Prikaz rezultata 1 do 11 od 11

Tema: AXOLOTL

  1. #1

    Uobičajeno AXOLOTL

    Bas sam bio u cudu kada sam video da ovde niko jos nije pisao o fantasticnoj zivotinji kao sto je AXOLOTL!

    necu da kacim linkove i slike, lako mozete izguglati sve o njima.


    siguran sam da ih neki od nas vec imaju...
    ja ih sada trazim u Bg da ih nabavim

    kakva su vasa iskustva sa Axolotlima?


    evo ipak jedna slicica

    http://annychih.com/wp-content/uploa...02/axolotl.jpg

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Sava car'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    250

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    au brate sta je ovo? prvi put vidim...ima glavu ko ajkula...super je!

  3. #3
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    Ako se ne varam to je vise u domenu akvaristike,a ne teraristike,zato niko nista nije pisao.




  4. #4

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    postoje slucajevi kod axolotla kada oni ne ostanu neotenicni ceo zivot, vec metamorfoziraju u salamandera koji trazi kopno. eto ti teraristike

    na akvaristici su me poslali na teraristiku.

    tako da zazmurimo na jedno oko i pisite nesto o ovom divnom vodozemcu

    znam da ih neki imaju

    javite se

  5. #5
    Član sasha83'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    lapovo
    Postova
    47

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    kod mene u firmi dolazili na obuku slovaci jedan od kolega mi je po prvi put pokazao aksolotla kad bude dolazio ponovo ponece mi jednog vrlo neobicno stvorenje ovde kod nas mislim da nema da se kupi

  6. #6
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    To je kao covecija ribica nesto tako mi lici... Ja mislim da jeste tema na mestu i da spada u teraristiku.... Bacio sam pogleda na wiki samo mogu da odrzavaju to sranje "larve" koliko hoce izgleda... Nenad ce bolje objasniti, ili ko vec zna...
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  7. #7
    Novajlija
    Datum registracije
    Oct 2010
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    3

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    Koga zanimaju moze da ih nabavi u Pancevu 013 346723 0641792414 Voja. On ih razmnozava,ja sam ih od njega nabavio.

  8. #8
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    A jesi pitao Voju da li mozes tako javno da ostavis njegov broj telfona?
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  9. #9

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    u svakom slucaju nema ih voja do proleca, hvala za share anyway

    @sasha budi malo bezobrazan pa mu trazi par

  10. #10
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    a jel mozes da ostavis email od tog Voje, jer sam ja iz Kumanova tako da bi me kostalo djavo ipo da ga nazovem
    al kad bi bio siguran da ih ima, snaso bi se da stignem do panceva i uzmem nekog
    hvala unapred =]

  11. #11
    Član
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Grocka
    Postova
    22

    Uobičajeno Odg: AXOLOTL

    I vodena i kopnena životinjica

    Piše Dr Saša T. Živanović

    Aksolotl (Axolotl) ili Ambystoma mexicanum je vrlo interesantna i lepa životinja, koja se ubraja u najstarija živa bića na zemlji. Smatra se da postoji već 350 miliona godina. Ambystoma mexicanum ili axolotl u prirodi se može naći samo u jezeru Xochimilco u Meksiku.
    Po obliku mnogo podseća na punoglavca. Ima krupne oči sa kapcima. Noge su mu dobro razvijene i na prednjma ima 4, a na zadnjim 5 prstiju. Rep je s bokova spljošten i ima repno peraje. Trajno zadržava krupne perajaste škrge. Ako napusti vodu, izgubi spoljne škrge, a rep mu postane vretenast. Tako se preobražava u kopnenu životinju. Međutim, zbog slabog delovanja štitne žlezde u prirodi se redovno ne preobražava u odrastao oblik.
    Aksolotl ili Ambistoma mexicanum, na izgled dva različita stvorenja u stvari predstavljaju različite stadijume iste životinje. Međutim, aksolotl ili Ambystoma mexicanum je salamander koji ima jednu neobičnu osobinu - neoteny, što znači da on svoj razvoj skoro zaustavlja u larvenom nivou u kome postaje i polno zreo, sposoban za razmnožavanje. Ovo nije jedinstven slučaj. Tako, na primer, i čovečija ribica ima istu osobinu. Iako se slučajevi preobražaja u odraslog salamandera dešavaju retko oni postoje. Na proebražaj utiču ekološki i genetski faktori. U funkcijama štitne žlezde aksolotla primećen je nizak sadržaj joda, u jezerima gde žive. Ako se u vodu ili hranu doda tireoidin (preparat na bazi lučenja štitne žlezde), aksolotl će početi postepeno da gubi škrge, da mu iščezava plivajuća opna na repu, a na tamnoj koži pojavljuju se svetle mrlje. Posle kratkog vremena, na kopno izlazi novo stvorenje, spolja podsećajući na salamandera, i to je meksička ambistoma.
    Prilikom probražaja škrge im iščezavaju, dok se pluća razvijaju sa sposobnošću za udisanjem vazduha direktno iz atmosfere. Oči im se šire, postaju ispupčene i razvijaju se očni kapci. I oblik tela trpi promene. Glava postaje više zaobljena. Koža se menja brzo i drastično, pa novi izgled bude pun pega, zbog kojih su pojedini i dobili naziv tigrasti salamanderi. Tako na primer, braon aksolotli teže braon ili crnoj boji, sa zlatnim, žutim ili belim pegama. Beli aksolotli zadržavaju ovu boju. Ako držite probražene aksolotle ili tigraste salamandere, potrebno je da imate akvaterarijum sa suvim i vlažnim delom u odnosu pola-pola. Ovakvo čuvanje omogućava da u istom staništu držite i larveni i odrastao oblik.
    Vrlo su zastupljeni u istraživačkim laboratorijama, ali i kao interesantni kućni ljubimci. Kao ljubimci uobičajeno se drže u Americi, Velikoj Britaniji, Australiji i Japanu, gde se prodaju pod imenom wooper looper. Životni vek u akvarijumu je oko 16 godina, a u prirodi i do 25 godina. Dužina aksolotla u akvariju je oko 25 cm, a težina 300 g.
    Aksolotli nisu zahtevni u pogledu prilagođavanja na život u akvarijumu. Mogu se koristiti i mali akvarijumi, ako ih držite pojedinačno, ili srednji veličine 30 - 40 litara po paru. Ako želite da držiti veći broj jedinki, koje će se i razmnožavati, poželjno je da oformite veći akvarijum. Minimalna veličina akvarijuma za oko 5 do 6 jedinki je 200 litara (100x40x50 cm). Visina vode u akvarijumu treba da je oko 15 cm. U većem akvarijumu se može planirati dodavanje pregrade, koja omogućava odvajanje parova za razmnožavanje i smeštaj mladih u drugom delu. Razlog za odvajanje je izbegavanje mogućnosti pojave kanibalizma. Iako akvarijum za aksolotle ne zahteva obavezno provetravanje i filtriranje vode, bolje je da se ove funkcije uspostave jer postojanje neke minimalne cirkulacije vode može samo da obezbedi bolje uslove za njihov život. Osvetljenje za akvarijum nije potrebno. Ako se postavi, treba da je slabije, jer je aksolotl mnogo aktivniji pri slabijoj svetlosti.
    Biljke u akvarijumu su poželjne, ali treba voditi računa da budu veće i sa jačim korenom, jer ih aksolotl može iščupati. Biljke je poželjno saditi u sredini akvarijuma, zato što aksolotli vole da plivaju duž zidova. Pošto aksolotl voli malo tamnija mesta u akvarijumu, sa mnogo biljaka, jama, stena i panjeva, potrebno je obezbediti i odgovarajuću dekoraciju. Kao dekoracija mogu se iskoristiti i veštačke biljke, plastične cevi ili kameni aranžmani u vidu pećina. Sve ovo daje aksolotlima osećaj sigurnosti, a ambijent za njihovo držanje čini prirodnijim.
    Što se tiče podloge, bolje je da je ima, ali ne treba da bude mnogo sitna, da je aksolotol ne bi gutao sa hranom. Najbolje je koristiti šljunak krupnije granulacije (1 do 3 mm i krupnije).
    Temperatura vode u akvarijumu treba da bude u opsegu od 12 do 23 stepeni C, a optimalno je od 16-18 C. Može izdržati temperaturu i do 25 stepeni C, dok veća može biti pogubna. U letnjim mesecima se preporučuje rashlađivanje ugradnjom ventilatora, za šta se mogu iskoristiti kompjuterski kuleri. Kad je u pitanju kiselost vode, prihvatljivo je da ima pH od 6.5-8.0, a optimalno 7.0-7.6. Aksolotli ne podnose veliku koncentraciju nitrata i amonijaka, pa je potrebna i povremena promena dela vode u akvarijumu.
    Mogu se držati i u vrtnim jezerima, minimalne dubine 1,6 m pri čemu dolaskom zime nastupaju problemi zbog temperature. Najniža temperatura na kojoj mogu preživeti kreće se od dva do 10 stepeni C. Pri ovoj temperaturi aksolotli prelaze u hibernaciju ili zimski san.
    Postoji veliki broj različitih varijeteta aksolotla, prema boji, kao što su: sivi, braon, beli, zlatni albino, beli albino, plavi pa čak i crni, što u akvarijumu može delovati vrlo lepo.



    BY www.zov.rs Tekst skinut sa tog sajta

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •