Prikaz rezultata 1 do 7 od 7

Tema: terarium za burmanca (saveti) ?!

  1. #1
    Član Bojan'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    54

    Uobičajeno terarium za burmanca (saveti) ?!

    Zdravo svima , vec neko vreme shetam po foruma al nigde nishta nisam pisao , drzhim mladog burmanca kod sebi koji sam uzeo po dugogodishnjoj zhelji al mi roditelji nisu dozvoljavali , sad kad sam napunio 19 godina odluchio na svojoj ruci da ga kupim , pa mi od neznanja jedom i pobegao pa sam ga nashao i tako to . . . sad je dobro zakljuchan i odlichno napreduje tj zhivi i raste zdravo informisao sam se dosta o njemu i proshetao vishe foruma ali mi se ovaj najvishe svidi jer su mi ljudi najpristupachniji i saveti najlogichniji . . . Sad radim na to da mu nabavim konstantan terarium tj bar dok ne bi doshao do velichine od 2 ipo metara e da predjem na stvar : mislio sam to uraditi ko shto sam video u predhodni thread onaj dvonamenski em terarij em sto samo mi nije bilo jasno zarem kod taj nije to malo ventilacije ? onda dali je pametno ubaciti fontanu u terarij ? dali bi burmanac hteo neko drvo da se on penje ili bi to bilo skroz uzalud ? dali onaj kabel grejach (koji sam vech nabavio) vrshio svoju svrhu ispod celog terarijuma ili se mora to ubaciti unutar (pa jel onda to opasno?) ? dali da mu ubacim neko bilje jer hocu da dolovim onaj jungle enterier pa uz to dali je dobro ubaciti zemlju kao podlogu ili da jednostavno samo ubacim veshtachko bilje ?! dali ce mi biti potrebno dodatno grijanje jer je terarij prilichno velik i kakvo bi trebalo da bude to grijanje dali sijalica ili vec neki drugi izvor toplote ? hvala unapred

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja nightwolf'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    zrenjanin
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: terarium za burmanca (saveti) ?!

    Koliki terarijum pravis?
    Pa gle ovako,fontana stvarno lepo izgleda unutra al nemoj je ubacivati iz prakticnih razloga.desice se da ce da se zmija penje,nasloni,...slivace ti se voda na sve strane.moj predlog je da nju izostavis.drvo naravno da mozes da stavis,pentrace se on.grejac...pa zavisi koliki je terarijum i koliko vati je grejec,koje duzine?u svakom slucaju bolje da je u terarijumu ispod podloge.ako nije octecen nigde nema sta da bude problem.bilje mozes pravo da stavis,al neverujem da ce ti preziveti samo da presadis u podlogu,ako si to mislio.stavi u neku saksiju,izkombinuj malo pravo,malo vestacko,il kako mislis da je bolje.a sto se tice dodatnog grejanja to tek kad uradis ovo osnovno

  3. #3
    Član Bojan'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: terarium za burmanca (saveti) ?!

    pa da , odgovorio si ono shto sam i ja mislio . . . praviche ta fontana dosta tih belja ! grijanje chu moram da skontam kad vec sve to uradim kako ce da funkcionishe mada je i moja soba (gde ce terarium biti) puno toplija od ostale u svako godishnje doba tako da ostaje na ono cvece da se pobrinem da ti uspe i uradim mu onaj raj koji sam zamishljao . . . hvala puno drugari

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja sale1808'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    229

    Uobičajeno Odg: terarium za burmanca (saveti) ?!

    Ako piton nije bas mali,bolje je da mu napravis veci terarijum.
    Sto se tice grejanja,mozes da mu stavis i sijalice-reflektorke...(kruskast oblik i nisu skupe)...imao sam ih uvek 3 u redu,ali je i mj piton bio oko 3m.
    Ja sam koristio one crvene boje,nisu skupe i postavljao sam ih tako sto sam probusio za kabl rupe u staklu terarijuma u gornjem delu,a one su visile do 30cm od povrsine terarijuma i grejale su taj prostor ispod njih.U tom delu bude temperatura oko 30 stepeni.
    Sijalice koje sam koristio su bile snage 60W.
    Naravno da mozes i da podesavas visinu sijalica u zavisnosti koliki je piton i kolike su spoljne temperature.Nalazile su se u jednom delu terarijuma,dok u drugom ne,jer moras da imas u terarijumu prostor koji se greje i koji je hladniji,kako bi zmija mogla da sama regulise svoju telesnu temperaturu....
    Kada jede potrebna joj je veca temperatura zbog varenja......inace mnogo puta odlazi i u hladniji deo....
    Povremeno ga mozes i poprskati,ali toplijom vodom.....tj....,kako se ne bi stresirao ako je zagrejan i ispod sijalice,a ti ga prsnes hladnom vodom.....
    Obavezno u terarijumu posuda sa vodom gde moze da pije i da se kupa u vodi.
    Posuda je tolike velicine da moze da stane ceo u nju kada se sklupca.
    Nema potrebe za fontanom.....bilje mozes staviti i neko vestacko,ako bas zelis zbog izgleda,iako nema potrebe...
    Sto se tice neke grane zbog penjanja,bolje je staviti mozda nesto slicno,ali da je od plastike...
    Sve ovo kazem jer je jako bitno imati sto manje stvari u terarijumu koje zbog povisene vlaznosti i temperature dovode do razmnozavanja raznih mikroorganizama ili su prostor za njihovo razmnozavanje kao i njihovo utociste....
    Ipak u terarijumu treba da se odrzava koliko toliko neka cistoca
    Ciscenje terarijuma ,kada zmija obavi nuzdu vrsis
    1.Kalijum permanganat rastvoren u vodi......
    2.Hidrogen 3%
    Zatim posle tog tretiranja sve isperes toplom vodom.
    Naravno da je zmija tada van terarijuma....
    Ovaj princip sam ja koristio godinama i nikada nista nije falilo mom Burmancu...,barem mi nije rekao....hehe

  5. #5
    Član Bojan'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: terarium za burmanca (saveti) ?!

    odlichno si postovao mislim da si sasvim u pravu a ja bih napravio vishe greshke moj je burmanac oko 1 m , joshuvek mali ali primetim ga kako raste i chini mi se sve to brzo . . . tako da ce terarium biti 120x80x60 hvala ne lepim savetima XD inache kad sam ga prvi put donio bio sam totalan mutonja pa mi pobegao u rok od 1 nedelje , nasho sam ga posle 15 dana dehidriranog pa sam ga opravljivao al sam do tada prochitao celi forum XD

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja sale1808'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    229

    Uobičajeno Odg: terarium za burmanca (saveti) ?!

    Da,kada je Burmanac mali i dobro jede,,,,naravno da se tada i hrani cesce jer mu je to i potrebno zbog brzeg rasta u tom periodu,,,
    Mozes mu jos malo dati u duzini terarijuma,barem 40cm....
    Onda ces biti miran do nekih max. 3m duzine....
    Vec posle nekih 2m duzine ,piton nece rasti vecim brzinom,kao do tog momenta...,tako da ces i biti mirniji neki duzi period,umesto da mu cesto povecavas velicinu terarijuma..
    Kada ga prebacis u veci terarijum,nemoj da te brine ako jedan period ne bude hteo da jede.
    To je zbog privikavanja na novo okruzenje,jer su u principu zmije prilicno plasljiva stvorenja i nesigurna u nepoznatoj okolini.
    Nije mu lose tada staviti i neki zaklon,da moze da se sakrije,dok se ne oslobodi....
    Jos jedna informacija....
    Kao podloga,dok sam saradjivao sam Brankom Ziljkom-ZOO TROPIKO.....,secam se da sam koristio kao podlogu obican itison....,to mi je bio i on savetovao...
    Lak je za odrzavanje,kada se isprlja,dovoljno je da se samo ispere vrelom vodom i vrati u terarijum....
    Neko voli neku drugu podlogu,sve je stvar izbora......ali je ovo jednostavno za odrzavanje,,,a moze biti i sasvim lepo...
    To bilo sve u kratkim crtama,a i najvaznije i najjednostavnije stvari u vezi drzanja Burmanca...
    Poslednji izmenio sale1808; 13.07.10. u 13:56.

  7. #7
    Član Bojan'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: terarium za burmanca (saveti) ?!

    pa da , mogao bi i da bode malo duzhi terarij al je vec gotov (nije bitno ) kad bude doshao do te mere uzecu ja veci terarij a u ovaj cu doneti novu zmiju XD (mislim da cu tada albinca da uzmem) shto se tiche podloge pljevina se pokazala kao efikasna i laka XD

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •