Prikaz rezultata 1 do 16 od 16

Tema: mala pomoc oko agame

  1. #1
    Novajlija BoanConstrictor'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    6

    Uobičajeno mala pomoc oko agame

    Juce sam dobio na poklon bradatu agamu sa sve ter,rasvetom i kutijicom hrane,potrebna mi je mala pomoc jos oko toga,ter. mi je ve. 100x60x60cm,dali je dovoljno?Agama je stara skoro 2god.Esada mi je potrebna pomoc kako je najlakse pripitomiti,jer je malo divlja,i nije mi jasno oko ovih minerala i kalcijuma sve mi se pomesalo u glavi od citanja vasih postova... Recite mi samo sta mi predlazete za podlogu,dali uzeti kamen grejac,dali je potreban temp. u sobi mi nocu ne pada ispod 20,dali je potrebno da radi ona nocna lampa?meni je uv lampa na 50cm od tla to vidim da moram hitno da spustim nekako,na koliko se vremenski presvlaci?,koja joj je vlaznost potrebna?i ono glavno sto me je najvise bunilo je sta je ta burmacijaHteo bih da je lepo udomim i pripitomim jer mi se mnogo svidja,ali stvarno nemam neka iskustva pa je svaka pomoc dobrodosla...Ovaj decko je hranio sa sa 4-5 dubia svaki drugi dan,i malo povrca i voca,ja sada citam neke vase postove neko hrani dnevno sa toliko.... No da ne davim ako nije problem pomagajte za pocetak...Unapred zahvalan.

  2. #2
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Re: mala pomoc oko agame

    http://www.beardeddragonguide.com/

    http://www.beardeddragoncare.net/

    http://beardeddragoncaresheet.weebly.com/index.html

    Na ovim sajtovima imas bukvalno sve sto te zanima, samo treba da imas malo volje da sve to iscitas i da znas engleski... Pozz!

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    Duzina od 100cm je donja granica za odraslu zivotinju, ali zadovoljava osnovne potrebe. Neonku ne moras da spustas blize, bolja vatijanta ti je da osmislis neku platformu pod njom do koje bi guster mogao da se popne (bradonje vole da se pentraju). Ako ti nocu temp ne ide ispod 20 stepeni nema potrebe za nocnim dogrevanjem, ali ti je preko dana apsolutno neophodna sopt lampa ispod koje temperatura treba da bude do 45stepeni. Nju postavis u jedan kraj terarijuma (tamo gde ti je i UV lampa) da bi drugi kraj zadrzao hladniju temp. da guster moze da bira. Sto se vlage tice - sto nize to bolje. Ako redovno (jednom nedeljno) potapas agamu u mlaku vodu, u terarijumu ti nije potrebna posuda sa vodom (nece je koristiti jer retko prepoznaju stajacu vodu, a najverovatnije ce je prevrnuti i podici vlaznost). Odrasla agama treba polako da prelazi na vecinom biljnu ishranu jer preterana proteinska ishrana steti bubrezima. Po 5 velikih dubia 3 puta nedeljno je sasvim ok (nemoj da pokusavas da joj das da jede koliko moze jer su to ale nezasite) i naravno voce i zelenis. Obavezno kalcijum i vitamini u propisanim dozama, narocito D3 jer su to dnevne zivotinje a UV lampe vrlo skromno nadomescuju blagotvorno dejstvo sunca. To bi otprilike bilo ono osnovno, listaj malo net i dopuni znanje jer su to ipak specifice zivotinje...

    A da pripitomljavanje. Najbolji nacin da zainteresujes bradonju za saradnju je putem hrane. Treba vremena da izgradite obostrano poverenje narocito sto je kod tebe slucaj sa odraslom zivotinjom. Puno strpljenja. Evo ti jedan moj klip da vidis otprilike kako mozes da pocnes sa pripitomljavanjem

  4. #4
    Novajlija BoanConstrictor'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    hvala puno sve cu se potruditi da uradim kako treba...Znam da sam dosadan ali sta je to burmacija kod njih,stvarno nisam razumeo?hvala jos jednom

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Sava car'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    250

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    to ke njihov kao zimski san...postaju manje aktivne,dosta manje jedu,bas retko,vise se stekaju na mestu odredjenom za shtek,a i ti treba da ih pripremis za taj period...moras da im smanjujes lagano ishranu,da skracujes dan malo po malo, i to ce trajati otprilike do pocetka proleca,kako kod koga...neko iskusniji ce me dopuniti..srecno sa bradonjom!

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    brumacija je stanje nalik zimskom snu kod sisara, kada reptil pretezno miruje. ne treba da brines oko toga i nista da preduzimas. ako reptil u ovo doba godine postane pospaniji nego obicno to je najverovatnije to. temperaturu drzis kao i obicno! eventualno skratis duzinu dana na 10 sati, ali ni to nije neophodno. sve dok se sam ne probudi nece jesti, pa nema potrebe da ga razbudjujes i nutkas.

  7. #7
    Novajlija BoanConstrictor'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    hvala,sta bih ja bez vas Ja kada sam ga juce doneo on je bio sav preplasen i cim sa ga uneo u ter.odmah se podvukao pod panjeve,pa zbog toga pitam da nije pocela ta burmacija...Danas cu da odem da pazarim neko voce i povrce za njega i stavicu mu u ciniju pa cemo videti sta ce biti,jer je on jos uvek u steku...

  8. #8
    Novajlija BoanConstrictor'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    Sada sam je hranio jedva je pojela 3 dubie bukvalno sam joj stavio u usta,kada sam probao da joj dam cetvrtu nije htela pa ni ja nisam hteo da je silim...stavio sam joj neko zelenilo u cinijicu nece ni da pridje,e sad da li mozda jos uvek ima neki strah i jos ne moze da se opusti jer je pre dva dana dosla ili pak moze da bude i nesto drugo...?I da jos jedno pitanje ortak mi je uzeo u pet centru u Bg-u neki serin prizvod za nju neki kao mix ima i vitmina i minerala,d3 kalciuma itd...treba da mi donese u ponedeljak da li da joj dajem to ili da uzmem posebno vitamine i minerale i posebno kalcium?I bas mi je krivo sto je toliko preplasen...sta bi bilo vase misljenje da ga ostavim malo na miru dok se ne privikne malo na novi prostor i da ga ne nutkam non-stop hranom ako nece ili pak postoji neko drugo resenje?

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    Verovatno je pod stresom zbog promene sredine, a i vreme je za brumaciju. Ostavi je da se privikne i nemoj da je kljukas, ako se ne sprema za knjavanje jesce kad ogladni...

  10. #10
    Novajlija BoanConstrictor'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    Neko mi kaze kada je u brumaciji da joj ugasim sva svetla i uv lampu i da pokrijem ter. nekim peskirom i da je ostavim na miru 20-ak dana,a neko kao da samo trebam da joj skratim dan na 8-10 sati i da je ne hranim i da sve ostane normalno.....E sad ja bi uradio ovo drugo da joj skratim dan na 10h,ali neznam dali mora da mi radi uv u tom periodu,i dali moram da joj ukljucujem onu nocnu lampu?

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    UV lampa nema potrebe da radi (mozes da je zamenis obicnom neonkom) i mozes da skratis dan na 10sati, ali nemoj da obaras temperaturu. Ljudi citaju razne stvari koje pisu iskusni odgajivaci i olako tumace ono sto podrazumeva veliko iskustvo...

  12. #12
    Novajlija BoanConstrictor'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    Reci mi samo da li da mi radi ona nocna lampa dok je u ovom periodu ili ne?I da li da je ukljucujem kada se brumacija zavrsi?Hvala puno

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    Ako ti nocna temperatura ne pada ispod 20 nema potrebe za dogrevanjem (pretpostavljam da zato koristis nocnu lampu), ni tokom brumacije ni mimo nje.

  14. #14

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    http://www.gekkogecko.rs/Pogona%20vitticeps.html
    brumacija...smanji temp na 18-19c preko noci danju takodje niza temp ali ne ko nocu naravno zbog metabolizma i varenja
    smanji foto period na 10-9h dnevno
    uzivaj...

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja D@nijel'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    Centar nedodjije
    Postova
    385

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    Evo ovde da ne otvaram novu temu.Imam problem koji nemam pojma odakle se stvorio,pojavile su mi se stenice u terarijumu kod agame.Neke male crne cim ih pipnes razmrljaju se skroz.Ima ih kamara.Da napomenem da je terarijum cist i da ga redovno cistim i odrzavam.A i menjao sam sve u njemu.Interesuje me kako da se resim gamadi i da li ce skoditi agamici one nesto?
    Gusteri-Eublepharis macularis,Pogona viticeps.Zmije-Epicrates cenchria maurus,Python regius.

  16. #16
    Član banished'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Rumsterdam
    Postova
    71

    Uobičajeno Odg: mala pomoc oko agame

    Evo ovde da ne otvaram novu temu.Imam problem koji nemam pojma odakle se stvorio,pojavile su mi se stenice u terarijumu kod agame.Neke male crne cim ih pipnes razmrljaju se skroz.Ima ih kamara.Da napomenem da je terarijum cist i da ga redovno cistim i odrzavam.A i menjao sam sve u njemu.Interesuje me kako da se resim gamadi i da li ce skoditi agamici one nesto?
    Prepeci podlogu i dezinfikuj terarijum ...

    The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •