S obzirom da je ovo lepo vreme izmamilo nase interesante odlucih da otvorim temu izleta za ovu godinu. Doduse ni ja nisam ocekivao da cu danas videti nekog pripadnika herpetofaune, ali se zadesilo da sam naleteo na neke. Danas, kada sam krenuo do podnozja Avale da sacekam devojku odmah na pocetku puta iznenadili su me zidni gusteri koji su se suncali na zidinama dvorista crkve u Belom Potoku. Sreca pa sam poneo fotoaparat. Mada vise sam ga nosio kako bih uslikao neku pticu, jer nisam ocekivao gmizavce i vodozemce. Uspeo sam da uslikam dva gustera. Slike i nisu nesto, ali mi je smetalo sunce i to sto sam morao da zumiram. Evo gustercica:





Kada sam njih video pretpostavio sam da cu na vrhu Avale naici na gomilu, ali se zadesilo da smo iduci kroz sumu zaobisli vrh. Nakon odredjenog vremena dosli smo do puta kojim se silazi sa Avale i onda je za mene usledila prava tuga. Dva stradala dazdevnjaka na putu :-(





Lezali su nedaleko jedan od drugog. Cisto da se covek zapita kakva je buducnost ove vrste na Avali? Odrasli stradaju na putevima i od ljudi, mladunci stradaju jer lokve presusuju, lokve se zatrpavaju, drvece sece, stanista unistavaju itd. Izvinite na ovom pasusu, ali sam ogorcen na neke ljude, a narocito glumce iz "Srbijasuma" koji zajedno sa clanovima Srpskog herpetoloskog drustva kace plakate sa vrstama gmizavaca i vodozemaca i promovisu neku zastitu, a upravo su oni najvece ubice gmizavaca i vodozemaca na Avali. Mislim na clanove "Srbijasuma", a ne na ove druge!

I da. Molim moderatore da prebace ovu temu u lepljive, kako se ne bi zagubila!