Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 91

Tema: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

  1. #1

    Uobičajeno Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Dobar ste sajt, navlacite ljude. Dosao sam da se raspitam za kameleone, ali zbog love ih ne uzeh, ali se napalih na tarantule. I sutra ako sve prodje kao treba ja uzimam smithia. Ueeeeee.
    Gledao sam na forumu, iscitao sve teme, a posto me jako mrzi da trazim po staranim sajtvoma, a i imam poverenja u vas, otvoricu temu gde cu da Vas udavim sa pitanjima i nadam se da cu dobiti odgovre na ista. Mozda i na kraju ispadne tutorial za svakog pocetnka.
    Smithi ni trebao da bude velicine 5 cm. Ok i za takvog sam napravio mali i simpaticni terarijum dimenzija 20 duzina 15 sirina i 16 visinA. mislim da nije los, sta Vi mislite? kako da napravim poklopac. Ja sam mislio da bude naravno staklen gde bi se jedan deo podizao, ali me brine da li ce dovoljnop da ulazi vazduh. Zato sam mislio da izusim dve rupe precnika od 3cm i da na njih zalepim mrezu za komarce. Da li ce onda da to utice da se vazduh brzo susi?
    Podloga bi trebalo da bude treset. Keva kaze da ima neki humus koji je kupila u cvecari, da li je to to ili ne? Ako nije da li moze da se koristi ili moram da kupim treset, nije stvar u lovi nego mi smithi dolazi rano pa da mu napravim ugodjaj. Ako moze ili pak ako treba treset, da li se obradjuje, mislm pece u rerni i sl. ili se moze takav nativan staviti? I naravno koja je idealna podloga, da li je to smo cist treset ili kombinacija sa npr. peskom i sl.
    Dalje pitanje oko uredjenja.Da li da miu stavim koru drveta da mu bude kao pecina ili ne. Sta msilite da stavim i neku granu. Osnovno pitanje je da li kasnije promene uticu, tj. znam da uticu ali ukojoj meri na stres kod pauka. Mislim stavim ga u trerarujuj i da li mogu npr. poslepodne da mu stvaim neku granu?
    Da li odmah da mu stvim poklopac da pije vodu i da li je to prava velicina za posudu za smithia od 5 cm. Kada da mu ponudim hranu i koju? Kada i koliko treba da prskam?
    MNOGO pitanja i zasita bi voleo da dobijem odgovor. Ja se spremam da spavam, ustejem rano i odmah pre svih normalnih stvari otvaram prvo sjat da vidim odovore, molim Vas za pomoc da bi mogao da realizujem akciju jer smitihi dolazi oko 10 h.
    Unapred zahvalan
    dr.lucky
    www.musicarenje.org

  2. #2
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Ako ti je lakše da bušiš rupe onda ih izbuši par komada kao što si i planirao, ali mislim da ti je lakše da jednu polovinu poklopca napraviš od mreže. To će naravno uticati da se vazduh brže suši ali tu nema ništa loše. Smithi nije neki ljubitelj vlažnosti, potpuno suva podloga uz posudu sa vodom mu je sasvim odgovarajuća klima. Mada se , za razliku od G.rosea, neće previše buniti ako mu je podloga malo vlažna. U principu B.smithi je veoma nezahtevna tarantula i ne možeš puno da pogrešiš oko uslova koji su joj potrebni.

    Pošto zadržavanje vlage neće biti faktor pri izboru supstrata možeš da staviš šta god ti se sviđa. Jedini razlog zašto treba biti obazriv sa zemljom za cveće je što dosta tih kupovnih pakovanja zemlje za saksije sadrže pesticide. Običnan humus je sasvim prihvatljiv za smithia. Sa sterilisanim tresetom ili kokosovim tresetom si siguran šta dobijaš i po mom mišljenju lepše izgleda od humusa, ali za smithi nisu neophodni.

    Stavi neku granu ako hoćeš mada mu nije potrebna. Smithi većinu vremena provodi na otvorenom čak i kada ima sklonište, tako da ako hoćeš da ga gledaš bolje da mu ne staviš nešto duboko. Eventualno mu stavi granu tako da može malo da se zavuče ispod ako se uplaši. Kada poraste neće uopšte upotrebljavati sklonište.

    Sačekaj jedno 5 dana pre no što mu ponudiš hranu, čisto da se malo aklimatizuje. Daj mu bilo šta što je manje od njega a mrda se
    Potpis u pripremi!

  3. #3

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Hvala ti druze Geni na odgovorima i savetima.
    Mene sada zanima jos par informacija. Koliko je pametno da podloga bude npr. pesak. Tj. da on dominira i da dodam malo treseta ili tog humusa. Ja cu da napravim sada sta napravim, da bi pauka doceako terarijum...ali ako resim da menjam, koliko cu da ga istresiram. Ne bi voleo da se unakazi. Da li sve promene koje resaim da uradim da uradim danas dok je jos pod bedarom ili mogu npr. sutra prekosurta.
    www.musicarenje.org

  4. #4
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Cuj, racunam da ce ti ga doneti u necemu pa u tome moze da bude par dana (sigurno i vise). Nemoj da zuris bez potrebe, lepo ulickaj prostor da uzivas u njemu pa ga onda prebaci. Moj savet, peska uopste ne treba. Za brachy je treset ili zemlja za cvece sasvim OK. Ja moje ne prebacujem dok im zaista to ne zatreba pa ne znam da li je to (i koliki ako jeste) stres za njih, ali ako ih ne povredis umreti nece. I za klopu se ne nerviraj, znaju da ne jedu nedeljama a onda krenu svaki dan pa krkaju dok im se hoce, pa opet stanu... videces tokom vremena samo bez panike i nerviranja. Sve najbolje i uzivaj, smiti je jako lep samo treba strpljenja, ne raste bas munjevito (sta tek da kazem za moju Emili).

  5. #5

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Hvala puno na odogovru. STIGAO JE! I RASPAMECEN SAM! ALI ODUSEVLJEN I RASPAMECEN! Naj smesnije jke da je po njega, ybog mog ydravstvenog stanja isao moj otac koji ima fobiju od pauka. Kako je preyiveo i dalje je misterija, mislim na caleta. Sta ti je roditeljska ljubav.
    Tata ako ovo procitas znaj da te volim, eto prvi put za svoje 28 godiine sam ti rekao!
    Stavio sam treset i malu grancicu, ustvari par komada u jedno uglu, na nju sam ga i stavio iz kutijce i ne mrda. OK to je normalnno i ja kada uletim u nepoznatu gajbu se slabo krecem.
    Jos jedno pitanje, od velike vaznosti. Naime terarijum je na mom radnom stolu i na 25 do 30 cm je mis i moja ruika koja se mrad. Da li ga to stresira...ja bi zaista voleo da bude tu. Blizu mi je i mogu da ga gledam po ceo dan jer sam uz kom cesto. Neko drugo mesto mi ga udaljava od ociju, a daleko od ociju daleko od srca!
    www.musicarenje.org

  6. #6
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Meni su dva pored, chromatus i andersoni, nista ne brigaj, uzivaj i sretno (mada, nema tu mnogo sta da mozes da zeznes).
    p.s. svaka cast sto se tice oca

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    havala druže još jednom,
    Dobre informacije mi daješ veoma dobre, sviđa mi se to!
    Za par dana ću mu dati klopa! Stavio sam mu poklopac od Shwepsa, koji me doduše nervira jer je žut, moraću da kupim pivo da stavim braon poklopac!
    www.musicarenje.org

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Slobodno izvadi ako ti odudara od ambijenta, ako povremeno orosavas nece biti problema. Ja kod mojih nemam posudu sa vodom i ne bune se, presvlace se bez problema... Mislim da su posude vaznije za "penjace" koji traze nesto visu vlagu (mada ja koh mojih mladih ni tu nemam nista).

  9. #9
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Slažem se da posuda sa vodom može slobodno da se izvadi. Kao što su rekli i Geni i Kuni nisu baš neki ljubitelji vode, tako da je prskanje treseta sasvim ok. Ovaj moj smithi je jako retko na tom vlažnom delu treseta, kad kažem jako retko i mislim jako retko, dan-dva pred presvlačenje i to je sve. Smithi-u kontam da ću staviti posudicu sa vodom tek kada dostigne nekih 8-9 cm možda i kasnije.
    There's no place like 127.0.0.1

  10. #10

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Izleteo je poklopac ionako mi je onako zut isao na nerve!
    www.musicarenje.org

  11. #11

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    ja smitija vlazim i ako oni nisu posebno osetljivi na vlagu...ali ima malisana koji se lako #####u bez vode ...ali ti si kul po tom pitanju ....

  12. #12
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Citat Prvobitno napisao dr.lucky
    Izleteo je poklopac ionako mi je onako zut isao na nerve!
    Hehe ti si baš bio besan na taj poklopac
    Samo orošavaj onako odokativno, prskaj jedan deo treseta kad god se osuši, tako ja radim i nema problema.
    Nego sad mi pade na pamet, taj terarijum mi nekako zvuči veliko za tako malog smithi-a. Ovaj moj je u okrugloj posudi prečnika ~11cm i visine ~6cm i sasvim mu je ok (ako ja dobro vidim), mislim nije nešto drven, šetka se malo tamo amo, nije nikada sklupčan i tako to... U tom terarijumu (20x15x16) ima prilično puno mesta...samo komentar, nije nikakav savet.
    There's no place like 127.0.0.1

  13. #13

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Stvarno mi zut isao na zivce, ali ja sam po prirodi i onako zivcan!Ali ja nsiam zanimljiv, smithi jeste i to mnogo! Ceo dan je presedeo na jednom istom mesti i nije mrdnuo ni milimetar. Pomislio sam da je mrtav i hteo sam da proverim. Uzeo sam o metle onu tanku grancicu i pipnuo ga, sada je zivahan i msta po terarijumu.
    Hehe
    www.musicarenje.org

  14. #14
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Nije to ništa, kad sam ja tek uzeo smithia, došla drugarica da vidi kako izgleda tarantula uživo, a ono smithi ~2cm praktično nema šta videti, ja otvorio posudu i drugarica na brzinu izvadi telefon da ga slika, primakne telefon skroz do smithia sa sve uključenim blicom...smithi se posle toga nije pomerio 2 dana, bio sklupšan u maloj rupi u tresetu, haos...

    Sada mu blic ne smeta, slikao sam ga bez problema...
    There's no place like 127.0.0.1

  15. #15

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    sjajno.
    Prvi problem na koji sam naisao, mada nije problem vise problem u mojoj glavi, je kondezacija vlage na staklu. Pored mene su inace akvarijumi dva komada od po 250 litara, vlaznost vazduha je velika, treset koji se nalazi kod smithia je plus bio vlazan i sada se magla hvata po staklu. Ajde sa sa strane, ajde na poklopcu, ali gde bas na prednjem staklu. I ja sada mugu da zaucem ruku i da obrisem, ali necu da ga stresiram . I tako... tarantule u magli!
    www.musicarenje.org

  16. #16
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Nista strasno, i meni se to desilo sa geniculatom kada sam je dobio. sacekaj da se prosusi i nemoj toliko da vlazis treset, bice sve OK

  17. #17
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Citat Prvobitno napisao dr.lucky
    sjajno.
    Prvi problem na koji sam naisao, mada nije problem vise problem u mojoj glavi, je kondezacija vlage na staklu. Pored mene su inace akvarijumi dva komada od po 250 litara, vlaznost vazduha je velika, treset koji se nalazi kod smithia je plus bio vlazan i sada se magla hvata po staklu. Ajde sa sa strane, ajde na poklopcu, ali gde bas na prednjem staklu. I ja sada mugu da zaucem ruku i da obrisem, ali necu da ga stresiram . I tako... tarantule u magli!
    Tako je i kod mene znalo ranije da se zamagli ali sam onda izbušio još rupica za ventilaciju i rešio kondenzovanje.
    Pa nećeš ga stresirati ako obrišeš staklo, slobodno obriši, nema tu baš mnogo stresiranja koliko ti misliš ali polako videćeš vremenom da je sve mnogo opuštenije, samo treba da prođe neko vreme. I ja sam se 3povao na početku, u stvari još mi sa vremena na vreme padne na pamet po koji trip. Zamisli samo kako im je u prirodi, nije tamo sve nepomično, ima stalno nekih dešavanja.
    Isto sam kao ti na početku hteo da mu obezbedim idealno idealne uslove, znači samo da ga ne uznemiravam, pa sam jako polako otvarao posudu da bih ga gledao, pa nisam pomerao posudu uopšte, ali sve se promenilo vremenom. Sad je sve opušteno...
    There's no place like 127.0.0.1

  18. #18

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Pozdrav svima,
    mali/a nemam pojma je super, ali je strahovito statican. Kada mrdne to je spektakl, kao mrdnuo. Verujem da je to zbog promene sredine. Sta mislite? Mozda sam preterao sa the Meteors, pocinjem da mu postam Mano Negra, da ga oraspolozim E sad pitanje. Stavio sam treses, ali je mnogo taman pa mi tarantula ne dolazi do izrazaja. Posto svi kazete da smithiu ne treba neka vlaznost, ja sam misli da stavim pesak. Moyda jos bolja kombinacija, prvo treset, a iynad pesak, na taj nacin treset odoydo vlayi, naravo uz pomoc prskanja, a pesak preko radi estetike? Kolko je ovo dobra kombinacija. Ako jeste kada da uradim to? Ja tarantulu jos nisam ni pokusao da hranim, kod mene je tek 3 dan, slusam Vas i cema 5 dan. Ako zamenim npr. sutra da li ciklus cekanja pocinje od pocetka, zbog ponovne promene okoline ili ne. Uh....stvarno mnogo pitanja!
    www.musicarenje.org

  19. #19
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Ne stavljaj pesak. Treset je idealan i njega ostavi.

    Tarantule se inače ne pomeraju ako za tim nemaju potrebe. t.j. ako ne jure plen ili ne beže od nečega. Statična tarantula je normalna pojava. B.smithi ne pravi mrežu, ne kopa tunele i ne raspoređuje zemlju po svom nahođenju, tako da nema ni potrebe da se pomera. Stoji i čeka neku vibraciju na koju će da reaguje.

    Ako baš želiš probaj da staviš nekog crva ili nešto slično. Možda će da jede. Ako neće samo ga izvadi posle oko pola sata. Ostavi plen dovoljno dugo unutra da se vibracije od otvaranja posude smire da bi mali smithi mogao da proceni veličinu plena i odlučio da li želi da napadne.

    Ako hoćeš da držiš tarantule i da imaš neka dešavanja imaš samo jedan izbor - uzmeš 80 komada ko ja . Tako se uvek neka pomera .
    Potpis u pripremi!

  20. #20

    Uobičajeno Odg: Smithi mnogo pitanja od pocetnika

    Mudro zboris druze Geni,
    Danas sam mu ponudio tenebriju i u slast je pojeo/la. Kako je brzo smotao/la to nije normalno. hhehehhehe mrduno je vise nego za ova 4-5 dana ukupno!
    www.musicarenje.org

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •