Prikaz rezultata 1 do 8 od 8

Tema: Orb weaver: Argiope bruennichi

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Orb weaver: Argiope bruennichi

    Tigrasti pauk - Tiger spider, Wasp spider (Argiope Bruennichi)



    Rasprostranjenost:
    Mogu se naci u Evropi, jugoistocnoj Aziji, Kini i Japanu

    Zivotna sredina:
    Ova vrsta uglavnom zivi u predelima sa visokom travom gde plete mrezu malo iznad zemlje, obicno u zoru ili u sumrak.
    Prave karakteristicnu mrezu na cijoj sredini dominira cik-cak sara, koja ima visestruku namenu -
    sa jedne strane reflektuje UV svetlost, koja privlaci insekte, a sa druge strane sluzi pauku za odbranu.
    Naime, ukoliko pauk oseti da se priblizava potencijalni neprijatelj, on ce poceti da osciluje
    na "cik-cak zadebljanom" delu mreze i time stvoriti privid velike bele mrlje koja ce zbuniti predatora.
    Treca funkcija je da upadljivoscu cik-cak sare ukazuje zivotinjama (uglavnom pticama) na svoju mrezu,
    i tako izbegava slucajno naletanje i unistavanje mreze.
    Muzjaci pletu svoje neupadljive i male mreze neposredno u blizini zenkine.



    Izgled:
    Postoji znatna razlika u velicini, pa tako zenke se krecu 11-25mm
    (zenka se moze uvecati i znacajno preko ovih dimenzija ukoliko je gravidna),
    dok su muzjaci 4-7mm.

    Ponasanje:
    Otrov ovog pauka ne predstavlja pretnju za ljude, njim se koristi da paralise svoj plen.

    Hrana:
    Hrane se uglavnom insektima kao skakavci, muve, moljci itd.
    Kada se plen uplete u mrezu, pauk zadaje ugriz i brzo ga umotavaju u svilenu nit.
    Ukoliko se desi da je upleteni plen prevelik da bi se pauk izborio sa njim,
    a da bi izbegao veca ostecenja mreze, on ce iseci niti u koje je plen upleten dok ne ispadne iz nje na tlo.


    Razmnozavanje:
    Do parenja dolazi u letnjim mesecima, uglavnom u julu. Tokom parenja moze doci do kanibalizma, pa je potreban oprez pri uparivanju.
    Muzjaka treba postaviti na ivicu zenkine mreze, i ukoliko ne dodje ni do kakve reakcije zenke kroz pola sata,treba ga skloniti.
    Ukoliko je do parenja doslo, zenka ce oko mesec dana nakon uparivanja
    napraviti braonkasti kokon iz kog ce se na zimu izleci mladi, ali ce iz kokona izaci tek u prolece.
    Zenka nakon zavrsetka kokona umire, mada se moze desiti da pozivi dovoljno da napravi jos jedan.



    Zivotni ciklus:
    Zivotni ciklus ovih paukova je 1 godina.

    Odrzavanje u zatocenistvu:
    Potreban je provetren terarijum dimenzija 40x15x50cm sa najmanje 2 velike bocne ventilacione povrsine,
    Unutra staviti nekoliko grana koje su im potrebne za pletenje mreze.
    Prehrana se moze vrsiti kroz manji otvor na terarijumu.
    Sto se tice vode, potrebno im je lagano orosavanje jednom na dan.
    Dnevna temperatura 24-30 C, a nocna ne manja od 20 C.
    Postoji i mogucnost drzanja pauka na otvorenom, u sobi, jer nemaju tendenciju da napustaju svoju mrezu.

  2. #2
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Orb weaver: Argiope bruennichi

    Svaka cast Bluie, stvarno si lepo i informativno razradio ovaj deo foruma.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Orb weaver: Argiope bruennichi

    Hvala ti, trudim se da skupim sto vise informacija...mozda nisu polularni,ali bar ljudi malo blize da se upoznaju sa njima.
    Ima jos par vrsta koje cu pokusati da opisem kroz koji dan...pozz i hvala jos jednom

  4. #4
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: Orb weaver: Argiope bruennichi

    svaka cast bluie...samo ti pisi...informacija nikad dosta...a i jako su zanimljivi...citao sam i ja nesto o njima...
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  5. #5
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Rumenka
    Postova
    2

    Uobičajeno Odg: Orb weaver: Argiope bruennichi

    Video sam u nekoj emisiji da se u Japanu organizuju borbe (meni se nesvidja to sto rade) ovih (ili jako slicnih) paukova u kojima stave dva pauka na stapic (sa kojih vise) i koji pauk spadne sa stapica izgubio je.
    A paukove odredjeni vremenski period prskaju vinom (to je kao trening) da budu agresivniji.
    U japanu ih zovu samurajskim paukovima.
    Moze da se nadje na netu o ovome.

    Pozdrav svima

    Ima na youtube emisija o ovim borbama pod nazivom "National Geographic - Samurai Spiders".
    Paukovi nisu bas kao taj sa slike al' su izgleda iz iste porodice paukova.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Mage'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Pancevo
    Postova
    109

    Uobičajeno Re: Orb weaver: Argiope bruennichi

    Evo malo ovogg pauka u prirodi (Nadjen u niskoj travi u Starcevu na izvidjackoj akciji) Krajnje lep pauk...Ima oko 5-6cm sa nogama!Naravno da ga nisam uzeo iz prirode,gre'ota ...Izrazito lepe boje(pogotovo na nogama)
    http://www.dodaj.rs/f/3e/wv/3Aeor8e1/sdc11092.jpg
    http://www.dodaj.rs/f/3d/dS/1sfwLNIE/sdc11096.jpg

  7. #7
    Član
    Datum registracije
    May 2015
    Lokacija
    Nis
    Postova
    95

    Uobičajeno Odg: Orb weaver: Argiope bruennichi

    Skoro sam se preselio, dvoriste mi je puno njih, ima ih sigurno 5-6, ubacivao sam ih u sobu da prave mrezu i vracao nazad, prave se mrtvi cim ih skines sa mreze, ujed nema nikakve posledice (testirano), eto malo da dopunim tekst iz iskustva, dobar je dozivljaj kad im bacis tenebriju zamotaju je u sekundi

  8. #8
    Član NltMasina'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2015
    Lokacija
    Valjevo
    Postova
    27

    Uobičajeno Odg: Orb weaver: Argiope bruennichi

    Ja sam vam veoma zahvalan na ovoj temi ! Ovo je jedan od paukova mog detinjstva, veoma mi je drago bilo da saznam jos par stvari o njemu ...Kao i svake godine jedva cekam leto da uzivam u njima )))))))))

    Pozdrav !

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •