Gmizavci Srbije i Crne Gore - slike

Odg: Gmizavci Srbije - slike

Preostale 3 vrste su vipere, dakle, sve 3 su otrovne, ali se samo poskok smatra opasnim po život.

Poskok (Vipera ammodytes) naša najčešća otrovnica, dosta varira u boji.

13_zps4c7cf9e1.jpg

1-23.jpg

2-7.jpg

ženka i mužjak
3-8.jpg

lako prepoznatljiv po rogu na njušci
4-5.jpg

120-VIPERA-AMMODYTES-Ada-Bojana-Crna-Gora-0405_zps3a971ca9.jpg

2-31.jpg

3-10.jpg

mladunci izgledaju isto kao i odrasli
5-4.jpg

6-1.jpg

U Srbiji su prisutne podvrste V.a.ammodytes i V.a.montadoni, koja živi samo na Pčinji. Na ovim slikama su obe podvrste.

Poslednji put izmenjeno:

Šarka (Vipera berus) kao što sam to već pominjao, najčešće "viđana" zmija u ovim krajevima. Svuda će vam reći da u tom kraju ima šarki, jer je u najvećem broju slučajeva brkaju sa ribaricom, smukuljom ili poskokom.
1-9.jpg

dosta može da varira u boji, pa ću postaviti više slika
2-8.jpg

3-9.jpg

4-6.jpg

5-5.jpg

pred presvlačenje, sa zamućenim očima
8.jpg

6-2.jpg

7.jpg

kod nekih primeraka se šara jedva vidi. Međutim, odaje je građa tela, šarka je kratka i masivna zmija
4-17.jpg

mladunci izgledaju isto kao i adulti
9.jpg

Ova zmija nije baš česta u Srbiji i uglavnom se može naći na većim nadmorskim visinama (podvrsta V.b.bosniensis) ili na par lokaliteta u Vojvodini (podvrsta V.b.berus). Na ovim slikama uglavnom je u pitanju podvrsta bosniensis, dok je podvrsta berus na poslednje 4 slike. ;)

Poslednji put izmenjeno:

Šargan (Vipera ursinii) u Srbiji se može naći samo na Kosovu, na Šari, podvrsta koja nastanjuje ove krajeve je macrops, i nalazi se na višim nadmorskim visinama. Njen otrov je bezopasan po čoveka.
1-10.jpg

2-9.jpg

5-12.jpg

3-10.jpg

Mladunci izgledaju isto kao i odrasli.

Poslednji put izmenjeno:

;) Nastavljam sa nekoliko CG vrsta...

Rečna kornjača (Mauremys rivulata)
2-23.jpg

14_zps768a3f4d.jpg

15_zps8793ea99.jpg

mladunac
3-22.jpg

Poslednji put izmenjeno:

Blavor (Pseudopus apodus) kao i slepić, spada u porodicu beznogih guštera Anguidae i najveći je gušter u Evropi, jer može da dostigne i 120 cm.
1-29.jpg

2-30.jpg

3-28.jpg

4-16.jpg

01_zps56e081f3.jpg

Mladunci se dosta razlikuju od odraslih, ali nisam nikad slikao mladunce, i nekim čudom, nisam ih često ni viđao, uglavnom sam samo adulte viđao. U nekim krajevima CG primorja su to praktično najčešći gušteri.

Poslednji put izmenjeno:

Kućni gekon (Hemidactylus turcicus)
2-28.jpg

1-27.jpg

3-26.jpg

4-14.jpg

16_zpsf4695206.jpg

Mladunci izgledaju isto kao adulti.

Poslednji put izmenjeno:

Dalmatinski gušter (Podarcis melisellensis)
4-15.jpg

5-11.jpg

1-28.jpg

2-29.jpg

18_zpsf5229694.jpg

19_zps6fc941e7.jpg

mužjak u sezoni parenja dobija jarke boje, kao kod mnogih guštera
6-4.jpg

108-PODARCIS-MELISELLENSIS-Orlov-krs-Cetinje-Crna-Gora-0305_zpsc1895377.jpg

mladunci su slični, ali nemaju jarke boje
3-27.jpg

Italijanski gušter (Podarcis sicula)
Izuzetno brzi i oprezni gušteri. Prilično retki u CG, i jako im je teško prići.
ženka
30_zps6d71c217.jpg

31_zpsfa425912.jpg

32_zpsd3ebc46f.jpg

mužjak
33_zps70685313.jpg

34_zps945b62b4.jpg

35_zps443db78b.jpg

Poslednji put izmenjeno:

Oštroglavi gušter (Dalmatolacerta oxycephala) definitivno najlepši gušter u ovim krajevima ;)
5-10.jpg

4-13.jpg

Ženka nema tako izrazitu plavu boju kao mužjak
21_zpsf7ced7a8.jpg

22_zpsc5992efb.jpg

mužjak
23_zpsddef8261.jpg

20_zps5febf8c0.jpg

mladunci izgledaju skoro isto, sa nešto manje plave boje
2-27.jpg

3-25.jpg

Poslednji put izmenjeno:

Balkanski smuk (Hierophis gemonensis) uvek isto izgleda, nema baš odsupanja u boji i paternu, a mladunci izgledaju kao umanjene verzije odraslih ;) Podsećaju dosta na juvenilnu formu stepskog smuka (Dolichophis caspius)
1-25.jpg

24_zps89ca6e3b.jpg

Jedna od ujedljivijih vrsta
25_zps0d6a5e40.jpg

26_zps22806a76.jpg

27_zps3e678134.jpg

29_zps560bd63c.jpg

mladunac
28_zps309ea909.jpg

Poslednji put izmenjeno:

Leopard smuk (Zamenis situla) po mnogima najlepša evropska zmija, može imati crvene ili crvenkaste fleke, a postoji i morfa sa uzdužnim prugama umesto fleka, koja je dosta ređa, pa je nisam nikad viđao.
1-26.jpg

2-26.jpg

3-24.jpg

Crvena boja nije baš kod svake jarka kao kod ove sa prve slike. Mladunci izgledaju isto kao i adulti.

Zmajur (Malpolon insignitus) moja omiljena zmija ovih prostora ;) i jedan od dva otrovna smuka u ovim krajevima. Otrov nije opasan po čoveka, može da izazove otok koji prođe posle par dana, u najgorem slučaju, što se meni desilo ;)
2-25.jpg

zmajur je često prilično agresivan, šišti i ujeda ukoliko se uznemirava. Slikao sam samo jednog primerka do sada, i to u fazi presvlačenja, što se vidi po očima :(
3-23.jpg

ima specifičan oblik glave, po čemu se lako razlikuje od ostalih sličnih zmija. Podseća na kobru
5-9.jpg

1a-1.jpg

Pržac (Telescopus fallax)
Jedina noćna zmija u CG, i jedan od dva otrovna smuka. Po čoveka bezopasna, pretežno se hrani gekonima. Mladunci su jako slični adultima, na slikama su i jedni i drugi.

36_zps00abb7da.jpg

37_zpsaf890151.jpg

38_zps007abdff.jpg

39_zps867d50ff.jpg

40_zpsbba0b78c.jpg

41_zpscf1182fc.jpg

42_zps6c06198b.jpg

43_zps7b17ce72.jpg

Pozdrav svima, kao što sam obećao, dodao sam neke nove vrste ovog proleća (dve), a i kod nekih starih vrsta sam ubacio nove slike, sve ukupno preko 40 novih slika, pa pogledajte ;) Stare komentare između slika ću prebaciti u odvojenu temu.

Da, ako neko ima neko pitanje ili komentar, slobodno nek napiše ;) Ovde su slike svih vrsta Srbije i Crne Gore, osim kornjače Testudo graeca, guštera: Dinarolacerta mosorensis, Dinarolacerta montenegrina i zmije Typhlops vermicularis. To će biti neki drugi put ;)

Svaka cast na slikama! Kao i uvek fenomenalno :icon_salut: Telescopus je prelepa zmija. Bas mi je gotivan. Secam se kad si ga pomenuo prosle godine i rekao si da ces se ove javiti sa slikama i odrzao si obecanje. Svaka cast :) Koja je druga vrsta koju si dodao? Siculus, ili meilesensis? Zar je moguce da u CG ima i slepulje?

Hvala, hvala. Telescopus i Malopolon su meni najomiljenije zmije ovih krajeva. Druga vrsta je siculus. Melisellensis je dosta čest gušter na primorju, u nekim mestima najčešći. Ali siculus samo u par mesta živi. Polomili smo se da uhvatimo dva primerka. Satima je trajalo ;) Slepulja je pretpostavljam Typhlops? Ako jeste, da, ima ih, ali se jako teško nalaze.

Znam da je prosle godine bio jedan guster, a sad su dva, ali nisam zapamtio koja je vrsta bila! Da. Mislio sam na Typhlops. Bolje da sam mozda napisao crvolika zmija :)

Svaka cast za temu! :th_clap:

p.s. Nesto mi prikazuje ubagovano, prikazuje 4+ strana iako ima samo dve...

Bilo je 5 ukupno, ali su tri strane bile komentari koje sam prebacio, pa se onda forum malo zabagovao, proći će ;)

Back