno retki slučajevi. Može i da ujede gadno, ili povredi stiskanjem.

    U svakom slučaju, nije glavni problem to što su opasni, nego baš to što su veliki, kako kaže Geni. Ja ću ponovo ponoviti da su mi ljudi zainteresovani da ih kupe, govorili kako misle da on ne može da poraste toliko u kućnim uslovima. To sam čuo više puta. A svi ti ljudi su u zoo vrtu sigurno videli koliko može da poraste.
    Slazem se da je ljudima veci problem to sto su veliki u odnosu na to sto su opasni! Ali ima ljudi koje plase raznoraznim pricama kako je burmanac opasan. Pa nije to velika jedinka iz divljine, ipak burmanac ima blagu narav, nema karakter kao na primer neke pocetnicke vrste koje su dosta manje, ali brze, mnogo vise nepredvidljive i sklone gutanju (Nenade ti to najbolje znas )! Inace kad sam pisao za nesrecne slucaje mislio sam na vlasnike, jer oni najvise manipuliraju zmijama, a ne zrtve kao ono nesrecno 2,5 godisno dete, jer da je vlasnik bio odgovoran, zdrav u glavi i nejebivetar, to se nebi dogodilo! To se moze dogoditi i svakom psu ako mu se dozvoli da bude sam sa nekom bebom ili 2,5 godisnjem detetu! Sve to je isto kao i oruzje........i pistolj "prazan" puca i ubija kod neodgovornog vlasnika! Svaka zivotinja kad se drzi treba da postoji odgovornost, tako da ako postiji to kod vlasnika nikada nece biti ovakve moram priznati retke tragicne nesrecne dogadjaje!

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •