Tema za razna obaveštenja o vašim tarantulama (presvlačenja, klopanja, rast itd.)

I jedna i druga se presvlace na otvorenom, doduse ova mala i nema gde da se sakrije, nikako da narucim kokosov treset i da ih prebacim u vece posude. Obzirom da je posuda mala i ne mogu nesto da procenim koliko je porasla. Kad sam je uzeo od Duleta raspon nogu joj je bio oko 5 cm. Od tada se dva puta presvukla. Prilicno je veca, a koliko tacno u centimetrima ne znam. Sad vec ne moze da se zavuce ispod te kore koja se vidi na slikama u galeriji i pod hitno moram da nabavim treset. Vidim da su u Hidroponici najjeftinije te cigle. Zanima me kad se cigla stavi u 3 l vode, zar to nije previse mokro, ima li neko iskustva s tim. I kad sam vec tu, mogu li manju da prebacim u posudu gde je sad veca, a da ne menjam zemlju koja je vec tu?
Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom ali ne znam kako mi nije bila boldovana ova tema kao neprocitana... Eto... Ispravih se... :)
Haha pa odbro, nikad nije kasno :D
Moja vec, pa sad vise od dva meseca, kampuje. Jos uvek je zakopana! :D Treba da se presvlaci, ali to nesto sve polaaaaako, mada ne znam ni sam sto. A, inace, sve se lepo odvija; jednom u 4 5 dana kad otvaram ter da dolijem novu mlaku vodu (jer tako podizem vlagu na otp. 85%) ja diskretno ubacim fon u ter pa dzvirnem kamerom u onaj njen bunker :D I sve je islo hronoloski, prvo je bila jedva crva, pa sve vise, da bi se na kraju sijala i nekako nadula kao zrno grozdja koje samo sto ne explodira. A mozda se i presvukla, pa ne izlazi dok ne ocvrsne, jer tu ima komotno mesta da se proteze ('komora' ispod panja je otp. dimenzija 15x10x10) Nadam se da ce uskoro napolje, da se druzimo :D Uzeleo sam je se, to mi je jedina T
A sto se tice treseta, u vodu se stavlja samo da bi se onako rastresao tj. rasirio... A ako je problem susenje, onda ti je bolja varijanta da kupis onaj nepresovani (ja taj koristim):D

Nemoj da je skuvas tom mlakom vodom... :). Pa ne znam, ja bas nemam puno iskustva, od decembra sam u tom hobiju... Meni obe Parahybane kad pocnu da odbijaju hranu otprilike u roku od desetak dana se presvuku. Malu ne diram, stoji tu gde jeste i presvuce se bez problema. Veliku stavim pored radijatora i cesce kvasim, hladnom vodom ali se uvek poklopac zamagli... ili stranice. Par dana bude pored radijatora i presvuce se. Ja sam u kutiji sa vecom Parahybanom stavio sumski humus, nije treset kao podloga, s tim sto sam ga kuvao sat vremena mozda cak i dva... Citam svuda da se preporucuje kokosov treset pa cu sad njega da narucim. Tebi je ta komora ispod panja skoro ko cela moja plasticna posuda... Mozda zato i ne vidjas svog ljubimca... :)

Presvukla se pre 5 6 dana, nego nikako da nahvatam vreme da napisem! :D Porasla je, mada mnogo joj je mrsavija opistosoma nego ranije... Moracemo to da popravimo:D Sad je hranjenje na redu. Juce je hranjena, pojela je fobasa. Nego, nekako je mnogo plasljivija nego pre, a sad bi valjda, kad je veca, bas trebala da ima samopouzdanje :D Cim cuje zvuk poklopca tera odmah uleti u skloniste, al' bukvalno se teleportuje haha Nisam znamo da parahybane mogu da budu tako brze. Nego, je l' se jos nekom ovo desilo da, inace agresivna i ''samouverena'':) tarantula posle presvlacenja postane plasljiva? Msm prosao joj je period susenja, ocvrsla je cela, kao i helicere (pocrnele). Je l' ce tako plasljiva da ostane i na dalje, ili ce da se vrati u 'normalu'? :)

Ma to je ok, nego ona mi nije jasna :D Vidi se po velicini opistosome da je gladna, a i po njoj samoj. Oplela je onu ''senzornu'' paucinu ispred rupe, po zemlji, i izbacila nozice, sto znaci da lovi :D Medjutim, kad sam stavio fobasa na tu paucinu, ona pobeze unutra:D A onda sam ga ubio i ubacio tamo kod nje u brlog, i video sam da ga je pokupila, i vrlo brzo pojela celog. Vireo joj je iz usta max 10 min, sto znaci da je bila fes gladna.

Pre se uopste nije krila i bila je jako defanzivna. Sad je non stop unutra, plasljiva... Ne prepoznajem je :) A sad je tipa 12-13cm raspona.

Pa ne deluje mi bas da je jos sveza... Vidi se lepo da je ocvrsla, helicere crne, i prekjuce je i jela... A vec sam napomenuo da se ponasa kao da hoce da lovi, ali sve nekako ''stidljivo'' :D
Btw, sad sam se setio, kad sam izvukao kosuljicu, skoro da uopste nije bilo onog dela koji oblaz opistosomu, a narocito ventralnog dela... Sve je bio nekako rascupan i u dronjcima... Da l' ga j jela, nznm... A, inace, sve se lepo presvukla, bez teskoca... samo je sve, a narocito premolt, dosta dugo trajalo

Pa ne deluje mi bas da je jos sveza... Vidi se lepo da je ocvrsla, helicere crne, i prekjuce je i jela... A vec sam napomenuo da se ponasa kao da hoce da lovi, ali sve nekako ''stidljivo'' :D
Btw, sad sam se setio, kad sam izvukao kosuljicu, skoro da uopste nije bilo onog dela koji oblaz opistosomu, a narocito ventralnog dela... Sve je bio nekako rascupan i u dronjcima... Da l' ga j jela, nznm... A, inace, sve se lepo presvukla, bez teskoca... samo je sve, a narocito premolt, dosta dugo trajalo
Moj ti je savet da se opustiš i čekaš,ja na toj veličini čekam bar 10 dana nakon presvlačenja da ih nahranim,mada uglavnom čekam 15 dana,neće sigurno da crkne od gladi:)To što na prvi pogled izgleda kao da je očvrsla ne znači da se potpuno oporavila od presvlačenja;).

Upravo sam video da je veca Parahybana poklopac sa vodom okrenula i prebacila na drugi kraj posude... Jel to neki bes ili sta? To se do sada nije desavalo... :)

Moj ti je savet da se opustiš i čekaš,ja na toj veličini čekam bar 10 dana nakon presvlačenja da ih nahranim,mada uglavnom čekam 15 dana,neće sigurno da crkne od gladi:)To što na prvi pogled izgleda kao da je očvrsla ne znači da se potpuno oporavila od presvlačenja;).
Pa, izgleda da sam malo preuranio. Sledeci put cu joj dati vise vremena za oporavak od presvlacenja; nego, ovo je prvi put da mi se T presvlaci, pa znas vec...:D
Jos uvek nema poboljsanja po pitanju temperamenta, ali ne odbija da jede. Sinoc je uzela jednu tek presvucenu dubiu od oko 2 3cm. Cisto da joj dam neki mek obrok, da ne rizikujem ako jos uvek ocvrscavaju helicere. :D

Sad se u potpunosti normalizovala... jede lepo a kidise i na pincetu :D Vise nije plasljiva na ''bilo sta'' kao do sad, nego, kol'ko sam primetio, samo na odredjene zvucne frekvencije. Ona stoji na polici tik iznad vrata i kad se nekad desi da se vrata zalupe ili tresnu, ne reaguje. Takodje, ako nesto glasnije spustim na policu uz ter isto ne reaguje :D
Ali izuzetno je osetljiva na onaj zvuk stakla, npr kad otvaram ter ili ono kad se staklo tare o staklo. Tad odmah uleti u skroviste... Ovako je sve super:D

Juce se bas presvukla ova moja parahybana. Uspesno je to odradila:D Danas sam pazljivo izvuk'o kosuljicu, ali je onaj njen deo koji se nalazi na ventralnoj strani opistosome sav nekako skvrcen i izuvijan pa ne mogu da postavim sliku za determinaciju pola. Nista mi narocito nije signaliziralo na ovako skoro presvlacenje; jeste da je abdomen bio crn, ali ne ni priblizno onako sjajan a ni onog izgleda kao da ce da pukne. Krenula je bojkot hrane pre oko 5 dana, sto je za razliku od par nedelja prilikom poslednjeg bilo prilicno kratko. A i sve ovo vreme premolta je bila prilicno aktivna, tj. redovno setala i patrolirala po teru:)
S obzirom na sve to ocekivao sam da ce molt bar za oko 2 nedelje, ne pre; tako da nisam mnogo dizao vlagu. Inace je u teru ~70%, a sad je bilo oko 80. Je l' to u redu i kolika treba da bude vlaznost za ovu vrstu prilikom presvlacenja?:D

Re: Odg: Tema za razna obaveštenja o vašim tarantulama (presvlačenja, klopanja, diplo

Evo ja samo da se malo pohvalim, nabavio sam brachypelmu albopilosum i prezadovoljan sam. Prvi kontakt je bio taj da mi se odmah popela na dlan i tako sam je premestio u njen terarijum :icon_cheers: Nisam verovao da cu tako brzo to da uradim ali eto izgleda da sam imao sam srece sa temperamentom tarantule :D pozdrav svima

Back