Moja prva ishitrena kupovina i malo sam u panici
Kupila sam biljčicu nemajući pojma da su mesožderke malo komplikovanije za držanje.

Evo je kako izgleda


Jedinu temu koju sam našla na forumu je Žarkova ali je dosta stara.
http://www.teraristika.org/forum/sho...ight=nepenthes

Ima 13 ovih kesica, bokala, kako se već zovu (najveći ima 17cm), ali su 4 krenula da venu. Pošto nisam imala pojma da njima treba određena temperatura i tako to, kupila sam je na pijaci na tezgi u onu nedelju kad je napolju bio sneg (znači kod mene je 6 dana), tako da je verovatno šlogirana. Venu oni najmanji bokali dok su ovi veći ok.
Sa druge strane rastu joj novi listovi i na vrhovima vidim začetke bokala. Čak i jedan koji je imao oko 1-2cm kad sam je kupila sad ima oko 4cm i još uvek je zatvoren i čvrst na dodir.


Kao što možete da pretpostavite ovo je samo privremeno stanište improvizovano od poklopca terarijuma, par knjiga i četke. Interesuje me da li bih mogla da je stavim kod ovog prozora da visi? Ne znam da li će joj smetati radijator, biće tačno ispod nje, a biljka će visiti do polovine prozora. Nisam shvatila da li ova vrsta treba da hibernira tokom zime.


Takođe me interesuje koliko često treba da je zalivam. Koristim destilovanu vodu i pročitala sam da ne treba da pliva u vodi, ali da joj treba dosta vode, tako da joj sipam vode dok tacnica ne krene da preliva i tako na tri dana. Da li treba da je orošavam?
Isto sam pročitala da treba odmah da je presadim, pa ne znam da li to treba da radim. Ne znam kako izgleda beli treset, tako da ne znam u kakvoj je podlozi, ali kontam da ne bi izrasla ovolika da podroga nije dobra.

I da li treba da me brine što u tim bokalima nema nikakve tečnosti? Iskusni prodavac mi je rekao da treba da sipam vodu do 1/4, ali sam srećom pročitala da one same proizvode tu tečnost pre nego što sam to uradila.

I da li postoji još nešto što ne znam?