Prikaz rezultata 1 do 17 od 17

Tema: Bradonja

  1. #1
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Bradonja

    Kontam da se o ovome pisalo ranije ovde, ali nemam vremena da trazim, radim po ceo dan pa se nadam da nije problem da otvorim novu temu...

    Da li je normalno sto je bradonja poceo da mi drema kako je vreme napolju zahladnelo? Ne krece se, stalno je "pospan", skoro da nece da jede. E sad, razumeo bih to da je kod mene u stanu zahladnelo kao napolju, ali kod mene pici grejanje tako da on to ne moze da oseti. Preko dana mu je 35C ispod spot sijalice, a nocu je u stanu minimum 22-23C jer je TA pec ukljucena nocu. Deluje kao da upada u brumaciju, a ne znam da li je to moguce s obzirom na temperaturu tokom 24h...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  2. #2
    Član Gardon'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    51

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    ako si menjao rezim svetla ili ishranu moze biti da je to u pitanju.

  3. #3
    Član rellik'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    nigde
    Postova
    94

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Au bre, pa vec si poceo i savete da delis tebi mora da je bas dosadno

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Citat Prvobitno napisao loshme10 Pogledaj post
    Kontam da se o ovome pisalo ranije ovde, ali nemam vremena da trazim, radim po ceo dan pa se nadam da nije problem da otvorim novu temu...

    Da li je normalno sto je bradonja poceo da mi drema kako je vreme napolju zahladnelo? Ne krece se, stalno je "pospan", skoro da nece da jede. E sad, razumeo bih to da je kod mene u stanu zahladnelo kao napolju, ali kod mene pici grejanje tako da on to ne moze da oseti. Preko dana mu je 35C ispod spot sijalice, a nocu je u stanu minimum 22-23C jer je TA pec ukljucena nocu. Deluje kao da upada u brumaciju, a ne znam da li je to moguce s obzirom na temperaturu tokom 24h...
    Nemam bradonju, pa ti mogu samo reci iz iskustva sa kornjacom, iako je svake godine drzim na toplom, menjam vodu i grejem, ona valjda sama ima bioloski sat i udje u hibernaciju, pa predpostavljam da se isto desava i sa bradonjom

  5. #5
    Član Gardon'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    51

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Citat Prvobitno napisao rellik Pogledaj post
    Au bre, pa vec si poceo i savete da delis tebi mora da je bas dosadno
    Evo @djole covek dao dobar razlog,ne znam sto i ti ne pokusas ?

  6. #6
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Citat Prvobitno napisao Djoleee Pogledaj post
    Nemam bradonju, pa ti mogu samo reci iz iskustva sa kornjacom, iako je svake godine drzim na toplom, menjam vodu i grejem, ona valjda sama ima bioloski sat i udje u hibernaciju, pa predpostavljam da se isto desava i sa bradonjom
    Pa imam i ja iskustva sa drugim gmizavcima(zmije, gusteri), ali agamu imam nekih godinu i po. Uzeo sam je kao bebu, i prosle zime je jos bio mali pa je bio aktivan stalno, a sad mrka kapa Gekoni recimo divljaju, trenutno mi jedu vise od agame
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Citat Prvobitno napisao loshme10 Pogledaj post
    Pa imam i ja iskustva sa drugim gmizavcima(zmije, gusteri), ali agamu imam nekih godinu i po. Uzeo sam je kao bebu, i prosle zime je jos bio mali pa je bio aktivan stalno, a sad mrka kapa Gekoni recimo divljaju, trenutno mi jedu vise od agame

    Kolko znam brumacija moze i da zavisi od svetlosti koja dopire, pa je mozda i to slucaj kod tebe Uostalom nije svaka zivotinja ista

  8. #8
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Pa i svetlo mu je ukljuceno 12h svaki dan, i spot i UV neonka..
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Citat Prvobitno napisao loshme10 Pogledaj post
    Pa i svetlo mu je ukljuceno 12h svaki dan, i spot i UV neonka..
    Sta da ti kazem, valjda on ima taj neki bioloski sat pa eto sam ulazi u brumaciju iako nije promenjena temperatura i svetlo...

  10. #10
    Član Gardon'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    51

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    12h svetlosni rezim je malo. Najmanje bi trebao biti 14-16h ako ima i dnevnog svetla,inace se preporucuje na 18h. JA sam licno drzim na 24h jer nemam velike potrosace struje a i forsiram bujanje biljne vegetacije i guster je izasao iz hibernacije. Sam odlazi na spavanje na 6-8h ,ostalo vreme je van sklonista gde se uglavnom sunca ali i krece,lovi,istrazuje.
    Preporucujem ti mehanicki tajmer i 18h svetla ,kao i da ne gasis svetlo nocu kad je jeftinija struja i nize temperature. Nakon 10-15 dana ce ti ljubimac biti top forma.

  11. #11
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Slusaj decko, nisam bio siguran da li se na onoj svojoj temi zaje.avas ili jednostavno nemas blage veze, to je vec druga stvar. Ali nemoj meni ovde da trolujes temu i pises gluposti. Muka mi je vise da citam kako mucis tu jadnu zivotinju, a vidim da je i ostalima. Da sam ja moderator ili admin banovao bih te odavno, samo sto ne mogu da procenim da li si toliko bezobrazan ili je moguce da si tako nemaran i ne zelis da se informises nego maltretiras tog jadnog gustera.
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  12. #12
    Član Gardon'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    51

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    kod tebe da se informisem?Vidis da nemas pojma covece. Pricam ti kako funkcionise sistem,ali si previse prost da bi shvatio.
    I ovde je tvoj ljubimac zakovedao,moj je u potpunosti aktivan , i razvija se punom parom. Ako hoces da pomognes,poslusaj me i povecaj mu trajanje svetla. Thinck out of box !
    Over&out
    peace!
    Poslednji izmenio Gardon; 01.12.16. u 15:30.

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Nebi da se preterano mesam, ali kako bi tebi bilo da ti 24/7 bude dan? Svako zivo bice mora da prati neki bio-ritam i krajnje je besmisleno forsirati to...
    Kad sam uzimao gustera, informisao sam se dosta o bradatim agamama, leopard gekonima i crested gekonima, i secam se dobro da bradata agama treba da ima:
    U prolece 12 sati svetla
    U leto 14 sati svetla
    U jesen 12 sati svetla
    zimi 10 sati svetla
    Verujem ja da bi guster bio zivlji i brze se razvijao da se nalazi ko u inkubatoru, ali to svakako nije prirodno za njega i to je jedini razlog sto mislim da to ne treba raditi. Slucaj kao i sa vecinom zivotinja koja ide u hibernaciju (gmizavci, mravi,...) ukoliko se preskace hibernacija, moze da dodje do skracenog zivota, i zato je uvek bolje ostaviti ljubimca da zivi pod prirodnim okolnostima.

  14. #14
    Član Gardon'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    51

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    bilo bi mi ko Eskimima Znas da u njihovom recniku ne postoji termin za RAT,ko zna,mozda bas zbog toga
    Taj info konkretno o agami mi nije bio poznat,ali uzimajuci u obzir sve ostalo navedeno,mozda bi bilo dobro usiliti ga malo i drzati mu letnje vreme kad mu je najveca aktivnost. Mi pokusavamo da obezbedimo najbolje uslove zivotinjama u zatocenistvu,ali one svakako nisu u prirodnom stanistu,te tako i imamo mogucnost da glumimo Majku prirodu.
    Kao i gajenje bilo cega,imaju osnove bez kojih ne moze,ali postoje alternative,iskustva,istrazivanja cijim napretkom usavrsavamo tehnike gajenja u vestackim uslovima.
    Po meni je bolje ziveti 10 godina aktivnog zivota nego prespavati i kunjati dobrih 13.

    Inace sam za temu dao svoje misljenje koje neko moze da shvati na onaj od autora teme ili upravo kao ti na ovaj nacin i tako obogati forum dodatnim informacijama.

  15. #15
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Citat Prvobitno napisao Gardon Pogledaj post
    kod tebe da se informisem?Vidis da nemas pojma covece. Pricam ti kako funkcionise sistem,ali si previse prost da bi shvatio.
    I ovde je tvoj ljubimac zakovedao,moj je u potpunosti aktivan , i razvija se punom parom. Ako hoces da pomognes,poslusaj me i povecaj mu trajanje svetla. Thinck out of box !
    Over&out
    peace!
    Ko si bre ti da bilo kome kazes da nema pojma?? Vidis da ti se smeje ceo forum, ali ne mozes da skapiras to! Drzao sam se po strani dok si bio posprdavan u svojoj temi, ali sad kad si poceo da trujes moju, i jos da me vredjas, moram da reagujem! Ti ces meni da kazes da nemam pojma i da sam previse prost da bih shvatio?! Ti koji mislis da drzis komodo zmaja u stanu i drzis mu upaljena svetla 24h?! Sta je sledece, hranices ga traktorskom gumom sa otpada?! Zbog takvih kao sto si ti mnogi iskusni clanovi koji su mnogima pomogli su i prestali da dolaze na forum, jer nece sebe da spustaju na nivo da ih vredja balavander koji ne zna razliku izmedju zelembaca i komodo zmaja A ni ja nisam daleko od toga, ne treba mi ovo u zivotu. Radim ovo da bi forum bio ziv i da delimo iskustva izmedju sebe koja i drugi mogu da procitaju ako im zatreba. Znam mali milion ljudi koje sam ovo mogao da pitam uzivo ili preko poruke, ali ne, mene ce na forumu da vredja i je.e u mozak lik zaostao u razvoju!
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  16. #16
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Ako te zanima samo da li je to normalno, ja bih rekao da jeste. I moja agama je prve zime bila aktivna jer je još bila mlada ali je sledeće zapala u hibernaciju iako joj uslove prethodno nisam menjao. Tek tada kad sam primetio da je počela da kunja prilagodio sam joj uslove kako bi što bolje brumirala. Od ranog proleća je bila kao nova
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  17. #17
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Bradonja

    Ma meni u principu ne smeta sto kunta nego ne znam da li da ga hranim redovno jer uopste ne pokazuje zaineresovanost za hranu, steka se u hladovini i uopste ne izlazi pod sijalicu da se greje(bar ono sto ja vidim kad sam kod kuce).
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •