Često postavljano pitanje - koja je zmija za početnika? Da ne bi bile ponovo otvarane iste teme, napravio sam ovu sticky temu u kojoj će moći da se raspravlja o tome. Pomenuću samo vrste koje mogu da se nabave kod nas.

Moj predlog su zmije umerenih dimenzija, najpre smukovi i kraljevske i mlečne zmije. Postoji dosta vrsta smukova širom sveta, kod nas je, nažalost, u opticaju samo par vrsta, od kojih je najčešći kukuruzni smuk - Pantherophis guttatus (Elaphe guttata - stari naziv). Lak je za čuvanje, i retko prelazi 1,5 m, obično je manji.

Tu su i druge vrste smukova, od kojih neke jedva dostižu metar, dok su neke druge duplo, pa i više duže. Smukovi koji trenutno postoje i mogu da se nabave kod nas (bar koliko ja znam) su: Pantherophis guttatus, P. obsoletus, Orthriophis taeniurus, Elaphe dione, E. climacophora, E. helena, E. radiata.

Pored smukova, tu su i pripadnici roda Lampropeltis - kraljevske i mlečne, odnosno lažne koralne zmije. Obično su manje od smukova, ali su uglavnom rijuće (što ne znači da u terarijumu žive rijućim načinom života, nego uglavnom u prirodi), pa se prepoznaju po cilindričnom poprečnom preseku, za razliku od smukova, kao i manjoj glavi. Izuzetno su lake za čuvanje, a od vrsta su kod nas prisutne Lampropeltis getula, L. triangulum, L. pyromelana i L. mexicana. Ne znam da li neko još ima neku vrstu Lampropeltisa. Ove prve dve se dosta lakše nabavljaju.

Ovo su najbolje zmije za početnike, jer ne traže velike terarijume (osim krupnijih vrsta smukova), ni neke posebne uslove. Za odraslog smuka, ili Lampropeltisa, potrebno je izdvojiti oko 400 din mesečno za hranu, što i nije neka cifra (ako živite u Beogradu, u drugim mestima su drugačije cene, negde jeftinije, negde skuplje).

Što se tiče krupnijih zmija za početnike, tu su Boa constrictor i dugina boa - Epicrates cenchria, od boa, i loptasti piton - Python regius, od pitona. Dugina boa i loptasti piton ne rastu više od 1,5 m, dok boa constrictor u retkim slučajevima može da dostigne i 4m (ženka), mada su obično dosta kraće.

Python molurus, indijski piton, odnosno podvrsta bivittatus - burmanski piton, nije životinja za početnika, jer ljudi koji je kupe, uglavnom zanemare njenu dužinu. Mnogi ljudi smatraju da ove životinje u terarijumu, odnosno u kućnim uslovima, ne mogu da porastu velike kao u prirodi, što nije tačno. U terarijumu mnogo lakše mogu da dostignu 5-6 m, nego u prirodi. Dok su mali, izuzetno su laki za čuvanje, ali kad porastu, sve predstavlja problem. Ovo su životinje za iskusne ljude, koji su spremni da im se posvete, i da im pruže adekvatne uslove, pa ih ne proporučujem početnicima, koji nisu dovoljno upućeni.