Sto se ishrane tice da si u inostranstvu, bilo bi lakse, jer tamo vec imaju gotove smese za stanja kada gmizavci nece da jedu. E sad posto kod nas nema tih smesa, jedino se moze pokusati nesto smiksovati.
U literaturi sam nasao razne podatke, ali posto vecina tih stvari kod nas nema pokusaj da improvizujes.
Smesa koja bi mogla da se daje u takvim stanjima, a da su sastojci dostupni i kod nas, predstavlja kombinaciju skasenih tenebrija, hrane za bebe sa visokim sadrzajem proteina, rastvore tipa Ringera, ili Hartmana (bogati elektrolitima), glukozu, vitamine i kalcijum u prahu. Hranjenje se izvodi tako sto smesu uvuces u malo veci spric, a na vrh sprica zakacis preseceno crevo od infuzionog rastvora. Zatim gurnes crevo lagano iza glotisa (otvor disajnih puteva) i kada udjes u jednjak polako istiskujes sadrzaj malo po malo. Pravilo je da se zivotinja hrani u polozaju sa glavom okrenutom na gore, jer ako je u vodoravnom polozaju zna da vrati sadrzaj i da deo upadne u dusnik i dolazi do ugusenja. Inace kameleoni spadaju u gustere koje je teze hraniti na silu, jer cesto znaju da povracaju. E sad ni ishrana sama po sebi ne moze doneti poboljsanje. Potrebna je i terapija i dosta brige, nege i pozrtvovanosti.
Veliki je problem naprimer othranjivati macice i kunice koje ostavi majka (barem mi sopstveno iskustvo kaze tako), a kamoli uspeti izvuci gustere koji su dosli do ruba propasti. Veliki je izazov i neizvesna borba pred tobom i pred kameleonom.
P.S.
Nisam neko ko navodi ljude na predaju, ali statistike stranih veterinara koji su pokusavali da lece takva stanja su porazavajuce.