Pozdrav svima,

obecao sam Nenadu da cu postaviti neke slike, pa evo.
Nakon Afrike evo mene vrlo blizu istoj, ali opet u potpuno razlicitoj sredini.
Dakle, MADAGASKAR!

Po velicini cetvrto ostrvo na svetu. Nalazi se u Indijskom okeanu, oko 400 km. udaljeno od jugoistocne obale Afrike preko puta Mozambika (deli ih Mozambicki kanal).
Duzine 1580 km., sirine 570 km, juzno od Ekvatora i mnogi ga smatraju za tzv. osmi kontinent Povrsine je 587.040 kvadratnih kilometara, obala je duzine 4.828 km. Najvisi vrh je Maromokotro (2.876 mnv.) Najpoznatije je po specificnoj flori i fauni koja je nastala usled toga sto je ostvo izolovano preko 160 miliona godina (pre nastanka sisara). Na njemu se nalazi oko 5% ukupne svetske populacije zivotinja i biljaka (ukupan broj zivotnjskih vrsta je oko 250.000), a vise od 80% su endemske i ima ih samo tu. Osim lemura tu su i 3 endemske porodice ptica, kao i 6 endemskih baobaba. Lemuri, kao jedini primati, su bili najvisi oblik zivota na ostrvu dok ga pre 2000 godina nisu naselili ljudi.

Na ostrvu je Republika Madagaskar (nekada Malagasy Republic). Koliko sam saznao ima 18 plemena, koja uprkos odredjenim razlikama su specificni po postovanju kulta mrtvih predaka. Stanovnika ima nesto manje od 20 miliona, a poreklom su mesavina Malayo – Indonezani i Afrikanci. 52% pripadaju lokalnim religijama, 41% su hriscani i 7% muslimani. Bili su francuska kolonija od 1885. godine. Tokom II svetskog rata okupirala ih je Engleska. Od 1960 su nezavisni. Standard je neverovatno los. Zive u uzasnim uslovima i za razliku od nekih mesta u Africi gde obicno ima delova koji su luksuzni ovde toga nema. Osim jednog malog dela grada koji se tek izgradjuje i gde smo mi. Samim tim rasirene su brojne bolesti (malarija, sida, pa se spominje cak i kuga). Inace, Malagasy su miroljubivi. Cak i siromasno ih nije navelo da se u vecoj meri okrenu kriminalu.

S obzirom na velicinu ostrva normalno je da postoje ralzicite klimatske zone. U principu treba izbegavati period od januara do marta kada u mnogim oblastima padaju kise, a moguci su i cikloni. Najhladniji meseci su od maja do oktobra, kada u centralnom regionu (ukljucujuci i glavni grad Antananarivo) moze biti hladno, vetrovito i vlazno, mada na zapadu i jugozapadu jos uvek moze biti suncano i toplo.

Ovde sam tek sedam dana, ali sam za prosli uspeo da obidjem Tsambazazu, sto je nesto kao botanicka basta i ZOO zajedno. Nije luksuzno, daleko od toga da je sredjeno ali su biljke neverovatne. Kasnije sam isao u deo gde obitavaju lemuri. Evo kako to izgleda:





Black and white lemurs:



Dancing lemur: