Da nebi filozofirao puno, evo načina na koji ih ja držim nekih 1.5-2 meseca i za to vreme sam se uverio u sve one priče koje sam viđao i čitao na netu...

Najbolja hrana za sve vrste životinja, jedini minus joj je veličina za neke veće insektojede, mada je to meni plus, jer najviše držim gekone a njima su super hrana.

Evo pluseva:

-Jako, ali jako brzo se množe : ženke izbacuju ooteke jako brzo i tako odbačena ooteka stoji nekih 3-6 nedelja i iz nje izlazi prosečno 18 malih(2mm).
-Ne penju se!
-Ne smrde!
-Ne čuju se!
-Ne moraju da se odvajaju i inkubiraju kao cvrčci i ne zahtevaju puno mesta, jer vole da su na gomili.
-Ne puštaju nikakav miris kada ih držiš, tj. ispuštaju neki slab, ali živuljkama uopšte nesmeta!
-Jako brzo rastu, a i dobor je što su male dovoljno male za svaku vrstu insektojeda.
-Ne zakopavaju se i ne prave se mrtve!
-Odnos mesa i oklopa je najveći mogući ukorist mesa, bar kako svi kažu.

Minusi:

-Dosta su brze i nisu velike tj. 2-2.5cm Brzina nije problem, jer vole da se zavlače i sakrivaju po kartonima, tako da ih samo iscepkate i kada vam trebaju samo istreseteu neku posudu i odatle birate veličinu...

Držanje je dosta prosto, ovako ih ja držim i mislim da tako i treba, meni je super napredovalo i nadam se da će tako i nastaviti

Držim ih u plastičnoj kutiji sa kokosovim tresetom kao podlogom koji natapam kada se prosuši, jer da bi se mali izlegli treba dosta vlage. grejač je sproveden po ivici kutije, tj. stranama nekih 5 cm od dna, da nebi isušio substrat mnogo. Temperatura je 30 stepeni u sredini kutije na 15-20 cm od grejača. Kartoni od jaja iscepkani i jedni preko rugih da mogu da se zavlače i naravno svakih par dana voće/povrće i hrana za pse/mačke ili koncentrat za piliće...

Razlike između mužjaka i ženke su veoma očigledne , jer mužjak ima krila i svetlo braon je boje, dok je ženka crna i bez krila, malo veća i masivnija. Nimfe i beb su crno-crvene i braon boje.

To bi bilo ukratko to. Svakom preporučujem da počne njih da gaji i da batali cvrčke Ja ću bar tako da uradim, a mnogi su to još ranije uradili i uverili se da je Turkistan roach/Turkish roach/Blatta lateralis "The best feeder"

Evo jedna slika za kraj, ali biće ih još kada ih ubacim u novu kutiju u kojoj će moći da ih stane 50 000-100 000 po mojoj proceni